• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stringantys jūros vėjo elektrinių parkų projektai – pasaulinė tendencija, sako „Ignitis grupės“ vadovas.

Stringantys jūros vėjo elektrinių parkų projektai – pasaulinė tendencija, sako „Ignitis grupės“ vadovas.

REKLAMA

Viešumoje kilus diskusijoms, jog pirmąjį vėjo jėgainių Baltijos jūroje konkursą „Ignitis“ laimėjo be konkurencijos, o iš antrojo aukciono traukiasi didžiosios pasaulinės bendrovės, Darius Maikštėnas pabrėžia, kad stambieji plėtotojai atsisako planų ir kitose valstybėse.

„Dabar yra trumpalaikė tendencija tarp globalių jūros parkų vystytojų – jie atsitraukinėja iš įvairių šalių“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė D. Maikštėnas.

Jis pamini aukcionus Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje, kurie esą sustojo, nes nebuvo pakankamai dalyvių.

„Jei Lietuvoje pavyko aukcionas ir atsirado dalyviai, kurie net be valstybės paramos apsiėmė išvystyti parką, tai visai neseniai sužlugo 2 aukcionai Teksase, sužlugo keletas aukcionų – net su parama – Jungtinėje Karalystėje.

REKLAMA
REKLAMA

Neatėjo nei vienas dalyvis, nesudalyvavo, valstybė turės keisti sąlygas, jas gerinti“, – teigė D. Maikštėnas.

ELTA anksčiau rašė, kad Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos duomenimis, dalyvauti antrajame konkurse atsisakė vienas didžiausių tarptautinių jūrinio vėjo parkų plėtotojų iš Danijos „Orsted“ ir Prancūzijos energetikos milžinė „TotalEnergies Renewables“. Rugpjūtį planus vystyti jėgaines prie Palangos krantų atšaukė lenkų „Polenergia“, bendradarbiavusi su vietine atsinaujinančios energetikos plėtros bendrove „Green Genius“.

REKLAMA

Pasak D. Maikštėno, tokius didžiųjų vėjo jėgainių plėtotojų sprendimus lemia trumpalaikiai pasauliniai ekonomikos įvykiai: infliacija, centrinių bankų keliamos palūkanų normos.

„Ignitis grupės“ vadovo teigimu, šie plėtotojai yra „oportunistiniai investuotojai“, kitaip nei „Ignitis“, kurio interesai regionai, anot D. Maikštėno – strateginiai.

„Ir jie perdėlioja savo portfelį. Matysime dar daugybę dalykų, nes reikia suprasti, kad dalis investuotojų – ypač tie didieji globalūs – yra oportunistiniai investuotojai, jie investuoja ten, kur daugiausia pasiūlo.

REKLAMA
REKLAMA

Ir yra tokia investuotojai kaip „Ignitis“, kurie yra strateginiai, kuriems šitas regionas yra strategiškai svarbus“, – sakė jis.

„Ignitis grupės“ dukterinė įmonė „Ignitis Renewables“ su tarptautiniu partneriu „Ocean Winds“ liepą laimėjo vėjo jėgainių parko Baltijos jūroje aukcioną ir už 20 mln. eurų vystymo mokestį įgijo teisę plėtoti iki 700 MW galios elektrines. Įmonė parką statys savo lėšomis, be valstybės paramos. Oficialiai laimėtoja ji bus pripažinta atlikus jos tarptautinio partnerio atitikį nacionalinio saugumo interesams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis konkursas sulaukė nemažai rinkos dalyvių kritikos, esą jame sąlygos sudarytos būtent „Ignitis“ – jame dalyvavo tik du dalyviai, antroji neįvardijama bendrovė pasiūlė minimalų 5 mln. eurų vystymo mokestį. Tuomet lyginta, kad už teisę statyti parkus panašiomis sąlygomis užsienyje plėtotojai sumoka ženkliai didesnes sumas.

Tuo tarpu prie antrojo jėgainių parko vystymo galės prisidėti valstybė. Jis bus paskelbta suderinus valstybės paramos taisykles su Europos Komisija. D. Kreivys laidai „Eltos kampas“ yra sakęs, kad antrasis konkursas turėtų būti paskelbtas iki metų pabaigos.

2030 m., įgyvendinus abu bendros 1,4 GW galios vėjo elektrinių Baltijos jūroje projektus, tikimasi, jog teritoriniuose vandenyse ties Palanga pastatytos jėgainės sugeneruos iki 6 TWh elektros energijos – apie pusę dabartinio Lietuvos elektros poreikio. Projektai turėtų pritraukti apie 3 mlrd. eurų investicijų, sukurti 1,3 tūkst. darbo vietų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų