Kreivys: reikia skubinti Baltijos energetikos sistemos bandymą

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuvos energetikos ministras tikisi, kad trijų šalių sistemų bandymas izoliuotu režimu įvyks 2023 metais.

Pasak Dainiaus Kreivio, norint sklandžiai užbaigti sinchronizavimą iki 2025 metų pabaigos, negalima palikti šio testo vėlesniam laikui. 

Tokį lūkestį jis išsakė penktadienį per pokalbį su Latvijos ekonomikos ministru Janiu Vitembergu. 

„Akcentavau dar irgi labai svarbų momentą, kad turime spartinti sinchronizaciją, ypatingai mūsų nepriklausomo veikimo bandymus ir mūsų sistemų nepriklausomumo užtikrinimą ir tą būtina padaryti jau 2023 metais, kad galėtume pradėti derybas su Rusija dėl desinchronizacijos“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė D. Kreivys

Pasak jo, jeigu bandymą Lietuva, Latvija ir Estija sumanytų atlikti tik nutiesus jūrinę jungtį „Harmony Link“ – 2025 metų pabaigoje, gali kilti nenumatytų kliūčių. Todėl reikia jau dabar ruoštis šiai operacijai, kartu derantis su Rusija bei sprendžiant kylančius klausimus. 

„Susitarimuose dėl sinchronizacijos su kontinentine Europa yra punktas, kad susitarimai su Rusija yra reikalingi ir jie turi būti įgyvendinti – nes netgi darant nepriklausomo veikimo bandymą yra suprantama, kad ne visą laiką jisai ir pavyksta, visą laiką reikia turėti susitarimų su kita puse dėl ir pagalbos ir kitų dalykų“, – kalbėjo D. Kreivys

Jis priminė, kad izoliuoto darbo bandymai vyksta ir Rusijos Karaliaučiaus srityje, o Lietuva yra pasiruošusi bei suteikia pagalbą, jeigu to reikia.

„Susitarimai vienokie ar kitokie su Rusija turės būti, – ne vien tiktai, kad mes pasakome „išeiname“ ir „viso gero“. (...) Išdiskutuoti visus tuos niuansus iki 2025 metų, kad paskui neturėtume siurprizų, kad Rusijos pusė iškels kažkokių reikalavimų, kurių mes negalėsime tuo metu labai greitai įvykdyti ar išspręsti“, – argumentavo minisras. 

REKLAMA

Ankstesnė Vyriausybė pernai lapkritį jau svarstė sinchronizavimui būtinų projektų spartinimą ir numatė, kad šių metų trečiąjį ketvirtį turi būti pasiektas politinis susitarimas su Estija, Latvija ir Lenkija dėl izoliuoto bandymo paankstinimo – jį norima atlikti 2023 metų trečiąjį ketvirtį, o ne 2024 metų pabaigoje, kaip buvo numatyta. 

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ jau yra atlikusi dalinių šalies sistemos bandymų – pernai rugpjūtį ir 2019 metų gegužę. 

2019 metų vasarį paskelbta, kad Estijos ir Latvijos elektros perdavimo sistemos operatorės neribotam laikui atidėjo tų pačių metų birželiui numatytą trijų Baltijos šalių bandymą „salos“ režimu. Šis testas iki šiol nėra surengtas. 


Rašyti komentarą...
V
Vat
2021-02-12 20:03:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kreivys nežiūri ko nori Lietuvos vartotojų dauguma, o palaiko tik ES valstybių pasipelnyjimą. Sinchronizacija su švedais parodė sistemos nepatikimumą,be to vėl padidės el nenergijos kaina. Pirmiau reikia tvarkytis su ŽĮ tiekimo oro linijomis,ne tuo šiandien užsiima energetikos ministras .
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų