Šie metai nelepino žemdirbių

Taip jau yra, kad žemdirbio pelnas anaiptol ne vien nuo jo sūraus prakaito ar išmanumo priklauso. Jis priklauso ir nuo valdžios malonių, ir nuo Dievo, ir, kaip rodo pastarieji metai, nuo užsienio politikos, tarptautinių santykių.

Daržoves teko užarti

Rusijos embargas lietuviškiems maisto produktams kaip reikiant atsirūgo daržovių augintojams. Ne tik šalyje žinomas daržovių augintojas nuo Užvenčio (Kelmės r.) Algimantas Vaupšas sakė, kad šie metai – itin sudėtingi. Pavasarį kaip niekada daug pasėjo morkų, nes buvo sudaręs pelną žadančią sutartį su Rusija, kuri šių daržovių žadėjo nupirkti 3 000 tonų. Tačiau nemažai derliaus ūkininkas buvo priverstas užarti, 1 000 tonų morkų skyrė labdarai, kiek buvo įmanoma, laikė sandėlyje.

Ne per seniausiai A.Vaupšas už 360 tūkst. litų nusipirko specialių konteinerių, kuriuose morkos išsilaiko iki naujo derliaus. Bet, kita vertus, tiek ir tos laimės, nes neaišku, kada konteineriai atsipirks. Ankstesniais metais į Rusiją kas savaitę išgabendavo po 40–50 tonų morkų. Ir ne tik jų. A.Vaupšas augina įvairių daržovių, turi jų perdirbimo cechą: raugia kopūstus, verda ir į vakuumines pakuotes fasuoja burokėlius, ruošia krienus ir t. t. Ūkininko neguodžia ir galimybė derlių parduoti baltarusiams: jie už kilogramą tik 35 centus tesiūlė ir dar reikalavo, kad morkos būtų nuplautos. Taigi, net transportavimo išlaidos nebūtų atsipirkusios.

REKLAMA

Užaręs morkas, ūkininkas prarado apie 420 tūkst. litų. Kiek pinigų nuostoliams padengti gaus iš Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos, ūkininkas dar nežino: jei už hektarą neparduotų morkų mokėtų, kaip žadama, 3 820 litų, net auginimo išlaidos nebūtų padengtos.

Ūkininkas neslėpė, kad dėl tokios situacijos teks mažinti samdomų darbininkų skaičių. Jau 15 atleido, bet tai – dar ne riba. Kadangi A.Vaupšas dalyvauja išskirtinės kokybės projekte, nors ir dantis sukandęs, dar kiek laiko privalės auginti bent 120 ha daržovių, o toliau, kaip valdžia leis, kaip situacija klostysis. Šiuo metu pas A.Vaupšą dirba net 75 žmonės, o tai kaimiškoje vietovėje yra itin daug.

Neturi kuo pasigirti

Ne lengviau dūsauja ir gyvulių augintojai: kai už žaliavinio pieno kilogramą perdirbėjai moka tik 59 centus ir dar žada mažinti, dažnas pasvarsto apie pieno ūkio likvidavimą. Tik kur karves dėti? Netoli nuo A.Vaupšo, Minupiuose ūkininkaujantis Irmantas Budraitis sakė, kad jautienos gyvojo svorio kaina sumažėjo beveik dviem litais už kilogramą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų