• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai uždirba gerokai daugiau nei likusieji darbuotojai.

Paprastai įmonių, įstaigų ar organizacijų vadovai uždirba gerokai daugiau nei likusieji darbuotojai.

REKLAMA

Tačiau tūkstančiai vadovų Lietuvoje per mėnesį gauna pajamas, kurios nesiekia nė minimalios algos, kurią galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą.

Kodėl vadovai uždirba mažai

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu mūsų šalyje oficialiai yra įdarbinta 44,1 tūkst. įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovų.

18,7 tūkst. arba 42 proc. iš jų dirbo visą gegužės mėnesį ir deklaravo gavę oficialias pajamas, kurios  viršijo 1 eurą, bet nesiekė nė 924 eurų neatskaičius mokesčių arba maždaug 708 eurų į rankas.

Tiesa, „Sodra“ atkreipia dėmesį, kad tarp minimumo negaunančių vadovų yra ir sodininkų, gyvenamųjų namų bendrijų, kitų mažų įmonių ir uždarųjų akcinių bendrovių vadovai.

REKLAMA
REKLAMA

Pažymėtina, kad bendrai iki 924 eurų gegužę uždirbo 100 tūkst. darbuotojų.

Bene paprasčiausias paaiškinimas, kodėl tiek mažai uždirba kai kurie vadovai, būtų tas, kad oficialiai jie nedirba visos darbo dienos.

REKLAMA

Kita vertus, kai kuriems galbūt „neapsimoka“ įdarbinti save įprastu būdu.

Šiuo metu visų vadovų Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis yra 2026 eurai neatskaičius mokesčių. Įdarbinęs save su tokia alga, vadovas į rankas gautų daug mažiau – tik 1265 eurus.

Skirtumą, t.y. 761 eurą (plius, 36 eurus kaip darbdaviui), tektų sumokėti Valstybinei mokesčių inspekcijai – gyventojų pajamų mokesčio (GPM), o „Sodrai“ – socialinio draudimo įmokų pavidalu.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu visus 1265 eurus iš algos jis išleistų įprastoje parduotuvėje, pvz., už išmanųjį telefoną ar kompiuterį, dalį jų sumokėtų ir kaip pridėtinės vertės mokestį (PVM), kurio tarifas yra 21 proc.

Jeigu tokį telefoną ar kompiuterį jam nupirktų jo paties vadovaujama įmonė už įmonės pinigus, ji arba jos vadovas sutaupytų beveik 1 tūkst. eurų, nes nereikėtų mokėti GPM, „Sodros“ įmokų, be to, PVM būtų galima susigrąžinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai įmonės savo buhalterijoje skaičiuoja nusidėvėjimą. Laikoma, kad daiktai praranda vertę, tad tai galima nurašyti į sąnaudas ir sumažinti mokėtiną pelno mokesčio sumą.

Žinoma, jeigu kompiuterį ar telefoną vadovas naudotų išskirtinai asmeninėms reikmėms, tokį pirkinį reikėtų įforminti kaip pajamas natūra. Tuomet mokesčių tektų mokėti daugiau.

Tačiau vargiai kuris nors direktorius, skambinantis ir darbo ir asmeniniais reikalais, telefoną deklaruoja kaip pajamas natūra.

REKLAMA

Kaip gudrauja verslininkai

Neseniai VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė portalui tv3.lt pasakojo, kad tokio įmonių lėšų naudojimo asmeninėms vadovų reikmėms vis dar pasitaiko.

„Įmonės turtas gali būti naudojamas ir asmeniniams poreikiams tenkinti ir tai savaime – nėra neteisėta veikla, tačiau galioja tam tikros papildomos mokestinės taisyklės, t. y. turto naudojimas turi būti teisingai apskaitytas ir sumokėti atitinkami mokesčiai.

Dauguma įmonių pajamas natūra skaičiuoja teisingai, o vertinant pastarųjų kelių metų laikotarpį (2020–2023 m.), stebime teigiamas pajamų natūra deklaravimo tendencijas“, – komentavo VMI atstovė.

