Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

LRT.lt

Penktadienį Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) būstinėje Niujorke užbaigiamas svarbus procesas ‒ Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais pasirašymo procedūra. Šalys, pasirašiusios Protokolą, pasižada prisidėti prie tarptautinių pastangų sustabdyti ir panaikinti visų rūšių neteisėtą prekybą tabako gaminiais.

Šiuo metu Protokolą jau pasirašė 52 šalys, tarp kurių yra ir Lietuva, ir Europos Sąjunga (ES). Jis įsigalios po 90 dienų, kai dokumentą ratifikuos 40 šalių, rašoma pranešime spaudai.

Neteisėta prekyba tabako gaminiais yra pasaulinė problema, kuri ne tik didina tabako gaminių prieinamumą ir įperkamumą, bet ir susilpnina tabako kontrolės politiką bei itin apsunkina sveikatos sistemų funkcionavimą. Be to, neteisėta tabako gaminių prekyba sukelia didelius nuostolius valstybių biudžetams dėl nesurenkamų akcizo, pridėtinės vertės ir kitų mokesčių.

REKLAMA

Kaip teigiama Protokole, maždaug 9–11 proc. pasaulinės cigarečių rinkos yra neteisėta, todėl visame pasaulyje vyriausybės kasmet praranda apie 30 mlrd. JAV dolerių. PSO duomenimis, panaikinus neteisėtą prekybą tabako gaminiais, vyriausybės kasmet vien iš tabako pramonės į biudžetus surinktų 133 mlrd. JAV dolerių pajamų, tabako rinkos kontrolei išleisdamos mažiau nei 1 mlrd. JAV dolerių.

Lietuvoje beveik kas trečia surūkoma cigaretė parduodama nelegaliai

Susitarimo naudą turėtų pajusti ir Lietuva, kur beveik kas trečia surūkoma cigaretė parduodama nelegaliai. Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, dėl rūkalų kontrabandos, kuri yra viena iš pagrindinių neteisėtos prekybos tabako gaminiais formų, į valstybės biudžetą 2012 metais nesurinkta 319 mln. litų pajamų. Todėl visų neteisėtos prekybos tabako gaminiais formų, įskaitant kontrabandą, panaikinimas yra esminė tabako kontrolės dalis ir vienas pagrindinių šalies sveikatos politikos tikslų.

REKLAMA
REKLAMA

PSO generalinė direktorė dr. Margaret Chan Protokolo pasirašymo ceremonijoje 2013 m. sausį pareiškė: „Protokolas suteikia pasauliui unikalią teisinę priemonę kovoti ir, galiausiai, panaikinti sudėtingą tarptautinę nusikalstamą veiklą, kuri neša didelius nuostolius, ypač sveikatai“.

PSO tabako kontrolės pagrindų konvencijos šalių Protokolas buvo patvirtintas 2012 m. lapkritį. Nauja tarptautine sutartimi bus siekiama kovoti su neteisėta prekyba tabako gaminiais, kontroliuojant visą tiekimo grandinę ir skatinant tarptautinį šalių bendradarbiavimą. Šalys įsipareigoja sukurti pasaulinę tabako gaminių stebėjimo ir sekimo sistemą, kaip svarbiausią priemonę siekiant sumažinti ir ilgainiui panaikinti neteisėtą prekybą. Tikimasi, kad įgyvendinus šias priemones, taip pat bus suduotas smūgis ir tabako kontrabandai.

Apynasris tabako gamintojams

Protokole numatyti griežti reikalavimai tabako gamintojams. Pavyzdžiui, visos įmonės ir asmenys, gaminantys tabaką, jo gaminius ar rūkalų gamybai skirtą įrangą, privalės atlikti išsamų savo klientų veiklos skaidrumo ir patikimumo patikrinimą. Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad prekybos apimtys atitiktų realią tabako gaminių paklausą, užkertant kelią perteklinei produkcijai patekti į šešėlinę rinką.

REKLAMA
REKLAMA

Protokolas taip pat numato ir griežtesnį rūkalų platinimo kontrolės mechanizmą. Šalys, ratifikavusios šį tarptautinį dokumentą, per penkerius metus turės prisidėti, kuriant pasaulinę stebėjimo sistemą, kuri bus taikoma visiems tabako gaminiams – visų pirma, cigaretėms ir sukamam tabakui. Diegiant šią sistemą, visos rūkalų pakuotės privalės būti pažymėtos specialiais ženklais. Ant visų cigarečių pakelių, pakuočių ir išorinių pakuočių bus klijuojami unikalūs, saugūs ir nenuimami identifikavimo ženklai. Taip siekiama sukurti galimybę stebėti ir kontroliuoti tabako gaminių judėjimą visame pasaulyje.

Protokole taip pat aiškiai apibrėžti šalių įsipareigojimai, įgyvendinant tabako gaminių judėjimo stebėjimo ir sekimo sistemą. Be to, kad šalys yra skatinamos bendradarbiauti tarpusavyje ir su kompetentingomis tarptautinėmis organizacijomis dalintis geriausia kovos su neteisėta tabako gaminių prekyba patirtimi, jos įsipareigoja neperduoti neteisėtos tabako prekybos kontrolės įgyvendinimo tabako pramonės įmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus žingsnis žengtas Lietuvai pirmininkaujant ES

Didelį dėmesį kovai su nelegalių rūkalų plitimu skiria ir ES. „Kiekvienais metais dėl nelegalios tabako gaminių prekybos vien tik ES netenka 10 mlrd. eurų biudžeto pajamų. Be to, tabako kontrabanda kenkia ES narių sveikatos politikoms ir netgi prisideda finansuojant dar sunkesnius nusikaltimus,“ – sakė Algirdas Šemeta, už mokesčius, muitus, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingas Europos Komisijos narys, komentuodamas ES sprendimą prisijungti prie Protokolo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų