Vienas garsiausių pasaulyje investicijų valdytojų su „Investuok“ skaitytojais dalinosi mintimis apie esamą ekonomikos situaciją, besivystančias rinkas ir žaliavų kainas.
Profesorius Josefas Markas Mobiusas, „Templeton Asset Management" vykdomasis direktorius, vadovaujantis 15 regioninių kompanijos biurų besivystančiuose regionuose, turintis daugiau nei 30 metų investicijų besivystančiose rinkose valdymo patirtį.
Jūs manote, jog pasaulio ekonomika nepatirs naujo didelio nuosmukio. Kodėl?
Manome, jog tol, kol matome didžiules dalies pasaulio vyriausybių pastangas išvengti antrojo ekonomikos smukimo (palaikoma didelė pinigų pasiūla ir santykinai mažos bazinės palūkanos), vadinamasis „dvigubo dugno“ scenarijus labai mažai tikėtinas.
Ar šiuo metu matydami pasaulyje milžinišką pinigų pasiūlą tikitės sulaukti aukštos infliacijos periodo?
Bendra infliacijos rodiklio reikšmė 2009 metų liepos mėnesį pasaulyje nukrito žemiau nei 1,1 proc. Ši reikšmė – mažiausia per pastaruosius 40 metų. Manome, kad infliacija ateinančius 10 metų nuosekliai ir nuosaikiai didės, nes ji šiuo metu yra ypač žema, be to, pinigų pasiūla pasaulyje dabar milžiniška. Mūsų nuomone, žaliavų kainos augs, tačiau nelaukiame hiperinfliacijos.
Aukso kaina pasiekė aukščiausias visų laikų reikšmes. Kaip jūs tai vertinate? Ar manote, jog tai jau burbulas? Ar sulauksime naujų rekordų?
Žaliavų kainos, įskaitant auksą, kyla jau daug metų. Tačiau mes nemanome, jog tai burbulas. Ateityje galime sulaukti svyravimų, tačiau žaliavų kainos turėtų toliau kilti.
Kad ir kaip ten būtų, pažvelgę į istoriją matome, jog jei kas nors atlikęs tyrimus ir remdamasis fundamentaliai pagrįstomis išvadomis nusprendžia investuoti ilgam, taip parinktos investicijos, nors ir kokios jos būtų, visuomet atsiperka su kaupu.
Kokios besivystančios šalys bus investuotojų taikiklyje artimiausiais metais?
Būtų sunku išskirti kurią nors vieną rinką, kadangi mūsų kompanija pastoviai ieško patrauklių investicijų visose šalyse. Dabar didžiausią perspektyvą matome Kinijoje, Brazilijoje, Indijoje, Tailande, Rusijoje bei Turkijoje. Patraukliomis galime įvardinti ir vadinamąsias „Frontier“, t. y. tas, kuriose investavimo tradicijos tik kuriamos, šalis.
Kurie besivystančių šalių sektoriai turi didžiausią perspektyvą žvelgiant 10 metų į ateitį ir kodėl?
Vertinant besivystančių rinkų verslo sektorius, žaliavas išgaunančių ar kitaip su žaliavomis susijusių įmonių akcijos šiuo metu atrodo gan gerai. Manome, jog ilguoju periodu paklausa žaliavoms augs. Palankiai žiūrime ir įmones, priskiriamas plataus vartojimo sektoriams. Augant gyventojų pajamoms bei stiprėjant vartojimo prekių paklausai, vartojimo sektoriui priskiriamų įmonių pajamų augimo perspektyva yra gana aiški. Beje, minėdamas su vartojimu susijusį sektorių, turiu galvoje ne tik tiesiogiai su vartojimu susijusias įmones, bet ir telekomunikacijų įmones ar bankus.
Daugiau apie investavimą skaitykite žurnale „Investuok“ ir www.kurinvestuoti.lt.