REKLAMA

Esą pajamas natūra už 2023 m. deklaravo vos ne 3 kartus daugiau įmonių nei už 2020 m., beveik 5 kartus išaugo ir jų apskaičiuotų pajamų suma.

„Kaip bebūtų, dalis įmonių vis dar bando dirbtinai praplėsti darbuotojų asmeniniams poreikiams naudojamo įmonės turto sampratą“, – pripažino R. Virvilienė.

Anot jos, tikrinant įmones 2022–2023 m, dėl to į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos sudarė apie 15 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdys iš praktikos – beveik 200 tūkst. papildomų mokėtinų mokesčių Atlikus įmonės patikrinimą, nustatyta, kad vadovas asmeniniams poreikiams naudojo įmonės automobilį. Įsigytas prabangus automobilis už daugiau nei 100 tūkst. eurų, o pirkimo PVM įtrauktas į PVM atskaitą. 

VMI kilus klausimams, teigiama, kad buvo ketinama jį parduoti įmonės vadovui, gaunančiam toje įmonėje minimaliam atlyginimui artimą algą“, – pasakojo departamento direktorė.

REKLAMA

Be to, ta pati įmonė įsigijo butą, pagrindžiant, kad jis naudojamas įmonės veikloje. Visgi patikrinimo metu nustatyta, kad ten gyvena įmonės vadovo šeima.

„Atlikus išsamų įmonės turto panaudojimo asmeniniams poreikiams tyrimą, nustatyta, kad į PVM atskaitą kelių metų laikotarpiu įtraukta garsių prekinių ženklų, tokių kaip „Guess“, „Calvin Klein“, „Tommy Hilfiger“ ir kt. moteriškų bei vyriškų rūbų, rankinių ir avalynės. 

Įmonės lėšomis įsigytas net terariumas ropliams bei papildomos jo įrangos, taip pat maisto ropliams ir šunims. Įsigyjama ir smulkių buities prekių, nesusijusių su įmonės vykdomos veiklos pobūdžiu: šampūnai, plaukų lakas, dantų pasta, plaukų formavimo žnyplės, palapinė, čiužiniai ir kt.“ – nurodė VMI atstovė.

Tikrai ne skurta ir ne badauja. Jie vagia iš Valstybės ir beje tai daro "pusiau" legaliai. Tam sąlygas sudarė 35 metus šalį valdantys komunistai, ekskomunistai, esami FSB (KGB) agentai, aferistai ir marginalai. Per 35 metus nei viena Vyriausybė (!) ir nei vienas Seimas nedrįso įvesti normalios mokesčių reformos ir įvesti rimtų progresinių mokesčių. Visus tuos metus buvo tik kuriamos landos kaip išvengti mokesčių ir susimažinti prievoles Valstybei. Didžioji mokesčių našta tenka eiliniams piliečiams, o ne juridiniams asmenims. Prie tokios "tvarkos" kūrimo prisidėjo korumpuotas "Laisvosios rinkos institutas", korumpuota "Pramonininkų konfederacija" ir korumpuotos Profsąjungos. Nemaža dalis Lietuvos prekybininkų sugeba, net ir lietuviškas prekes "reimportuoti" per kitas ES šalis, taip ne tik išvengdami PVM mokesčio, bet dar jį visą ir "susigrąžindami". Kiekvienas ekonomikos pagrindus turintis verslininkas pasakys, kad iš tikro PVM mokestis kaip ir kiti mokesčiai yra skirti galutiniam vartotojui, nes jei verslininkas apsukrus, jis visų tų mokesčių tiesiog išvengs. Ar monių vadovai gudrauja? Ne. Jie tiesiog perka valdžias, kurios priima jiems palankius įstatymus.
Tai konkretūs valstybės vagys.Tik keista,kad ir po 34m vis dar gali tokie ubagais su brangiomis mašinomis apsimesti.Ir mokesčių sumoka mažiau už Maximos kasininkę .
Alia , neuždirba minimumo ;)jūs ir mokesčius slepiate,mes dirbantieji ir mokesčių mokėtojai ir jus išlaikome ir jūsų tinginius giminaičius. Tam ir yra mokesčių sistema, kad būtų galima slėpti. Nes seimo žiurkės juos priima , aferistų gerbūviui
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų