REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nemaža dalis gyventojų kaupia pensijai papildomai antroje pensijų pakopoje. Vieni tai daro savo noru, o kiti norėtų nutraukti kaupimą, tačiau to padaryti negali. Pensijų fondų valdytojai tikina, kad kaupimas antroje pakopoje užtikrins didesnę pensiją. Todėl siūlo mokėti papildomas įmokas į pensijų fondą ir komentuoja, kada kaupiant papildomai ir naudojantis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata galima susigrąžinti dalį pinigų.

Nemaža dalis gyventojų kaupia pensijai papildomai antroje pensijų pakopoje. Vieni tai daro savo noru, o kiti norėtų nutraukti kaupimą, tačiau to padaryti negali. Pensijų fondų valdytojai tikina, kad kaupimas antroje pakopoje užtikrins didesnę pensiją. Todėl siūlo mokėti papildomas įmokas į pensijų fondą ir komentuoja, kada kaupiant papildomai ir naudojantis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata galima susigrąžinti dalį pinigų.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Regina pasakojo, kad papildomai pensijai kaupia antroje pakopoje.

„Iš pradžių maniau, kad tai yra geras būdas taupyti. Vėliau norėjau nutraukti kaupimą, tačiau nebegalėjau to padaryti. O dabar tiesiog laukiu pensijos ir sukauptų pinigų.

Tačiau neseniai iš draugų išgirdau, kad vietoje 3 proc., kuriuos privalomai nuskaičiuoja nuo atlyginimo, galiu pervesti ir daugiau pinigų į antros pensijų pakopos fondą. Kokia nauda iš to? Juk pinigus gausiu tik tada, kai išeisiu į pensiją“, – klausė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, draugai, pervedantys daugiau pinigų, tikisi didesnės pensijos.

„Ar tikrai toks kaupimas pasiteisins, gal geriau tiesiog taupyti pinigus ir juos leisti, kada pati norėsiu“, – svarstė Regina.

REKLAMA

Mokantys didesnes įmokas, sukaups daugiau pinigų

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė tikino, kad gyventojai, kaupiantys antroje pensijų pakopoje, gali savanoriškai mokėti papildomas įmokas į pensijų fondą.

„Tiesa, reikėtų patikslinti, kad galima mokėti būtent papildomas įmokas, t. y. galimybė padidinti kas mėnesį sumokamų 3 proc. nuo bruto atlyginimo dydžio siekiančių įmokų nėra suteikiama.

Mūsų duomenimis, šiuo metu turime kelis papildomas įmokas į antros pakopos pensijų fondus mokančius klientus. Jų papildomų įmokų dydis svyruoja maždaug nuo 10 iki 220 eurų per metus“, – skaičiavo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

L. Načajienė tikino, kad papildomai kaupti ir atsidėti ateičiai visuomet apsimoka.

„Be to, antros pakopos pensijų fonde kaupiančiam žmogui pačiam nereikia galvoti, kada pereiti į kitą fondą (kitaip nei kaupiant trečios pakopos pensijų fonduose) – artėjant pensiniam amžiui, antros pakopos pensijų fondas sensta kartu su dalyviu, t. y. fonde palaipsniui mažėja akcijų ir didėja obligacijų dalis.

Taip pat, kaip ir į trečios pakopos pensijų fondą, į antros pakopos fondą įmokas gali mokėti ir darbdaviai“, – komentavo specialistė.

Pataria kaupti ne tik antroje, bet ir trečioje pakopoje

„Swedbank investicijų valdymas“ direktorius Tadas Gudaitis irgi sakė, kad antrojoje pensijų pakopoje kaupiantys gyventojai gali sumokėti pasirinkto dydžio papildomą įmoką į fondą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai gali būti ir vienkartinė įmoka, ir reguliarus mokėjimas. Be to, mokėti papildomas pensijų įmokas gyventojo naudai gali ir jo ar jos darbdavys.

Turime klientų, kurie moka papildomas įmokas, bet jų skaičius nėra didelis. Per 2023 m. bendra papildomų įmokų suma į mūsų antros pensijų pakopos fondus siekė apie 40 tūkst. eurų, tai sudarė itin mažą dalį (0,01 proc.) visų gautų įmokų“, – kalbėjo pašnekovas.

Anot jo, papildomas kaupimas padeda užsitikrinti didesnes pajamas senatvėje.

„Jei gyventojo atlyginimas – nedidelis ir jo antroje pakopoje sukaupta pinigų suma yra santykinai maža, tokiu atveju siekiant ją padidinti gali būti racionalu įmokėti papildomų įmokų.

REKLAMA

Jei gyventojas gauna vidutinį ar didesnį atlyginimą, jis į antrą pakopą perveda pakankamai, kad ilgainiui būtų galima sukaupti apčiuopiamą sumą. Tokiu atveju patartume apsvarstyti papildomą kaupimą trečioje pakopoje“, – patarė pensijų fondų atstovas.

Papildomai mokėti daugiau pinigų žmonės nenori

Tuo metu „SEB investicijų valdymo“ vyresnysis fondų valdytojas Paulius Kabelis atkreipė dėmesį, kad papildomai mokėti įmokas į antrąją pensijų pakopą gyventojai nenori.

„Nes skiriasi antroje ir trečioje pensijų pakopose sukauptų lėšų išmokėjimo tvarka. Antroje pakopoje sukauptomis lėšomis galima pasinaudoti tik sulaukus pensinio amžiaus arba, jei yra paskirta išankstinė senatvės pensija.

REKLAMA

Sukaupus daugiau nei 5403 eurus, lėšos gaunamos periodinėmis išmokomis iš pensijų fondo arba įsigijus anuitetą. Dėl šios priežasties galimybe pervesti papildomas įmokas į antros pakopos pensijų fondus gyventojai naudojasi vangiai“, – komentavo specialistas.

Anot jo, žmonės vertina trečios pakopos pensijų fondus dėl lankstumo: kaupiantis asmuo gali pasirinkti įmokų dydį, reguliarumą ir pats nuspręsti, kada ir kaip sukauptomis lėšomis pasinaudos.

„Nors kaupimo abiejose pensijų pakopose tikslas vienodas – užsitikrinti finansinį saugumą ir išlaikyti įprastą gyvenimo kokybę baigus aktyvaus darbo laikotarpį –  sukauptų lėšų panaudojimo paskirtis gali būti skirtinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reguliariai išmokamos antroje pakopoje sukauptos lėšos galėtų būti skirtos kasdienių poreikių tenkinimui, o trečios pakopos santaupos – didesnių išlaidų reikalaujantiems poreikiams, pvz., būsto atnaujinimui, sveikatos problemoms spręsti ar ilgai kelionei į išsvajotą šalį“, – vardijo P. Kabelis.

Galima naudotis GPM lengvata

Pasak T. Gudaičio, gyventojams pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti dalį lėšų nuo sumokėtų įmokų galima tiek kaupiant antros, tiek trečios pakopos pensijų fonduose.

L. Načajienė jam antrino ir pažymėjo, kad pensijai kaupiantys gyventojai gali pasinaudoti GPM lengvata. T. y. žmonės gali susigrąžinti dalį pinigų.

REKLAMA

„GPM lengvata galioja ir kaupiantiems antros pakopos pensijų fonde, jeigu yra tam tikros sąlygos: žmogus turi būti nesustabdęs kaupimo, o savarankiškai sumokėtos įmokos turi viršyti 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

Taip pat reikėtų žinoti, kad GPM lengvata yra taikoma antrai ir trečiai pakopoms bendrai – bendra iki metų pabaigos sumokėtų visų įmokų, už kurias galima susigrąžinti sumokėtą pajamų mokestį, suma gali būti ne didesnė kaip 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų. O bendra pensijų kaupimo (tiek antros, tiek trečios pakopos) ir gyvybės draudimo įmokų suma negali būti didesnė kaip 1500 eurų per metus“, – skaičiavo specialistė.

jokiu papildomu didesniu pensiju nemokes, baikit meluoti ir taip kiekviena karta pudrinti smegenis.. Sioje vagiu ir banditu salyje,didesnes pensijas gaus,tas kas sedi prie lovio, visa kita isvogta,pralosta ir isparceliuota. Paprasti zmones gauna ne pensija, o centus. Tas pats galioja ir atlyginimams. Si stebuklu salis,kaip ir ES valstybe,bet algos ir pensijos, vos ne pacios maziausios, kai kainos visko elektros, duju.maisto ir visa kita kosmines,palyginus su kitomis ES salimis. Tad, nereikia sekti pasaku apie kazkokius kaupimus ar didesnes pensijas, viskas isp y zdinta ir sukista svetimtauciams, saviems zmonems riebi spyga ir daugiau mokesciu,dar daugiau melo ir apgaules. Vagiu ir banditu salis, bauduvos rsp..
bet numes kas menesi po tiek kiek tu ir dabar atiduodi. visu sukauptu negausi iskarto., o duos ant kruopu ir lauks kol uzsilenksi ir tiek naudos.
Esme tame kad mazos algos, juk neuztenka pinigu zmogui mokesciams maistui vaistams o kur dar vaiku islaikymas o cia ponai kalba duot daugiau pinigu i fonda, kaip nesupranta kad ta pensija sulaukt pirmiau reik isgyvent iki jos o jei truksta pinigu normaliam maistui vaistams tai ir zmones iki pensijos neisgyvena ar rimtai suserga ir ta pensija ka beteiskia kai tau tenka numirt anksciau laiko bet musu ponai be gailescio duok pinigus i fonda anksciau laiko. Jei butu alga i rankas bent du tukstanciai tai tikrai duocisu i fonda o dabar nebelieka pinigu, kiekvienas euras svarbu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų