Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos centrinis bankas ėmėsi skatinimo priemonių – pigindamas skolinimą sumažino bazinę palūkanų normą iki rekordinių žemumų – 0,75 procento.

REKLAMA

Tokio žingsnio – 0,25 proc. punkto sumažinimo – tikėjosi daugiau nei du trečdaliai „Dow Jones Newswires“ apklausti analitikai.

Tai pirmasis palūkanų normos sumažinimas nuo gruodžio mėnesio.  Taip pat ECB sumažino vienos nakties indėlių ir skolinimo palūkanas atitinkamai iki 0 ir 1,5 procento. Taip ECB skatina bankus skolinti perteklines lėšas, o ne laikyti ECB.

Poveikis tik teigiamas

Pasak „Swedbank“  vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, šis ECB sprendimas Lietuvai turės tiesioginį ir netiesioginį poveikį: gerins vartotojų lūkesčius, skatins bankus kredituoti, be to, mažins ne tik naujų paskolų palūkanas, bet ir jau paimtų paskolų aptarnavimo išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to turėtų mažėti tarpbankinės palūkanų normos EURIBOR, nes vis dar didžioji dalis Lietuvos gyventojų turi pasiėmę paskolas su kintama palūkanų norma, kurios yra susietos su EURIBOR. Tarpbankinės palūkanų normos VILIBOR taip pat yra artimai susiję su EURIBOR, tad tikėtina, kad ir jos sumažės, - tvirtina jis. - Turintys paskolas su kintamomis palūkanomis jau netrukus pajaus teigiamą poveikį – sumažės skolos aptarnavimo išlaidos. Naudos bus ir planuojantiems pasiimti naujas paskolas, nes jos pigs.“

Anot N. Mačiulio, pastaruoju metu pastebimos vis geresnės gyventojų ir verslo nuotaikos, paskatinsiančios juos skolintis. O ir bankai turės pakankamai lėšų teikti kreditus.

„Lietuvos gyventojai jaučiasi geriau negu dauguma euro zonos gyventojų, verslo lūkesčiai taip pat yra šiek tiek pasitaisę. Nors augant vartotojamųjų paskolų portfeliui, verslo kreditavimo augimas yra nuosaikus, nes verslas nesijaučia gerai dėl euro zonos perspektyvų ir nėra linkęs investuoti į gamybinių pajėgumų plėtrą.„, - aiškina „Swedbank“ vyrsiausiasis ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Išjudins bankus

Jis taip pat neatmeta galimybės, jog ECB ateityje sumažins bazinę palūkanų normą iki 0,5 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų