Smarkiai padidintas tabako gaminių akcizas buvo pražūtingas legaliai prekybai cigaretėmis - pernai prekybos tinkluose jų parduota perpus mažiau. Stipriųjų gėrimų legalus pardavimas krenta jau antri metai iš eilės.

Nors statistikai dar nespėjo suskaičiuoti oficialių praėjusių metų rodiklių, pardavėjai neslepia, kad legalus cigarečių ir stipriojo alkoholio pardavimas pernai krito apie 50 procentų. Tuo metu dėl padidėjusio akcizo už etilo alkoholį į valstybės biudžetą pernai surinkta 160 mln. litų mažiau nei užpernai, o akcizo už apdorotą tabaką surinkamas dėl išaugusio mokesčio tarifo beveik nepakito.

Nuo 2009 metų sausio 1 dienos etilo alkoholio akcizo tarifas pakilo 15 proc., o 1000 cigarečių taikomas akcizas nuo rugsėjo 1 dienos padidintas 31 procentu.

Pusė litro 40 laipsnių degtinės dėl to pabrango 1,37 lito, o vienas pakelis populiariausių cigarečių - 1,24 lito. Ir dabar pigiausių cigarečių pakelis parduotuvėje kainuoja apie 7 litus.

Faktai

Statistikos departamento duomenimis, iki 2009 metų pradžios tabako gaminių importas į mūsų šalį nuosekliai augo, vien 2008-aisiais Lietuvos gyventojai surūkė 7521 toną įvairių tabako gaminių - 382 tonomis daugiau nei 2007 metais.

Užpernai mažmeninėje prekyboje buvo parduota tabako ir jo gaminių už 925,8 mln. litų, net 153,7 mln. daugiau nei 2007-aisiais.

REKLAMA

Stipriųjų alkoholinių gėrimų gamybos mažėjimas juntamas jau 2008 metais, kai spirituotų gėrimų šalyje buvo pagaminta 1541 tūkst. dekalitrų - 20 proc. mažiau nei 2007 metais.

Tačiau užpernai penktadaliu padaugėjo importuotų spirituotų gėrimų, jų kiekis siekė 655 tūkst. dekalitrų. Ir užpernai, ir 2007 metais vienam gyventojui tenkančių spirituotų gėrimų kiekis litrais išliko toks pats - 11,6 litro - ir buvo beveik dviem litrais didesnis nei 2006 metais.

Apyvarta krito per pusę

Pardavimo mažėjimas cigarečių ir stipriojo alkoholio lentynose pernai smarkiai palietė mažmeninę prekybą. Taip LŽ sakė parduotuvių tinklo IKI atstovas ryšiams su visuomene Valdas Lopeta. "Padidinus akcizą, cigarečių prekybos apyvarta sumažėjo 50 procentų. Pardavimas mažėjo, nelygu cigarečių rūšis ar kaina, todėl negalima sakyti, kad pirkėjai pradėjo rinktis pigesnius rūkalus. Padidinus akcizus kurį laiką buvo medžiojamos anksčiau įsigytos cigaretės, kurioms taikytas mažesnis akcizas, o jų atsargoms išsekus, rūkalų pirkėjų labai sumažėjo", - teigė pašnekovas.

Neabejojama, kad dauguma "dingusių" rūkalių neatsisakė šio žalingo pomėgio, jie cigarečių atsargomis apsirūpina juodojoje rinkoje. Joje nelegaliai į Lietuvą įvežtas cigarečių pakelis neretai kainuoja perpus pigiau nei parduotuvėse - vos per 4 litus.

"Stipriųjų gėrimų apyvartos kaitą lėmė gėrimo rūšis. Tarkime, brendžio arba tekilos nupirkta beveik tiek pat, kiek ir prieš metus, o degtinės, viskio, trauktinių ir džino pardavimas sumažėjo 10-15 proc., likerio ir konjako nupirkta trečdaliu, o romo - net 40 proc. mažiau nei 2008 metais. Matome tendenciją, kad padaugėjo perkančiųjų pigiausius stipriuosius alkoholinius gėrimus", - pasakojo V.Lopeta.

Kad tabako ir alkoholio pardavimas pernai nuosekliai mažėjo, patvirtina ir prekybos tinklo MAXIMA atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. "Tabako gaminių pardavimas didmeninėje prekyboje smuko trečdaliu, o stipriųjų gėrimų - apie 16 procentų. Įžvelgiame dvi šio sumažėjimo priežastis. Pirmiausia, tam įtakos turėjo sunkmetis - keičiantis šių prekių kainoms, joms nuolat didėjant, žmonės buvo priversti jų atsisakyti. Kai kurie pirkėjai veikiausiai pradėjo taupyti atsisakydami alkoholinių gėrimų ar mesdami rūkyti. Tačiau matome ir tamsiąją tokio rinkos pasikeitimo pusę, t. y. įvertiname šešėlinę ekonomiką", - sakė ji. Pasak R.Saulytės, šiemet tendencijos vis dar nesikeičia - tabako gaminių ir stipriųjų alkoholinių gėrimų perkama vis mažiau.

REKLAMA

Šešėlinė rinka įsitvirtino

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) LŽ pateiktais duomenimis, akcizo mokesčio už etilo alkoholį 2009 metais surinkta 581,8 mln. litų biudžeto pajamų, tai 22 proc., arba 160,5 mln., mažiau nei 2008 metais.

Dėl smarkiai padidėjusio akcizo už apdorotą tabaką VMI pernai į biudžetą surinko beveik 689 mln. litų, vos 5,4 mln. daugiau nei užpernai.


Rašyti komentarą...
L
LTSR
2010-01-27 07:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Buržuazinė santvarka pati savę žlugdo,sąžingi darbo žmonės visada pirks tik cigaretes iš Rusijos,nes broliai rusai tik taip gali mums padėti cigaretėmis,vaistais ir degtyne.ŠALIN BURŽUAZINE SĄNTVARKĄ!
Atsakyti
0

P
Pagrandukas
2010-01-27 09:12:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne vien tik rukalu nuperkama nelegaliai, o nemazai zmoniu apskritai mete rukyti. Tai itakojo ir didesnes cigareciu kainos ir piaras apie rukymo zala
Atsakyti
0

2010-01-27 09:19:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na tikrai sumazejo cigareciu pardavimai ne del kontrabandiniu cigareciu daugiausiai. Is mano rukanciu draugu bent puse mete rukyti po kainu isaugimo ir kaina ivardino kaip priezasti, kodel meta. Super, kad bent finansines priezastys privercia zmones priimti savo sveikatai naudinga sprendima, ilgu laikotarpiu valstybe sutaupys daugiau ,nes nereikes $$ skirti rukaliu gydymo islaidoms ateityje.

O kontrabandiniu geru cigareciu paprastai nebuna, jas pardavinejantys orientuojasi i maziau isrankius, tad kas ruke normalias cigaretes, i kontrabanda nepersimeta, nes ju pamegtu neoficialioje rinkoje tiesiog sunku rasti, o prie prastesniu priprasti - dar sunkiau.

Tad tegu maziau burba cigareciu gamintojai ir susipranta, kad ju verslas ilgo laikotarpio perspektyvoje perspektyvos neturi.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų