REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet Darbo biržos atliekamos darbdavių apklausos šįsyk rodo, kad 2012-aisiais bus įsteigta daugiau naujų darbo vietų nei likviduota, tiesa, lauks ir nemažai iššūkių.

Ir šiemet padėtis darbo rinkoje išliks sudėtinga – dėl to specialistai turi mažai abejonių. Vien tik Panevėžio apskrityje bus daugiau nei 20 tūkstančių bedarbių.

Tačiau bus steigiamos naujos darbo vietos ir nedarbas po truputį mažės. Tiesa, kaip įspėja Panevėžio darbo biržos direktorius Viktoras Trofimovas, nereikia tikėtis, jog nedarbas sumažės jau pirmąjį pusmetį. Didesnės galimybės įsidarbinti atsiras tik antrąjį metų pusmetį.

Daugiausia steigiamų darbo vietų turėtų būti privačiame sektoriuje, pramonės ir paslaugas teikiančiose įmonėse.

Įsidarbinti padės kvalifikacija

Panevėžio darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vyriausiosios specialistės Dovilės Skikaitės teigimu, statistika rodo, jog gyventojų nuo 2008 iki 2011 metų labai sumažėjo. Ir situacija Panevėžio apskrityje nėra išskirtinė. Čia darbingo amžiaus žmonių per tą laiką sumažėjo (pagal amžiaus grupes): iki darbingo amžiaus – 1 761, o darbingo – 7 434. Daugėjo tik pensinio amžiaus žmonių.

Nuo 1995 metų Lietuvos darbo birža kasmet atlieka ateinančių metų darbo rinkos prognozę pagal specialią metodiką. Šių metų prognozei buvo apklausti 434 darbdaviai, kurių įmonėse dirba kone 27 tūkstančiai darbuotojų.

Įmonių apklausa parodė, kad šiemet daugiau nei trečdalis darbdavių prognozuoja ekonomikos augimą. Daugiau nei pusė jų planuoja investicijas verslui vystyti.

Šiemet apskrityje numatoma įsteigti 667 darbo vietas, tai yra darbo vietas įsteigs kas trečia įmonė. Vidutiniškai įmonės sukurs po 4 naujas darbo vietas. Palyginti su pernai, darbo vietas planuoja steigti 6 procentais daugiau darbdavių. Daugiausia jų atsiras pramonėje: čia bus įsteigta kas antra darbo vieta, o kas ketvirta – paslaugų ir statybos sektoriuose. Jos daugiausia bus steigiamos įmonėse, kuriose dirba nuo 100 iki 249 darbuotojų. Didžiausios įsidarbinimo galimybės bus kvalifikuotiems darbininkams.

Pasak D. Skikaitės, daugiausia darbo vietų bus likviduota paslaugų sektoriuje – 58 procentai, pramonėje – 31 procentas. Valstybiniame sektoriuje darbo vietas likviduos 16 įmonių. Daugiausia bus atleista asmenų, turinčių profesinį išsilavinimą. Iš viso įmonės ketina likviduoti kone 60 darbo vietų.

Lauks ir iššūkiai


Prognozuojama, kad vidutinis metinis nedarbas per metus sumažės 0,9 procentinio punkto. Tačiau, kaip minėta, bedarbių vis dar bus daug. Be to, ilgalaikiai bedarbiai sudaro vieną didžiausių bedarbių grupių, kuri per pastaruosius porą metų gerokai ūgtelėjo. Darbo biržai teks susidurti su nemažais iššūkiais: ilgalaikiu nedarbu, struktūriniu nedarbu, jaunimo nedarbo problema, nekvalifikuota darbo jėga. Visoms šioms grupėms, pasak D. Skikaitės, prireiks daug Darbo biržos dėmesio.

Panevėžio apskrityje šiemet didžiausias galimybes įsidarbinti turės pardavimo vadybininkai, draudimo agentai, gydytojai, buhalteriai, siuvimo technologai, elektroninės įrangos technikai. Trūksta ir tarptautinių krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojų, mėsos pjaustytojų, plataus profilio statybininkų, siuvėjų, staklių staklininkų, virėjų ir kitų darbuotojų.

Mažiausiai galimybių įsidarbinti šiemet turės administratoriai, bendrojo ugdymo mokytojai, socialiniai pedagogai, socialiniai darbuotojai, ekonomistai, kompiuterių technikai. Taip pat kirpėjai, kosmetologai ir giminiškų profesijų darbuotojai, padavėjai, floristai, slaugytojų padėjėjai.

Didžiausias teigiamas darbo vietų steigimo balansas, tai yra bus įsteigta daugiau naujų darbo vietų nei likviduota, prognozuojamas pramonėje – drabužių siuvimo, maisto produktų, gėrimų gamybos bei medienos ir medienos dirbinių gamybos įmonėse. Taip pat paslaugų sektoriuje – didmeninės ir mažmeninės prekybos, viešbučių ir restoranų, transporto ir sandėliavimo įmonėse. Daugiau darbo vietų bus įkurta nei likviduota ir statybos sektoriuje – pastatų statybos įmonėse.

Žemės ūkyje apskrityje bus įsteigtos 38 darbo vietos, o likviduota viena.

Situacija panaši, bet ir skirtinga

Panevėžys bendrame Lietuvos kontekste atrodo truputį tamsesnis – tarp didmiesčių jame didžiausias nedarbas“, – sako Panevėžio darbo biržos direktorius V. Trofimovas.

Kartu jis teigė pastebintis, kad tokia situacija išjudina krašto žmones, atsiranda lyderių, kurių dėka kartu bus galima tą tamsią nedarbo spalvą šiek tiek pašviesinti.

Apskritai situacija kiekvienoje apskrityje skirtinga. Pasak V. Trofimovo, yra ne tik Lietuvos tendencijos, bet ir Europos tendencijos. Pavyzdžiui, tarptautinių krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojų reikia ne tik Panevėžio apskrityje ar Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

„Šiandien tai problema“, – sako direktorius.

Pastebima, kad mūsų apskrityje trūksta technologinių specialybių darbuotojų. Pavyzdžiui, apskrityje neblogai išvystyta siuvimo pramonė, tad trūksta siuvimo technologų. Kadangi Panevėžio apskritis – žemdirbių kraštas, trūksta ir šios srities specialistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų