Lietuviškų pieno produktų gamyba ir eksportas sumažėjo

Šių metų pradžia Lietuvos pienininkams klostėsi sudėtingai – mažėjo pieno gamyba ūkiuose, taip pat mažiau pagaminta pagrindinių pieno produktų, krito jų eksporto rodikliai. Europos analitikų vertinimu, Bendrijos pieno rinkoje neapibrėžtumas tęsis dar kurį laiką, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, per šių metų pirmąjį ketvirtį pieno supirkimo kainos Lietuvoje išliko pakankamai aukštos – jas lėmė didesnis baltymų ir riebalų kiekis.

„Vidaus rinkoje pieno produktų paklausa ir pasiūla išliko gana stabili. Tačiau situacija dėl lėtai įsibėgėjančios visuotinės vakcinacijos visame pasaulyje, temdo vartojimo lūkesčius, o tai lėmė pieno produktų gamybos ir jų eksporto susitraukimą“, – pranešime cituojamas E. Simonis.

Šių metų kovo mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje buvo 321 euras už toną, 0,5 proc. didesnė, palyginti su vasariu ir 3,3 proc. didesnė, palyginti su pernykščiu kovu.

Pieno pramonės konsultavimo bendrovės CLAL duomenimis, per pirmuosius du mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Lietuvoje pieno supirkimas iš ūkių krito 4 proc., perdirbimo gamyklose sūrių pagaminta 5,6 proc. mažiau, grietinėlės (9 proc. mažiau), jogurtų (3 proc. mažiau), sviesto (37 proc. mažiau). Daugiau buvo gaminama tik koncentruoto pieno (45 proc. daugiau) ir nugriebto pieno miltų (11 proc. daugiau).

Pieno eksportuota mažiau

Eksportas lietuviškiems pieno gaminiams taip pat nebuvo palankus. Per šių metų sausį, palyginti su pernykščiu sausiu, visų pagrindinių gaminių eksporto kiekiai sumažėjo. Minimu laikotarpiu sūrių eksportas susitraukė 27 proc., išrūgų baltymų koncentrato eksportuota 13 proc. mažiau, nugriebto pieno miltų – 14 proc. mažiau. Teigimus eksporto rezultatus rodė tik prekyba grietinėle (13 proc. daugiau) ir sutirštintu pienu (64 proc. daugiau).  

Olandijos pienininkų organizacijos „ZuivelNL“ vertimu, neapibrėžtumas ES pieno rinkoje artimiausiu laikotarpiu išliks. „Viena vertus, praėjus metams po Covid-19 pandemijos, perspektyva vėl atverti visuomenę daugelyje vietų lėtai, bet užtikrintai gerėja, o tai gali dar labiau skatinti paklausą.

Kita vertus, nuosaiki pieno gamybos raida Europoje neduoda pagrindo artimiausiu metu tikėtis didelio pasiūlos ir paklausos disbalanso. Vis dėlto sunku įvertinti, kaip visa tai galiausiai paveiks pieno kainų pokyčius ateinančiu laikotarpiu“, teigia „ZuivelNL“.

Europos Komisijos duomenimis, Europos Sąjungoje sausį pieno gamyba ūkiuose susitraukė 0,9 proc. Gamyba krito visose pagrindinėse pieno rinkose. Sūrių gamyba Bendrijoje sausį taip pat susitraukė 1 proc. , bet jų paklausa mažmeninėje rinkoje išliko teigiama.

ES sūrių eksportuotojai taip susidūrė su tiekimo problemomis į trečiųjų šalių rinkas dėl Sueco kanalo savaitinės blokados kovo pabaigoje, kai ant seklumos užplaukė konteinerių laivas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų