• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas po pateikimo pritarė grupės parlamentarų iniciatyvai uždrausti nemokamus plastikinius maišelius prekybos centruose. Politikai mano, kad taip bus sumažinta tarša ir didinamas žmonių sąmoningumas, o nemokamai maišelius toliau dalinsiančioms parduotuvės grasina baudomis.

Seimas po pateikimo pritarė grupės parlamentarų iniciatyvai uždrausti nemokamus plastikinius maišelius prekybos centruose. Politikai mano, kad taip bus sumažinta tarša ir didinamas žmonių sąmoningumas, o nemokamai maišelius toliau dalinsiančioms parduotuvės grasina baudomis.

REKLAMA

Po pateikimo už projektą balsavo 70 Seimo narių, prieš – 3 parlamentarai, 16 politikų susilaikė. Seimas turės balsuoti dar du kartus, kad oficialiai įsigaliotų draudimas nemokamai dalinti plastikinius maišelius. Jei parlamentas galutinai, nemokamų maišelių parduotuvėse neliktų nuo kitų metų liepos 1 d.

Posėdyje Seime daugiausia buvo diskutuota, kuo būtų pakeisti maišeliai parduotuvėse, kiek juos įkainos prekybininkai. Teigiama, kad prekybos tinklai už juos galėtų prašyti ir 1 cento ir 5 centų, kaip yra nustatyta Estijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Daug teršia, neįmanoma perdirbti

Projektą teikiantys Seimo nariai savo siūlymą argumentuoja milžiniška tarša, kurią sukelia paprasčiausi lengvi plastikiniai maišeliai.

REKLAMA

Pasak jų, kiekvienais metais visame pasaulyje yra pagaminama 5 trilijonai plastikinių maišelių, o kiekvienam iš jų suirti gali prireikti daugiau nei 1 tūkst. metų. Beveik 513 mln. tonų plastiko atliekų kasmet patenka į vandenynus, o tarp jų ir plastikinių maišelių atliekos. Europos Komisijos duomenimis, plastikiniai maišeliai yra vienas iš dešimties dažniausiai išmetamų daiktų Europoje.

„Plastikiniai maišeliai aplinką teršia visą savo gyvavimo ciklą – tiek gamybos proceso metu, kai jie gaminami iš neatsinaujinančių energijos išteklių, tiek tapę atliekomis. <...> Plastikinių maišelių gamybos metu susidaro šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios, kaip žinoma, prisideda prie klimato kaitos.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat, pateikiami tyrimai, įrodantys, kad netinkamai pašalinti plastikiniai maišeliai užteršia vandenis, dirvožemį. Plastikas yra biologiškai neskaidomas, jis suyra į mikroplastiką, <...> kuris patenka į vandenis, dirvožemį, žmogaus ir kitų gyvūnų organizmą, dreifuoja oru. Aktualu tai, kad plastikui suirus, mikroplastiko dalelių iš aplinkos pašalinti beveik nebeįmanoma.

Numatytos ir baudos

Remiantis atliktais tyrimais, plastikinių maišelių patekimas į vandenis kasdien nužudo tūkstančius akvakultūros gyvūnų, pavyzdžiui, jūros gyvūnai sumaišo plastikinius maišelius su maistu, taip plastikas patenka į virškinamąjį traktą ir vėliau pakenkia gyvūno organams“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politikų nuomone, nemokamų maišelių draudimas paskatintų vartotojus vietoje lengvų plastikinių pirkinių maišelių rinktis  popierinius ar daugkartinius maišelius, o verslus – tiekti rinkai tvaresnes alternatyvas bei didinti pirkėjų sąmoningumą.

Parlamentarai pastebi, kad kai kurie verslai patys nusprendžia apmokestinti maišelius. Pavyzdžiui, nuo 2020 m. prekybos centras „Rimi“ Estijoje apmokestino labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius (vieno labai lengvo plastikinio pirkinių maišelio kaina  – 0,05 Eur). Jų teigimu, po tokio prekybos centro sprendimo priėmimo labai lengvų plastikinių pirkinių maišelių sunaudojimo kiekis sumažėjo apie 70 proc.

Parlamentarai siūlo ir baudas, kokios grėstų nemokamai maišelius toliau dalinančioms parduotuvės. Lengvųjų ir labai lengvų plastikinių pirkinių maišelių neatlygintinas dalijimas prekių ar produktų pardavimo vietose užtraukia 1–3 tūkst. eurų baudą.

Tamponai, sauskelnės irgi teršia, tai irgi reikia naudot panaudotus, nes gi atsilieps kažkur Bangladeše, kad kažkokioj Lietuvoj maišelį nemokamai paims, debilų debilai.
Vokietijoj ima 1cnt. Mes mokesim 5cnt. Mes geriau gyvenam...Aciu valdziazmogam
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų