Kaip renovacija papuošė Joniškį: nuo kreivų žvilgsnių iki patenkintų šypsenų

Prieš aštuonerius metus į šalyje besivystančius daugiabučių renovacijos procesus įsijungus savivaldybėms jie į priekį pradėjo stumtis dar sparčiau. Vienos iš sėkmingai būstus modernizuojančių savivaldybių – Joniškio rajono savivaldybės – atstovai pasakoja, kad jei pačioje pradžioje iš gyventojų dėl renovacijos buvo sulaukta ne vieno kreivo žvilgsnio, šiandien žmonės patys noriai prašo atnaujinti jų gyvenamąjį namą. 

Joniškio rajono savivaldybės, Infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis pasakoja, kad patys pirmieji daugiabučiai Joniškyje buvo renovuoti dar 2008 m. joniškiečių iniciatyva. Be to, tais pačiais metais buvo patvirtinta probleminės teritorijos plėtros programa, kuria numatytas daugiabučių namų atnaujinimas didinant jų energijos vartojimo efektyvumą.

„Jau 2008 m. savivaldybė buvo atsakinga už 29 būstų administravimą. Tiesa, renovacijos procesas gyventojams kėlė nepasitikėjimą. Nors valstybė ir Europos Sąjunga kompensavo 85 proc. renovacijos kainos, gyventojai vis tiek nenorėjo prisidėti. Turėjome likusius 15 proc. finansuoti iš savivaldybės biudžeto, todėl gyventojams renovacija nekainavo nieko. 

REKLAMA

Buvo apšiltintos sienos, pakeisti bendrojo naudojimo patalpų langai, durys. Ilgainiui žmonės įvertino renovacijos naudą, todėl galima teigti, kad šios programos įgyvendinimas tapo tvirtu pamatu, žengiant į kitą daugiabučių renovacijos etapą“, – sako A. Adomaitis.

Joniškyje atnaujinta 70 proc. didesnių daugiabučių

Daugiabučių namų administravimo vyriausiasis specialistas ir buvęs Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis pratęsia, kad būtent 2013 m. Aplinkos ministerijos inicijuota ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) administruojama savivaldybės renovacijos programa tapo kertiniu momentu, transformuojant gyventojų požiūrį į daugiabučių namų modernizavimą.

„Dar 2013 m. patvirtinome dviejų būstų – Medžiotojų g. 8 ir 14 investicinius planus, o jau 2014 m. vasaros pradžioje prasidėjo jų renovacijos procesas. Neužilgo atsirado gerokai daugiau gyventojų, kurie norėjo atsinaujinti savo būstus“, – sako G. Čepulis.

Anot jo, Joniškio miesto yra 147 daugiabučiai – iš viso esame atnaujinę 70 būstų, o pagal šią programą modernizavome net 40 būstų – daugiau kaip pusę. Dar 4 vyksta statybos darbai, dviejų namų projektai yra derinami.

Specialistas pratęsia, kad didelė dalis iš Joniškyje vis dar neatnaujintų būstų – trijų ar keturių butų būstai: „Didžioji dalis – apie 70 proc. – didesnių daugiabučių, tai yra penkiaaukščių ar „aštuonbučių“ namų, jau yra renovuoti. Atsižvelgus į tai, kad prikalbinti itin mažuose ir senuose būstuose gyvenančius gyventojus vis dar yra gana sudėtinga, manome, kad tai tikrai geras rezultatas.“

Renovuoti būstai puošia miestą

Buvęs Joniškio rajono savivaldybės meras pratęsia, kad gyventojai šiandien išties džiaugiasi renovacijos naudomis. Nors iš pradžių vyravo nepasitikėjimu grįstos nuotaikos, butų savininkai pastebėjo ne tik sumažėjusiais šildymo sąskaitas, bet ir pajautė kitas naudas.

„Net sunku palyginti, koks skirtingas patogumas yra gyventi renovuotame ir nemodernizuotame daugiabutyje. Patalpose pastoviai jaučiama komfortiška temperatūra, žmonės ją gali reguliuoti pagal savo galimybes ir poreikius, pro sienas ir langus nebešvilpia vėjas, taupomi ir pinigai, ir šiluma. 

REKLAMA

Itin vertinu šį renovacijos aspektą – nepaisant to, kad inicijavome modernizavimo procesus tikėdamiesi sumažinti šildymo kainas, kurios Joniškyje dėl aukštos šilumos energijos kainos anksčiau buvo milžiniškos, tiek mes, tiek gyventojai pamatė daugybę skirtingų privalumų, kardinaliai pagerinančių gyvenimo kokybę. Galiausiai pažvelkime ir į estetinę pastatų išvaizdą – tokie būstai neabejotinai puošia miestą“, – sako pašnekovas. 

Sulaukia iniciatyvos iš gyventojų

Daugiabučių namų administravimo vyriausiasis specialistas G. Čepulis akcentuoja, kad savivaldybė šiandien stengiasi rodyti dar didesnį dėmesį renovuotiems namams ir noriai tvarko atnaujintų būstų aplinką.

„Pavyzdžiui, daugiabučių namų gyvenamuosiuose kvartaluose šiuo metu yra praplečiamos stovėjimo aikštelės, tvarkomos žaidimo aikštelės, atnaujinamas apšvietimas. To tikslas – dar labiau pakeisti miesto veidą, todėl siekiame, kad kartu su būstų renovacija, koja kojon eitų ir daugiabučių aplinkos sutvarkymas“, – teigia buvęs Joniškio rajono savivaldybės meras.

Jis pažymi, kad šiandien renovacija plečiasi ir į atokesnes Joniškio rajono savivaldybės teritorijas: „Vis daugiau gyventojų susidomi galimybėmis gyventi kokybiškiau ir patogiau. Akivaizdžiai matome besikeičiantį požiūrį tarp vyresnių gyventojų – stengiamės su jais kalbėtis, paaiškinti, kad jei turite teisę į šildymo kompensaciją, būsto atnaujinimas nieko nekainuos. Galiausiai džiugu matyti, kad kalbėti apie daugiabučių atnaujinimą reikia vis mažiau – pastoviai sulaukiame jau su dokumentais užpildytų prašymų inicijuoti vieno ar kito pastato modernizavimą.“


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų