Lietuvoje pradeda veikti Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras papildyta 09.10 val.

Lietuvoje veiklą pirmadienį pradeda  Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras. Suvienydamas viešojo ir privačiojo sektorių atstovus, centras panaudos sukauptas žinias kovai su pinigų plovimu visiškai nauju lygmeniu. 

Centrui vadovaus ilgametę patirtį turintis teisininkas ir sertifikuotas pinigų plovimo prevencijos ekspertas Eimantas Vytuvis, pranešė Lietuvos bankas ir Finansų ministerija.

„Tikime, kad viešojo ir privataus sektorių partnerystė užtikrins didesnį tarpusavio pasitikėjimą ir glaudesnį institucijų bendradarbiavimą, siekiant bendrų tikslų. Kompetencijų sutelkimas ir stiprinimas pinigų plovimo prevencijos tikslais padės kurti ir išlaikyti Lietuvos atsparumą pinigų plovimo grėsmėms“, – pranešime sakė finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė.

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras dalysis informacija apie pinigų plovimo ir teroristų finansavimo tipologijas (tam sukurs specialią informacijos apsikeitimo platformą) ir padės finansų rinkos dalyviams tinkamai nustatyti ir valdyti rizikas. Jis taip pat atliks tyrimus, vertinimus ir analizes, rengs gaires, rekomendacijas, metodikas ir teisėkūros iniciatyvas, tobulinant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą.

Be to, šis centras padės finansų rinkos dalyviams atlikti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos vidaus rizikos vertinimą, stiprins viešojo ir privačių sektorių subjektų darbuotojų kompetenciją pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje, organizuos mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius ir viešins savo veiklą.

„Šiuo ambicingu projektu siekiame finansų rinkos dalyviams suteikti geriausią ekspertinę pagalbą. Užtikrinti veiksmingą ir naujausius pasaulinius standartus atitinkančią pinigų plovimo prevenciją galime tik dirbdami visi išvien ir čia itin svarbus mūsų valstybės palaikymas“, – teigė E. Vytuvis.

 E. Vytuvis yra pasaulinės su finansiniais nusikaltimais kovojančių profesionalų organizacijos ACAMS sertifikuotas specialistas. Karjerą pradėjęs policijoje, ją tęsęs Specialiųjų tyrimų tarnyboje, kur tyrė korupcinius nusikaltimus, vėliau kuravęs pinigų plovimo prevencijos klausimus „Nordea“ ir „Luminor: bankuose, o nuo 2018 metų balandžio vadovavęs „Luminor“ grupės klientų rizikos valdymo padaliniui.

REKLAMA

Šiuo metu visame pasaulyje veikia apie 20 viešojo ir privataus sektorių partneryste grįstų pinigų plovimo prevencijos centrų, tačiau Lietuvos modelis ypatingas tuo, kad jis neapsiriboja atskirų pavienių institucijų ir rinkos dalyvių iniciatyva, iš esmės tai – kova su pinigų plovimu visos valstybės lygmeniu.

„Iki šiol tiek mums, kaip finansų rinkos priežiūros institucijai, tiek ir finansų sektoriui, tiek ir teisėsaugai trūko jungiamosios grandies, kuri leistų sujungti mūsų žinias, sukauptą patirtį ir ją efektyviau panaudoti. Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras sprendžia šį klausimą ir mums visiems suteikia naujų galimybių ne tik sparčiau reaguoti į dabartinius iššūkius, bet ir pažvelgti, kas laukia už horizonto“, – tvirtino Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

Centro steigėjai yra Finansų ministerija, Lietuvos bankas, SEB bankas, „Swedbank“, Šiaulių bankas, „Luminor Bank“ Lietuvos skyrius, Medicinos bankas, „Revolut Bank“, „Citadele banka“ Lietuvos filialas ir „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialas). Planuojama, kad į centro veiklą įsitrauks Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, policijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir prokuratūros atstovai.

Ateityje prie Centro veiklos bus kviečiami prisijungti ir kiti finansų rinkos dalyviai, pavyzdžiui, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigos.

Centro veikla bus finansuojama Lietuvos banko ir privataus sektoriaus atstovų metinėmis įmokomis. Valstybės įnašas – 30 tūkst. eurų iš Finansų ministerijai skirtų valstybės biudžeto bendrųjų asignavimų.

„Aktyvus Lietuvos kredito įstaigų įsitraukimas į šį išskirtinį viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektą atskleidžia brandų ir atsakingą mūsų finansų bendruomenės požiūrį į iššūkius, pranokstančius valstybių sienas. Ši bendra iniciatyva, kuria galime didžiuotis ir regioniniu mastu, prisidės prie Lietuvos bei viso Baltijos regiono reputacijos stiprinimo“, – sakė Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.

REKLAMA

Naujasis centro vadovas ir jo veiklos tikslai bus pristatyti pirmadienį rengiamoje virtualioje spaudos konferencijoje.

Vyriausybė 2020-ųjų spalio pabaigoje pritarė Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro steigimui. Centro steigimą paskatino Šiaurės ir Baltijos šalių regioną pastaraisiais metais krečiantys pinigų plovimo skandalai.


Rašyti komentarą...
L
Lietuvis
2021-05-17 09:42:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmiausia reikia kontroliuoti Lietuvos biudžeto pinigus
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų