REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vairuotojai jau šiemet sulauks naujovės – keisis valstybinių numerių formatas. Neatmetama, kad dėl to numeriai pabrangtų.

Vairuotojai jau šiemet sulauks naujovės – keisis valstybinių numerių formatas. Neatmetama, kad dėl to numeriai pabrangtų.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Seime inicijuotas konservatoriaus Andriaus Kupčinsko projektas, siūlantis griebtis permainų, susijusių su valstybinių numerių formatu, sulaukė didžiosios dalies politikų palaikymo.

„Keičiasi automobilių valstybinių numerių formatas – juose įsikomponuos Vytis!

Mano incijuotas ir Seime didele balsų (114 už, 10 susilaikė) persvara priimtas valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo projektas, kuris numato mūsų Herbo įkomponavimą valstybiniuose automobilių numeriuose bus įgyvendintas jau nuo š.m. spalio 1 d.

Įstatymo pakeitimo esmė – Vyčio ženklo atsiradimas valstybiniuose, Lietuvoje registruotuose, automobilių numeriuose“, – tąkart kalbėjo A. Kupčinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Politiko teigimu, griebtis permainų buvo nuspręsta po to, kai ant automobilių numerių nebeliko techninę apžiūrą liudijnačių lipdukų, tad dabar ant valstybinių numerių yra daugiau laisvos vietos. Todėl galiausiai nuspręsta pasiūlyti papildomai įterpti nacionalinį Lietuvos simbolį – Vytį. 

REKLAMA

„Lietuvos automobilių valstybinių numerių šriftai yra vieni didžiausių ES šalyse. Daugelyje jų raidžių ir skaičių kombinacijos siekia septynis–aštuonis simbolius, tuo metu pas mus – tik šešis. Todėl Lietuvos automobilių valstybiniuose numeriuose yra pakankamai vietos, kurios užtektų tinkamai įterpti Vyčio ženklą. Šiuo metu mažiausiai penkiose ES valstybėse ir Šveicarijoje ant automobilių registracijos numerių naudojami valstybės tapatybės simboliai“, – teigė politikas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Kupčinskas tvirtina, kad Vyčio atvaizdavimas valstybiniuose numeriuose stiprins tautinę tapatybę, o svarbiausi darbai jau buvo atlikti.

„Neseniai teko dalyvauti diskusijoje apie šio projekto įgyvendinimą VĮ „Regitroje“, kur buvo tik patvirtinta, jog svarbiausi darbai atlikti, nors ir turėta iššūkių. Šiek tiek užsitesė procesai Lietuvos heraldikos komisijoje, kol galiausiai komisija iš gausybės variantų patvirtino kaip turės būti tinkamai įkomponuotas Vytis, kad sumanymas šiemet virstų brealybe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Regitros“ skaičiavimais šie numeriai užims apie 90 proc. visų automobilių numerių Lietuvoje. Šiuo metu dar laukia viešieji pirkimai, kurių metu bus nuspręsta, kas įgis teisę gaminti naujo modelio numerius, o po jų - žalia šviesa naujo modelio valstybiniams numeriams“, – sakė A. Kupčinskas.

Keisis ir numerių kaina

Dar pernai, užsiminus apie numatomus pakeitimus, „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas BNS teigė, kad automobilių, priekabų, motociklų, mopedų numerių ženklai skiriasi, tad įmonė pirks dizaino paslaugas sukurti numerių ženklų su Vyčiu vizualinius sprendimus.

REKLAMA

„Tad reikia rasti sprendimus, kaip integruoti simbolį į numerio ženklus pagal įvairius jų tipus ir dydžius. Pavyzdžiui, dažniausiai iš JAV atkeliavusiems automobiliams naudojama labiau kvadratinė lentelė, kurioje vietos tarp simbolių praktiškai nėra, tad greičiausiai Vytis turėtų būti integruojamas apačioje. Vardiniuose ir elektromobiliams skirtuose numerio ženkluose apskritai nėra tarpų tarp simbolių, tad Vytis galėtų būti integruojamas tik priekyje“, – BNS sakė V. Dominauskas.

REKLAMA

„Svarbu rasti ir tinkamą spaudos būdą, kuris būtų ne tik ilgaamžis, bet ir ženkliai neišdidintų numerio ženklų gamybos kaštų. Pavyzdžiui, Vytis galėtų būti spausdinamas kaip neatskiriama atspindinčios plėvelės dalis, kaip kad šiuo metu yra spausdinamas Europos Sąjungos ženkliukas ir skiriamasis Lietuvos ženklas „LT“, – teigė jis.

Dabar be automobilių registracijos numerio ženkle dar pavaizduota Europos Sąjungos vėliava ir po ja parašytos raidės LT.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Regitros“ vadovas pripažino, kad dėl naujo simbolio keisis numerių kaina.

„Kadangi atsiras papildomas elementas, taip pat atsižvelgiant į situaciją rinkoje, tikėtina, kad kaina kis, tačiau viskas priklausys nuo viešųjų pirkimų bei tiekėjų pateiktų pasiūlymų“, – tvirtino jis.

„Beje, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad ši naujovė bus taikoma tik naujai gaminamiems numerio ženklams. Tai reiškia, kad visi iki tol išduoti numerio ženklai liks galioti ir jų savininkai galės patys nuspręsti, ar juos nori pasikeisti“, – pabrėžė V. Dominauskas.

Įstatymo pataisa dėl Vyčio įsigalios 2023 metų spalio 1 dieną.

Per metus „Regitra“ vien bendrųjų numerio ženklų išduoda apie 200 tūkstančių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų