„JAV ir ES prekybos apimtys kasdien siekia 2 mlrd. JAV dolerių (5,2 mlrd. litų). Kasmet tarp vienodo dydžio ekonomikų parduodama ir nuperkama prekių ir pasaugų už 4 trln. JAV dolerių (10,4 trln. litų)“, – pasakojo E. Bryan.
Lietuvai prireiktų, maždaug amžiaus, kad būtų sukurta tiek pridėtinės vertės, kiek JAV ir ES sukuria per vienerius metus.
Neoficialiai JAV prekybos atašė Europoje tituluojama E. Bryan pasakojo, kad ES ir JAV neturi bendros investicijų strategijos, nors prekybos nauda bei intensyvumas yra akivaizdūs. „Norėdami prekiauti ir dirbti kartu lengviau, turėsime pakeisti daug taisyklių ir nuostatų“, – pasakojo Lietuvoje besisvečiuojanti JAV atstovė.
E. Bryan užsiminė, kad kalbų apie prekybos sutartis tarp ES ir JAV jau yra buvę, tačiau šį kartą abu regionai atsigauna nuo skaudžios finansų krizės, todėl privalu veikti išvien, kad būtų išlyginta nesubalansuota globali konkurencija bei būtų sukurtos taip reikalingos darbo vietos.
„Jungtinės Valstijos nepradeda derybų, jei nėra tikros, kad prekybos sutartis bus abipusiai naudinga“. – sakė JAV atstovė. – „Tiek JAV, tiek ir ES yra aukšto lygio ekonomikos, taikančios ypatingai aukštus standartus tik tą darančios skirtingais būdais“.
E. Bryan teigė mananti, kad reguliaciniai sunkumai nėra pagrindinė problema, nes skirtumai yra teisiniai, todėl JAV ir ES atstovai turėtų būti pajėgūs išspręsti kilsiančius sunkumus.
Jungtinės Karalystės (JK) ambasadoriaus Lietuvoje Davido Hunto paklausta, kaip Jungtinės Valstijos įsivaizduoja europietiškų ir JAV standartų suderinimą, E. Bryan atsakė, kad susidomėjimas šiuo sutarties aspektu išties nemažas.
„Neretai tenka kalbėtis tiek su JAV, tiek su JK, tiek ir su kitų Europos šalių atstovais ir tiesa ta, kad kol kas nėra daug ką šiuo klausimu pasakyti. Kitais metais turėtų pasirodyti kelios analizės dėl išvestinių finansinių priemonių ir kitų aspektų, todėl dabar kalbėti apie derinimo sunkumus dar anksti“, – sakė E. Bryan,
Paklausta ar skandalingai pagarsėjęs šnipinėjimo JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) skandalas turi kokios nors įtakos deryboms tarp Vašingtono ir Briuselio, E. Bryan teigė, kad šis klausimas prekybos sutarties nepalies.
„Tai rimta problema ir kai kurios ES narės labai sunerimo dėl tam tikrų JAV agentūrų veiksmų, tačiau šiam tikslui mes vedame atskiras derybas ir kalbame forumuose, todėl stengsimės neleisti, kad ši problema kaip nors paveiktų derybos dėl prekybos sutartį“, – sakė JAV vyriausybės prekybos atstovė ES.