Genetiškai modifikuoti produktai (GMO) Lietuvoje yra draudžiami, tačiau ant vartotojų stalo patenka aplinkiniais keliais, pavyzdžiui, per GMO pašarus.

Seime surengtoje spaudos konferencijoje diskutuota, kad GMO produktai sukelia įvairių genetinių ligų, tačiau yra pigesni, todėl verslui labiau patrauklūs.

Kiaušiniai ir pienas – GMO bombos, nes juose genetiškai modifikuotų organizmų koncentracija – milžiniška“, – neslėpė įmonės „Agrokoncernas“ prezidentas, stambus ūkininkas Ramūnas Karbauskis.

Jo teigimu, Europos Sąjunga (ES) nereikalauja žymėti GMO, jeigu jie maiste atsiduria per pašarus, o tokiu būdu jie  pasiekia Lietuvą.

„Žmonės net nenutuokia, kad kiaušinis gali būti daug didesnė  grėsmė nei šlakelis aliejaus, kuris yra pažymėtas. Tai yra absoliuti žmonių apgavystė“, – piktinosi verslininkas.

Išeitis – lengvatinis PVM

Žemės ūkio rūmų pirmininko Andriejaus Stančiko teigimu, GMO produktai pasaulyje visų pirma atsirado dėl ekonominių priežasčių.

„Siekis pigiau užauginti, daugiau gauti – iš vienos pusės atrodė, kad einama gera kryptimi. Tačiau įsikišimas į genetiką, yra įsikišimas į gamtos dėsnius. Mes šiandien norime labai greitai kažką pakeisti ir tas įsikišimas į gamtą, ko gero, gali gana negailestingai atsisukti prieš mus“, – svarstė A. Stančikas.

REKLAMA

Anot jo, vartotojas  šiandien ne visada skaito etiketes ir pirmiausia mato kainą. Genetiškai modifikuoti produktai yra pigesni, todėl vartotojams labiau įkandami.

„Tenka apgailestauti, kad vidutinis vartotojas šiandien  beveik 50 proc. savo pajamų išleidžia maistui. Tai yra didžiulės išlaidos ir dėl to vartotojas ne visada renkasi geriausią produktą, renkasi tai, kas pigiau“, – sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Savo ruožtu R. Karbauskis GMO produktų plėtrą siejo su išsigimimų skaičiaus didėjimu pasaulyje. Jis atkreipė dėmesį, kad ir Lietuvoje vis daugiau užfiksuojama genetinių apsigimimų atvejų, kuriais susirūpinusi ir medicina.

„Mano galva, galime pabėgti nuo šitos problemos dėl to, kad esame gana nedidelė šalis. Sugebėtume taip susitvarkyti, kad Lietuvoje maisto produktai būtų be GMO. <...> Mėsa, pienas ir kiti produktai, kuriuose nėra GMO,  galėtų būti apmokestinami lengvatiniu tarifu“, – siūlė R. Karbauskis. Anot jo, toks sprendimas paskatintų du dalykus. Pirma, būtų skatinama tiktai Lietuvos gamyba. Antra, atsikratytume, jo žodžiais tariant, „nešvarių“ GMO produktų iš Lenkijos. Siūloma produktams be GMO vietoje 21 proc. taikyti 9 proc. lengvatinį mokesčio tarifą.

„Jeigu mes galėtume „išsivalyti“ nuo GMO produktų, tai Lenkija to tikrai nepadarys, nes ji yra per daug didelė, ir joje yra per daug dideli korporaciniai interesai“, – tikino stambus ūkininkas.

GMO pavojai

Gamtosaugininkas Andrius Gaidamavičius aiškino, kad Lietuvos ūkininkai yra pakankamai sąmoningi ir neturi genetiškai modifikuotų pasėlių, netgi ir tų veislių, kurios ES yra įteisintos.

„Bet GMO į Lietuvą sparčiai žingsniuoja per genetiškai modifikuotus pašarus“, - teigė jis.

Jo teigimu, pasaulyje yra dvi grupės genetiškai modifikuotų organizmų. Vieni sukurti taip, kad būtų atsparūs herbizidams, kiti – atsparūs vabzdžiams.


Rašyti komentarą...
m
man
2012-05-03 13:16:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
tai uzdrauskit ir viskas.manau musu valdzia nedrys nieko daryti,nes bijo sipykinti amerikoncus.visa ta GMO tie suskiai sugalvojo,tai dabar visur bando sukisti,mums nuodai jiems pelnas.
Atsakyti
0

M
Matai
2012-05-03 13:55:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
uždraust ne taip paprasta. Nes tuos dalykus kuruoja pasaulį valdančios jėgos. Pavyzdys, kurio niekas neviešina. Prancūzai pabandė uždraust iš kart buvo padaryti tokie karščiai, kad viskas tiesiog degė. O visiems teigė, kad tai klimato atšilimo pasakmės. Ištikrujų tai buvo Aliaskoj, Norvegijoj ir Grendlandijoj stovinčių radarų darbas, O juos valdo kas? Rusijoj neseni įvykiai su karščiais, kai europinėj dalyj kažkaip keistai suplonėjo ozno sluoksnis ir ciklonas sustojo vietoje, ko gamtoje nėra buvę ir negali būti. Juk GMO tai žmonijos naikinimo programos dalis. Jau antroje o trečioje kartoje tikrai gimsta nevaisingi žmagiukai.
Atsakyti
0

S
SOS
2012-05-03 14:07:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mūsų valdžiažmogių politika - gelbėkitės patys kaip kas galit. Gerai, kai valdžiažmogiai pinigų neturi kur dėti, tai jie gauna grynus ir brangius produktus, o ką daryti visiems kitiems? Mes net neturime informacijos kad mus nuodija per pašarus su GMO, tai kaip apsisaugoti? Vienareikšmiškai turi būti uždraustas maistas ir pašarai bei mėsos produktai su GMO Lietuvoje, negalima leistis būti nunuodijamais. Ačiū Karbauskiui, kuris kelia šią problemą, o kur kiti?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (48)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų