Ekspertai: atjungtos linijos su Baltarusija nedaro įtakos elektros kainai Lietuvoje

Baltarusijai ketvirtadienį pirmą kartą istorijoje atjungus linijas su Lietuva, energetikos bendrovių atstovai sako, kad tai neturėjo įtakos elektros kainai Lietuvoje.  

Nepriklausomos elektros tiekėjos „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga sako, kad bandymas tiesioginės įtakos kainai neturėjo, nes komerciniai srautai iš Baltarusijos  buvo lygūs nuliui. 

„Kainos formuojasi pasiūlos ir paklausos principu, o šiuo atveju dėl bandymų buvo nustatytas nulinis elektros energijos pralaidumas iš Rusijos į Latviją, dėl ko į Baltijos šalių rinką pateko mažiau elektros, mažėjo jos pasiūla“, – sakė M. Giga. 

Pasak jo, šis faktas galėjo turėti įtakos kainoms, nes importas iš Rusijos turėjo būti pakeistas importu iš kitų šalių arba tą elektrą turėjo kompensuoti kiti gamintojai.

„Šiai dienai importas atstatytas, vadinasi, pasiūla vėl išaugo, dėl ko galimai kainos sumažėjo (...) Balandžio 8 diena kainų prasme („Nord Pool“ biržoje – BNS) buvo labai panaši į balandžio 7 dieną, jokių indikacijų, bylojančių apie didesnius kainų skirtumus, nebuvo“, – konstatavo „Elektrum Lietuvos“ vadovas. 

Elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Ignitis“ taip pat teigia, kad kainų pokyčių dėl bandymo nematyti. 

„Kainų pokyčių dėl minėto atsijungimo nuo Baltarusijos nematyti. Kainos kilimą lėmė Centrinės Europos valstybėse sumažėjusi gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių“, – sakoma bendrovės komentare BNS. 

Balandžio 8 dienos rytą kaina kilo – įvairiose Europos zonose, įskaitant ir Lietuvą, fiksuota 99,26 euro už megavatgalandę valandinė kaina. 

„Ignitis“ pažymėjo, kad sekmadienio testas taip pat neturėtų lemti kainų: „Baltarusijos linijų atsijungimas sekmadienį neturės įtakos kainų pokyčiams Lietuvoje“. 

Elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ duomenimis, srautai tarp Lietuvos ir Baltarusijos penktadienį vėl atsinaujino.

REKLAMA

Nuo penktadienio į buvusį lygį grįžo ir prekybos pralaidumai iš Lietuvos į Latviją – jie siekia 1334 MW (ketvirtadienį buvo sumažinti iki 1270 MW), o iš Latvijos į Lietuvą – 1199 MW (1149 MW). 

Baltarusija skelbė, kad bandymai vyksta siekiant įvertinti Baltarusijos sistemos patikimumą Baltijos šalims ateityje ketinant pasitraukti iš IPS/UPS sistemos (BRELL žiedo) ir pradedant veiklą Astravo atominei elektrinei (AE).

„Litgrid“ anksčiau pranešė, jog stabilų Lietuvos elektros sistemos darbą bandymo metu užtikrins rezervai, jungtys su Lenkija, Švedija, Latvija ir Rusijos Karaliaučiaus sritimi.

Lietuva visiškai sustabdė prekybą elektra su Baltarusija po to, kai pastarojoje šalyje įjungta Astravo AE. Lietuva šiuo metu siekia susitarti su kitomis Baltijos šalimis vieningai boikotuoti Baltarusijos elektrą. 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų