• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Nuo 2013 m. į renovacijos procesus aktyviai įsitraukė savivaldybės, kurių dėka renovacijos tempai Lietuvoje paspartėjo net 80 proc. Molėtuose renovacija prasidėjo gan sunkiai, tačiau vadeles perėmus savivaldybei modernizacijos tempais aplenkė daugelį miestų, o gyventojai įgijo daugiau pasitikėjimo pamatę modernizacijos pavyzdį savo kaimynystėje.

Nuo 2013 m. į renovacijos procesus aktyviai įsitraukė savivaldybės, kurių dėka renovacijos tempai Lietuvoje paspartėjo net 80 proc. Molėtuose renovacija prasidėjo gan sunkiai, tačiau vadeles perėmus savivaldybei modernizacijos tempais aplenkė daugelį miestų, o gyventojai įgijo daugiau pasitikėjimo pamatę modernizacijos pavyzdį savo kaimynystėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mieste iki 2013 m. daugiabučių namų modernizavimo procesas vyko labai vangiai, nes gyventojams nerodžius iniciatyvos, daugiabučius administruojančiai įmonei tekdavo vienai prisiimti visus organizacinius įsipareigojimus bei projekto įgyvendinimo rizikas. Pasak Savivaldybės administracijos Statybos ir žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojo Rimvydo Pranskaus, tuomet savivaldybė nutarė perimti iniciatyvą į savo rankas ir 2013 m. buvo patvirtinta Molėtų rajono (miesto) energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programa.

REKLAMA

„Molėtuose norime sukurti sąlygas patogiai gyventi, dirbti ir ilsėtis visiems, ypač jaunoms šeimoms, o tam reikia ir modernių, energetiškai taupių būstų, ir estetiškos aplinkos, ir kompleksiškai sutvarkytos infrastruktūros. Daugelis daugiabučių pastatų mieste buvo seni, nešiltintais stogais ir sienomis, susidėvėjusiomis šildymo sistemomis, patirdavo nemažai energijos nuostolių. Be specialios daugiabučių modernizavimo programos ir paramos gyventojams išjudinti procesus buvo beveik neįmanoma. Kadangi patys gyventojai iniciatyvos nerodė, o laikas bėgo, teko imtis iniciatyvos savivaldybei“, – pasakoja R. Pranskus.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės darbas su gyventojais pasiteisino

Daugiausiai pastangų reikalavo darbas su gyventojais. Savivaldybė ir modernizacijos projektus administruojanti įmonė organizuodavo seminarus gyventojams, kvietė patirtimi pasidalinti jau renovuotų daugiabučių atstovus, Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistus, aktyviai dalyvavo visuose butų savininkų susirinkimuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Modernizacijos projektus administruojančios įmonės projektų vadovas Mindaugas Čirba pastebi, jog itin reikšmingas buvo savivaldybės atstovų ir administratorių indėlis, kurie neskaičiuodavo darbo valandų ir gyventojams intensyviai aiškino daugiabučių namų modernizavimo programos privalumus, nagrinėjo ir aptarė parengtus investicinius planus. Per 2013 m. iš viso buvo surengta 30 susirinkimų daugiabučiuose namuose.

REKLAMA

„Bendros pastangos davė rezultatų ir daugiabučių namų modernizavimo procesas Molėtų rajono savivaldybėje įsibėgėjo. Per 2013 m. Molėtų mieste buvo modernizuoti 2 daugiabučiai gyvenamieji namai, parengti ir patvirtinti 16 namų investiciniai planai, 14-ai pirmo modernizavimo etapo namų nupirkti rangos darbai“, – sako R. Pranskus.

Po produktyvaus starto 2013 m. Aplinkos apsaugos ministerijos rengtuose apdovanojimuose Molėtų rajono savivaldybė paskelbta „Metų spartuoliu“, o renovacijos projektus administruojančiai įmonei buvo skirtas apdovanojimas „Už didžiausią progresą“. Tuo metu buvo užbaigti arba vyko modernizavimo rangos darbai 19 daugiabučių namų – 7,5 proc. visų Molėtų rajono ir 15,7 proc. Molėtų miesto daugiabučių namų.

REKLAMA

 

Pirmųjų daugiabučių renovacija kėlė daug iššūkių

Vienas pirmųjų namų, renovuotas nuo 2013 m., Molėtuose buvo daugiabutis, įsikūręs Ažubalių g. 14. Tiek daugiabučio energinis efektyvumas, tiek estetinė būklė buvo itin prasti. Po ilgų diskusijų su gyventojais išaiškėjo, kad šias problemas įžvelgia ir jie.

Dviejų aukštų namo, pastatyto 1972 m., energinė klasė po modernizacijos nuo E šoktelėjo iki C. Faktiškai pasiektas skaičiuojamųjų šiluminės energijos sąnaudų sumažėjimas yra net 73,5 proc. Pagal šio daugiabučio pavyzdį renovavosi ir visas kvartalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausi iššūkiai dirbant su pirmaisiais projektais, žinoma, buvo nepasitikėjimas ir nežinomybė. Renovacijos kainos litais atrodė labai aukštos, žmonės buvo labai atsargūs rinkdavosi pačius pigiausius, paprasčiausius sprendimus. Bet kaip parodė praktika, nebuvo ko bijoti“, – teigia M. Čirba.

Pasak jo, pirmųjų daugiabučių renovacija miestui buvo labai svarbi: „Su savivaldybės ir BETA pagalba sugebėjome įtikinti pirmųjų daugiabučių gyventojus. Nedrąsiai, bet pajudėjome. Po kelių metų Molėtuose jau buvo renovuota virš 20 daugiabučių. Matydami gerus pavyzdžius žmonės įgijo daugiau pasitikėjimo, todėl jiems buvo lengviau pasiryžti modernizacijai.“

REKLAMA

R. Pranskus taip pat pastebi, jog žmonių požiūris pasikeitė, ir netgi vėlesniuose etapuose, nors valstybės parama sumažėjo, o kainos pakilo, norinčių renovuoti daugiabučius gyventojų padaugėjo. 

Renovuota daugiau nei pusė daugiabučių

Šiuo metu Molėtų savivaldybėje kartu su daugiabučiais stengiamasi kompleksiškai atnaujinti ir jų aplinką. Pavyzdžiui, Amatų gatvėje visų daugiabučių gyventojams renovavus namus, savivaldybė su Europos Sąjungos suteikta parama sutvarkė visą kiemų infrastruktūrą: atnaujino apšvietimo ir lietaus nuotekų tinklus, įvažiavimus, įrengė automobilių stovėjimo aikšteles, naujus pėsčiųjų takus, vaikų žaidimų ir sporto aikšteles.

REKLAMA

„Mieste turime 128 daugiabučius, šiuo metu renovuota jau daugiau nei pusė – 65. Taip pat renovuoti 2 daugiabučiai Giedraičių miestelyje. Šiais metais numatyta atnaujinti 4, ateinančiais – dar 6 pastatus. Tuomet būtų atnaujinta jau 59 proc. miesto daugiabučių“, – modernizacijos rezultatais dalinasi R. Pranskus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų