Vilnietė Janina, dirbanti picų kepėja, nusprendė teisybės ieškoti Darbo inspekcijoje. Vienoje sostinės picerijoje krosnių karštį ir miltų dulkes net viršvalandžiais kentusi moteris nebežino, kaip kitaip išsireikalauti iš darbdavio už du mėnesius viršvalandžių 500 €.
„Dirbame labai daug viršvalandžių, už juos niekas nemoka. Direktorė sako, jei kas nepatinka, rašykite iš darbo prašymą ir eikite lauk“, - pasakojo jauna moteris.
Darbdaviai tikina, kad tokių konfliktų turėtų labai sumažėti įvedus naująjį Darbo kodeksą, esą tuomet samdinių ir darbdavių santykiai bus lankstesni, darbdavių neslėgs griežti įstatymų pančiai ir jie žmonėms galės pasiūlyti ne tik ilgiau dirbti, bet ir užsidirbti, o neįtinkančius galės lengviau atleisti.
Kitais metais žada ir dar vieną tūpsnį
Tiesa, darbdavių džiaugsmą dėl mažinamų „Sodros" mokesčių gali apkartinti kitų mokesčių didinimas. Pagal naująjį socialinį modelį žadėdama darbdaviams sumažinti išeitinių išmokų naštą, Vyriausybė linksta padidinti įmokas į Garantinį fondą, iš kurio pagal naują modelį būtų mokamos išeitinės kompensacijos atleidžiamiems darbuotojams.
Dėl didžiulės mokesčių naštos kritikuojama Vyriausybė kitais metais žada ir dar vieną tūpsnį. Žadamos verslininkų ir ekonomistų jau daug metų prašomos „Sodros“ įmokų lubos. Dabar kad ir kiek daug darbo užmokesčio mokesčių sumokama, išmokos ligos, motinystės ar pensijos atveju yra vidutinės, todėl daug sumokėję žmonės lieka nuskriausti. Tiesa, naujovė palies tik labai daug uždirbančius.
Svarstoma nuo „Sodros“ mokesčių atleisti per mėnesį uždirbančius daugiau kaip 10 vidutinių darbo užmokesčių, šiuo metu į rankas tai būtų 5750 €. Kurios iš Vyriausybės žadamų naujovių taps realybe, dar neaišku, mat dėl jų turės balsuoti Seimas, o parlamentarų pozicijos artėjant rudens rinkimams yra labai prieštaringos ir neprognozuojamos.