Ekspertai: nauja SGD pirkimo tvarka didins konkurenciją rinkoje

Energetikos ministerijai siūlant didinti konkurenciją gamtinių dujų rinkoje, kai dideli reguliuojami energijos gamintojai neprivalės pirkti dujų iš bendrovės „Litgas“, importuojančios dujas per Klaipėdos suskystinų gamtinių dujų (SGD) terminalą, rinkos dalyviai linkę sveikinti iniciatyvą.

Siūloma, kad gamintojai, per metus suvartojantys 50 gigavatvalandžių (GWh) ar daugiau dujų, ne mažiau kaip 50 proc. metinio jų kiekio turėtų pirkti biržoje. Dabar jie privalo visą dujų kiekį pirkti iš „Litgas“, o likusią dalį „Litgas“ parduoda rinkoje.

„Litgas“ bei dujų biržos operatorė „GET Baltic“ teigia naujovę vertinančios palankiai būtent dėl konkurencijos didėjimo dujų rinkoje.

„Tai sukeltų nemenkų pokyčių paskirtojo tiekimo veikloje, bet pakeitimus vertiname palankiai, nes matome jų vertę vartotojams ir rinkai. Kita vertus, pakeitimai suteiktų daugiau lankstumo energijos gamintojams, o tuo pačiu „Litgas“ užtikrinant būtinąją SGD terminalo veiklą. Jie taip pat stiprintų gamtinių dujų rinkos konkurencingumą ir likvidumą, o tai svarbu ruošiantis bendros Baltijos šalių (dujų – BNS) rinkos sukūrimui“, – BNS pranešė „Litgas“.

REKLAMA

„Litgas“ ir toliau privalėtų užtikrinti būtinąją SGD terminalo veiklą, importuojant tam reikalingą SGD kiekį.

„GET Baltic“ generalinė direktorė Giedrė Kurmė teigė mananti, kad pakeitus tvarką, reguliuojami energijos gamintojai atneštų didžiausią naudą vartotojams.

„Didės konkurencija rinkoje. (...) Tai, ką siūlo ministerija, yra ėjimas link europinės praktikos, galvojant ne tik, kad „įsigijau dujas ir apie jas pamiršau“, bet galvojant, kaip teisingai įsigyti dujas ir diversifikuoti savo portfelį. (...) Tikslas, kad reguliuojami energijos gamintojai pradėtų veikti taip, kad atneštų didžiausią naudą vartotojams“, – BNS sakė G. Kurmė.

Centralizuotai šilumą tiekiančios „Kauno energijos“ generalinis direktorius Rimantas Bakas sako ministerijos pasiūlymą vertinantis teigiamai, tačiau, anot jo, neturėtų būti išimčių.

„Pozityviai vertinu, rinkos dalyviams duos papildomo skaidrumo. Vartotojai turi išlošti. (...) Manau, kad visiems turėtų būti (vienodos sąlygos – BNS), kuo mažiau išimčių, tuo daugiau skaidrumo“, – BNS sakė R. Bakas.

G. Kurmė tikisi, kad ir mažesnieji energijos gamintojai pamažu diversifikuos dujų įsigijimą.

„Manytume, kad ir kiti energijos gamintojai turėtų savo portfelį diversifikuoti. Mes darysime susitikimus, šviesime, kalbėsime su visais. (...) Didiesiems nurodoma kryptis, o mažiukams paliekama teisė rinktis. Tai čia mūsų darbas – jiems irgi padėti tą kryptį pasirinkti“, – teigė „GET Baltic“ vadovė.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų