Šeimas iš skurdo siūloma traukti didinant vaiko pinigus: suma turėtų būti daug didesnė

Nuomonių dėl vaiko pinigų yra įvairiausių. Vieni teigia, kad ankstesnė sistema buvo daug naudingesnė tėvams, kiti – įžvelgia didžiulį potencialą didinant vaiko pinigus. Tiesa, sutinkama su tuo, kad 30 eurų yra nepakankamas dydis. Ypač žvilgtelėjus į kitų šalių pavyzdžius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija savo ruožtu žada didinti ne tik vaiko pinigus, bet ir atsižvelgti į papildomas išmokas nepasiturinčioms šeimoms. 

Mauricas: investicijos į vaikus yra geriau nei investicijos į trinkeles

„Luminor“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Žygimantas Mauricas įsitikinęs, kad vaiko pinigai yra efektyvi ir ir ilgalaikį teigiamą poveikį turinti priemonė. Pasak jo, taip sumažinama mokestinė našta šeimoms, auginančioms vaikus, tačiau derėtų šią išmoką nuo 30 eurų padidinti bent iki 80 eurų.

„Dabar mokesčių našta vaikus auginančioms šeimoms ir turinčioms mažas pajamas yra viena didžiausių Europos Sąjungoje. Daugelyje išsivysčiusių valstybių jos taiko vienas ar kitas lengvatas. Arba moka tuos pačius vaiko pinigus. Taip mažina skurdą, skatina geresnį ateities kartos gyvenimą. Vaikai reikalauja išlaidų. Nėra, kad nieko nekainuoja, o šeimos pajamos dažnesniu atveju, susilaukus vaiko sumažėja, nes išeinama dekretinių atostogų, reikia rūpintis ir pan. Atsiranda toks fenomenas, kai šeimos su vaikais gyvena skurdžiau gerokai nei šeimos be vaikų. Lietuvoje skurdo lygis tarp šeimų turinčių 3 ir daugiau vaikų labai aukštas“, – sako ekonomistas.

REKLAMA

Jis tikina, kad vaiko pinigai naudingi ir tuo, jog susidaro tam tikras progresyvumas. Nors visi gauna vienodą sumą, procentaliai nuo šeimos pajamų ji yra skirtinga. Turtingesnėms šeimoms nauda santykinai mažesnė, o skurdžiau gyvenantiems – didesnė. Dėl to tai ir yra efektyvus būdas mažinti mokesčius šeimoms. Be to, pasak Ž. Maurico, lyginant su papildomu neapmokestinamųjų pajamų dydžių (PNPD), vaiko pinigai yra stabilesni. Pavyzdžiui, vaiko pinigai yra mokami net ir tėvams praradus darbą ir apima platesnį ratą žmonių – savarankiškai dirbančių.

„Vaiko pinigai tik suniveliuoja finansines galimybes tų šeimų, kurios turi vaikus ir, kurios ne. Be abejo, kitais metais iš karto gal ir neturėtų būti 80 eurų. Tokie staigūs šuoliai reikalauja išlaidų arba alternatyvaus padidinimo kitur. Bet aš laikausi nuomonės, kad išteklių turima Lietuvoje. Jei prioritetas jaunoji karta bus, vaikai, tai galima per kelis artimiausius metus pasiekti tokį dydį. Turime rezervą plėsti mokesčio bazę, galimai didinti kai kuriuos turto mokesčius, viešieji pirkimai. Tai čia prioriteto klausimas. Investicijos į vaikus yra geriau nei investicijos į trinkeles ir nei investicijos į pensijas“, – mano Ž. Mauricas.

Ekonomistas netiki, kad tai gali paskatinti vaikus turėti tik dėl finansinės naudos, kadangi vaiko auginimo kaštai gerokai viršija gaunamą vaiko pinigų kiekį. Tačiau jei visuomenė pasitikės šia sistema, jo manymu, ilguoju laikotarpiu tai kažkiek gali paskatinti gimstamumą.

J. Rojaka: tai neturi būti vieninteliu papildomu pajamų šaltiniu

Priešingai, ekonomistė Jekaterina Rojaka kritiškai pasisako apie vaiko pinigus. Pasak jos, daug geriau būtų ne vaiko pinigus didinti, bet mažinti mokesčius šeimoms su vaikais. Taip jie turėtų stimulą dirbti ir užsidirbti.

„Jei tik vien vaiko pinigus didinsime, tai didinsime problemas. Galimybių uždirbti ne daug, o vaikai kaip ir papildomas šaltinis pajamoms. Tai nėra gerai. Tai visiškai kitoks prioritetas turi būti iškeltas. Reikėtų eiti ne vaiko pinigų didinimo keliu, o mažinti mokesčius.

REKLAMA

Kai anksčiau buvo papildomas neapmokestinamųjų pajamų dydis (PNPD), tai buvo pusiau geras instrumentas. Bet iš esmės jis buvo geresnis nei dabartinis“, – teigia J. Rojaka.

Pasak jos, visgi jei toliau nuosekliai būtų didinami vaiko pinigai, tai juos galima didinti ir iki 80 eurų, ir iki 100 eurų. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jei paimame daugiau pinigų, tai ir surinkti iš kažkur reikės daugiau.

„Galime ir toliau didinti mokesčius tam, kad išmokėtume vaiko pinigus. Apie bet kokį dydį mes galime svajoti. Kad ir apie porą šimtų eurų vienam vaikui, kaip kitose Skandinavijos šalyse. Bet viskas išskaičiuojama iš mūsų dabartinių mokesčių. Jei planuojama mažinti mokesčius dirbantiems, tada reikia kitų šaltinių, kaip paimti vaiko pinigams. Dabar vidurkiname viską, kas įmanoma. Jei kalbame apie sostinę, tai tie 80 Eur net ir per mažai gali būti, regionuose – 80 eurų didelė parama ir didelė pagalba. Bet, jei grįžtame prie minties, kad tai vienintelis papildomas pajamų šaltinis daugiavaikėms šeimoms ar šeimoms, kurių tėvai nedirba, tada prioritetai dedami ne ten kur reikia“, – mano ekonomistė.

Siūloma ne tik didinti vaiko pinigus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tv3.lt informuoja, kad yra numatyta nuosekliai didinti vaiko pinigus. Svarstoma, kad kitais metai išmoka vaikui galėtų padidėti nuo 30 iki 50 eurų. Tačiau tai ne vieninteliai numatomi pokyčiai.


Rašyti komentarą...
N
Nu jo
2018-05-20 07:57:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne zuvi reikia dalinti, o meskeres.... Dabar asocialai gales non stopu gamint vaikus - naujas biznis...
Atsakyti
-4

V
Vytautas R
2018-05-20 09:55:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvoje skurdas yra gėrybė,kurios dėka korumpuota valdžia visokiomis socialinėmis kompensacijomis ir pašalpomis lobsta.
Atsakyti
0

R
Raima
2018-05-20 10:53:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matyt pati bevaike esi?!
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų