REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus apygardos teismas yra sustabdęs Lietuvos ieškinio energetikos grupės „Veolia“ įmonėms nagrinėjimą, nes nėra išspręstos tarptautinės arbitražo bylos.

Vilniaus apygardos teismas yra sustabdęs Lietuvos ieškinio energetikos grupės „Veolia“ įmonėms nagrinėjimą, nes nėra išspręstos tarptautinės arbitražo bylos.

REKLAMA

Kaip rodo Tarptautinio investicinių ginčų sprendimų centro duomenys, šiuo metu dar laukiama Vašingtono arbitražo verdikto dėl „Veolia“ reikalaujamo 79 mln. eurų vertės žalos atlyginimo už investicijas į Vilniaus šilumos ūkį.

„2023 m. lapkričio 16 d. priimta nutartimi teismas šios bylos nagrinėjimą sustabdė, iki kol bus išspręstos arbitražo bylos“, – Eltai šią savaitę nurodė Vilniaus apygardos teismo pirmininko padėjėja Lina Nemeikaitė.

2020 m. liepos mėn. Energetikos ministerija Vilniaus apygardos teisme pateikė ieškinį „Veolia“ grupės įmonėms: „Veolia Environnement“, „Veolia Energie International“, „Vilniaus energija“ ir „Litesko“, taip pat koncernui „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims – Artūrui Zuokui, Andriui Janukoniui ir Linui Samuoliui.

REKLAMA
REKLAMA

Šia byla siekiama įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ (tuo metu „Rubicon“) 1999–2003 metais neteisėtais būdais gavo šilumos ūkių nuomos sutartis dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.

REKLAMA

Vilniaus apygardos teismas, tiek 2020 m., tiek 2022 m. atsisakė priimti šį Energetikos ministerijos ieškinį. Tokį sprendimą 2022 m. birželį paliko galioti ir Lietuvos apeliacinis teismas, anot kurio, nors ieškinys atitinka viešojo intereso gynimo esminius požymius, nes žala apima ne tik valstybės, bet ir visuomenės interesą, jį turėjo teikti prokuroras ir įstatymu įgaliotos institucijos, o ne ministerija.

Visgi, 2023 m. kovą Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Lietuvos Respublika, atstovaujama Energetikos ministerijos, turi teisę teikti tokio pobūdžio ieškinius. Šis ieškinys buvo balandį grąžintas nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Energetikos ministerijos, šiuo ieškiniu į nacionalinius teismus perkeliami reikalavimai, kuriuos Lietuva 2017 m. buvo pareiškusi „Veolia“ įmonėms Vašingtono arbitražui pateiktame priešieškinyje. Arbitražo bylos nagrinėjimo metu gavus ir įvertinus papildomus dokumentus, valstybei padarytos žalos suma, kurią siekiama prisiteisti, išaugo nuo 130 mln. eurų iki 240 mln. eurų.

Remiantis įrodymais, kuriuos surinko Lietuvos institucijos, vykdydamos plačios apimties tyrimus, ir įrodymais, gautais iš „Veolia“ įmonių grupės pagal Tarptautinio investicinių ginčių sprendimo centro Arbitražo Teismo įsakymus, Lietuva teigia, kad „Veolia“ ir „Icor“ per savo atstovus atliko neteisėtus mokėjimus Lietuvos pareigūnams, kad galėtų išsinuomoti šilumos ūkį ir šilumos ūkių nuomos sutartis įgijo korupcinio pobūdžio veiksmais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bylą prieš Lietuvos valstybę Vašingtono arbitraže inicijavo „Veolia“ 2016 metais, teigdama, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutarties nuostatas.

„Veolia“ Vašingtono Arbitraže iš Lietuvos Respublikos iš pradžių siekė prisiteisti 118 mln. eurų, vėliau ši suma, „Veoliai“ peržiūrėjus ir atsisakius dalies reikalavimų, buvo sumažinta iki 79 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų