Užėję į prekybos centrą norimą produktą dažnai renkamės pagal jo išvaizdą, pakuotę ar etiketę. Turguje dar pakeliame akis į pardavėją. Pastaruoju metu didėja dėmesys maisto saugai, auga ir kokybiškų sveikų produktų paklausa. Kad rinkoje jų atsirastų daugiau, augintojams ir gamintojams numatyta Europos Sąjungos ir nacionalinė parama. Ją gali gauti žemdirbiai, sertifikuojantys savo auginamą produkciją kaip išskirtinės kokybės produktus (IKP).
Dalyvavimas maisto kokybės schemose
Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“. Jos kreiptis gali fiziniai ir juridiniai asmenys, įsiregistravę žemės ūkio ir kaimo verslo registre ir turintys galiojantį sertifikatą, kad produktai ir gamybos procesas atitinka IKP keliamus reikalavimus.
Maksimali paramos suma vienai valdai per metus – 10 358 Lt (3 000 EUR). Remiama ne ilgiau kaip penkerius metus, kompensuojant faktiškai patirtas išlaidas: IKP sertifikavimo ir kontrolės, įsitraukimo į maisto kokybės schemą ir metinius dalyvavimo IKP gamintojų organizacijoje įnašus. Pavyzdžiui, kaip įsitraukimo į maisto kokybės schemą išlaidos, kurios remiamos pirmuosius dvejus metus nuo paramos paraiškos pateikimo Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA), laikomos IKP etiketės ir prekinės pakuotės dizaino sukūrimas (ne daugiau kaip 2 500 Lt), ženklo, etiketės ir prekinės pakuotės spausdinimas ir gamyba (ne daugiau kaip 4 000 Lt), vizitinių kortelių ar skrajučių maketavimas ir spauda (ne daugiau kaip 2000 Lt). Paramos gavėjas išlaidas apmoka savo lėšomis ir pateikdamas mokėjimo prašymą NMA Kontrolės departamento teritoriniams skyriams prideda išlaidų apmokėjimą įrodančius dokumentus.
Paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros programos priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“ galima teikti iki metų pabaigos.
Parama – bitininkams
Vieni pirmųjų šalyje parama pasinaudojo bitininkai. Neseniai Alantoje (Molėtų r.) vykusioje šventėje Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas prof. habil. dr. Algirdas Skirkevičius ragino bičiulius dalyvauti IKP programoje. Profesoriaus teigimu, išskirtinės kokybės produktai - tai produktai, kuriems keliami griežtesni nei masinėje gamyboje reikalavimai, natūralūs, maistingi, užauginti tausojant aplinką, pagaminti iš vietinių žaliavų, sertifikuoti ir pažymėti ženklu „Kokybė“.
Ženklas registruotas patentų biure ir nuosavybės teise priklauso Žemės ūkio ministerijai. Lietuvos bitininkai pirmieji sertifikavo išskirtinę savo bitynų produkciją: 2009 m. į programą įsijungė vienuolika, 2010 m. – penkiolika bitininkų. Paramos nauda įsitikino nederlingose Dzūkijos žemėse ūkininkaujantys Varėnos rajono bitininkai Valdas Karalevičius, Vyta Rusteikienė, Juozas Skendelis, alytiškis Rimas Norus, sudėtingomis sąlygomis bičių ganyklas surandantys Kauno rajono bitininkai Pranciškus Karosas, Snieguolė Zabulionytė, Gražvidas Rakauskas, Vytautas Simonaitis, Virginija Butvilienė. Lietuvos bitininkų sąjungos duomenimis, praėjusiais metais IKP ženklu „Kokybė“ savo produkciją ženklino 26 bitininkai, jų ūkiuose sertifikuota daugiau nei tūkstantis bičių šeimų, surinkta apie 30 t medaus.
Gaminant IKP reikia daugiau žinių, keliami griežtesni reikalavimai, patiriamos papildomos sąnaudos. Pasak bitininkų, jau ženklinančių savo produkciją IKP ženklu „Kokybė“, bičių šeimas leidžiama laikyti tik iš medienos pagamintuose aviliuose, medaus, žiedadulkių ir bičių duonelės laikymo tara pagaminta iš nerūdijančio plieno ir sandariai uždaroma, fasavimo indai turi būti nauji, pagaminti iš stiklo ir sandariai uždaromi, bitynas turi būti laikomas ne arčiau kaip 5 km nuo genetiškai modifikuotų augalų pasėlių, jeigu tokie būtų. Bičių produktuose turi būti ne mažiau nei 99 proc. žiedadulkių tų augalų rūšių, kurios auga Lietuvoje. IKP tinkamumo vartoti terminas yra penktadaliu trumpesnis, nei rinkoje esančių panašių produktų.
Mokymai
Lietuvos bitininkų sąjunga drauge su Žemės ūkio ministerija rengia mokymus bitininkams, aiškina, ką reikia daryti nusprendusiems gaminti IKP, kompensuoti patirtas papildomas išlaidas. Pirmiausia reikėtų išanalizuoti tam tikros išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų specifikacijos reikalavimus (žemės ūkio ministro 2008 m. birželio 4 d. įsakymas Nr. 3D-308) ir objektyviai įvertinti savo galimybes gaminti IKP.
Sertifikavimas
Augintojams verta sertifikuoti išskirtinės kokybės produktus dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – dėl materialinės naudos: IKP didesnė kaina, jie konkurencingesni, nes ženklas „Kokybė“ ilgainiui pirkėjų bus pastebėtas ir įvertintas. Iš pradžių yra galimybė kompensuoti patiriamas papildomas išlaidas pasinaudojant parama. Kitas ne mažiau svarbus aspektas – aplinkosauginis, nes auginant IKP tausojama aplinka. Be to, IKP yra natūralesni ir maistingesni, o tokių produktų vartotojų ratas sulig kiekviena diena plečiasi.
Nusprendus imtis šios veiklos, būtina pateikti prašymą sertifikuoti (ir kitus reikiamus dokumentus) VšĮ „Ekoagros“. Pastaroji su pareiškėju sudaro sertifikavimo darbų sutartį, nuo kurios pasirašymo momento jis įsipareigoja laikytis IKP specifikacijos reikalavimų. Vėliau „Ekoagros“ specialistai atliks patikrą ir, jei neaptiks esminių neatitikimų specifikacijai, išduos sertifikatą, suteikiantį teisę produkciją ženklinti ženklu „Kokybė“. Gavus sertifikatą, jau galima teikti NMA teritoriniams paramos administravimo skyriams paramos paraišką ir mokėjimo prašymus.
Į Lietuvoje vykstančias žemės ūkio parodas bei muges dažnai atvažiuoja bitininkai iš Latvijos, Lenkijos. Savo produkcijos apipavidalinimu, reklaminių lankstinukų, vizitinių kortelių, atmintinių apie bičių produktų naudą sveikatai gausa jie lenkia Lietuvos bičiulius. Todėl pasinaudoti parama gaminant IKP, sertifikuojant medų ženklu „Kokybė“ yra kiekvieno bitininko patriotinis uždavinys.
Daugiau informacijos www.paramakaimui.lt.