• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kilus pasipiktinimui dėl socialdemokratų siūlymo skubos tvarka svarstyti į „čekiukų“ bylas įsivėlusiems politikams palankias Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, aistros šiuo klausimu netils ir paskutinę Seimo pavasario sesijos dieną.

Kilus pasipiktinimui dėl socialdemokratų siūlymo skubos tvarka svarstyti į „čekiukų“ bylas įsivėlusiems politikams palankias Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, aistros šiuo klausimu netils ir paskutinę Seimo pavasario sesijos dieną.

REKLAMA

Nors klausimas buvo išbrauktas iš pirmadienį vyksiančio posėdžio darbotvarkės, neatmetama, kad projektas gali grįžti į darbotvarkę.

Tiesa, šiai iniciatyvai parengtą Teisės departamento išvadą pirmadienio rytą svarstys parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK).

REKLAMA
REKLAMA

Joje Seimo teisininkai teigia, kad patobulinta įstatymo projekto versija prieštarauja Konstitucijai ir kardinaliai skiriasi nuo pirminio siūlymo turinio.

REKLAMA

„Manytina, kad korupcinio pobūdžio veikomis, iš jų ir piktnaudžiavimo veika, yra daroma esminė žala asmenų, visuomenės ir valstybės interesams, o dekriminalizuojant piktnaudžiavimo veikas, sukėlusias didelę neturtinę žalą, nepaisoma iš Konstitucijos kylančios įstatymų leidėjo pareigos įstatymais uždrausti tokias veikas“, – savo išvadoje teigia Teisės departamentas.

REKLAMA
REKLAMA

Beveik tuo pat metu Etikos ir procedūrų komisija spręs, ar svarstant šią iniciatyvą TTK nebuvo pažeistos procedūros. 

Kreipimosi iniciatoriai suabejojo dėl TTK posėdyje vykusio balsavimo, sprendžiant, ar prašyti atlikti BK pataisų teisinio poveikio vertinimą. 

Prie Seimo – protestas

Visgi, pasipiktinimas dėl socialdemokratės Jūratės Zailskienės siūlomų pataisų kyla ne tik Seime. Pirmadienį prie parlamento rūmų prieš šią iniciatyvą protestuos Lietuvos žaliųjų partija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarieji pirmadienio rytą ketina į darbą atvykstančius Seimo narius pasitikti su plakatais, raginančiais balsuoti prieš siūlomas BK pataisas.

Kaip skelbta, ketvirtadienį vykusio plenarinio Seimo posėdžio pabaigoje, socialdemokratas Karolis Podolskis paprašė Seimo grįžti į BK pataisų svarstymo stadiją ir apsispręsti dėl skubos tvarkos. Vis tik, įstatymo pataisos po svarstymo jau buvo patvirtintos jau anksčiau. Toks socialdemokratų frakcijos žingsnis sulaukė kritikos – Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis Eltai teigė, kad taip buvo pažeistos teisės normos ir išprievartautas parlamento statutas.

REKLAMA

„Negalima grįžti į svarstymo stadiją. Svarstymo stadija buvo praėjusi. Grįžti atgal, posėdžio pabaigoje, kaip sugalvojo (socialdemokratas Karolis Podolskis – ELTA) – neįmanoma. Tai, vėlgi, išprievartauta procedūra, Statutas, nes Statute tokios normos nėra. Procedūros dėl skubos, ypatingos skubos yra labai aiškiai aprašytos – kokioje stadijoje, kokiu metu ir kokiomis procedūromis reikia tai gauti“, – penktadienį Eltai sakė S. Skvernelis.

REKLAMA

ELTA primena, kad Seimas ketvirtadienį nusprendė skubos tvarka priimti svarstymo stadiją įveikusias į „čekučių“ skandalą patekusių politikų atsakomybę švelninančias BK pataisas – dėl jų ketinta apsispręsti pirmadienį.

Jeigu Seimas pritartų parlamentarės socialdemokratės Jūratės Zailskienės inicijuotam projektui, bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų grėstų tokiu atveju, kai valstybės tarnautojas, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, padarė didelę turtinę žalą valstybei, Europos Sąjungai (ES), tarptautinei viešajai organizacijai, juridiniam ar fiziniam asmeniui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už padarytą labai didelę turtinę žalą siūloma bausti bauda arba laisvės atėmimu iki 7 metų.

Siūloma nustatyti, kad padaryta turtinė žala būtų laikoma didele, kai jos dydis viršija 400 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) (šiuo metu 20 tūkst. eurų), bet neviršija 900 MGL (45 tūkst. eurų). Labai didele turtine žala būtų laikoma virš 900 MGL padaryta žala.

Tačiau BK neliktų neturtinės žalos, padarytos piktnaudžiaujant, sąvokų – tokius siūlymus kritikuoja ne tik Seimo opozicija, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Generalinės prokuratūros atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų