Ar už šalies sienos alkoholinius gėrimus nusipirkę jaunuoliai įsiveš juos į Lietuvą?

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliosiantys Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai gali pasunkinti Lietuvos pareigūnų darbą. Mat Lietuvoje legalus alkoholio įsigijimo ir vartojimo amžius bus 20 metų, o kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje – 18 metų.

Jau šiais metais dėl padidintų akcizų kilus alkoholio kainoms Lietuvoje, dalis lietuvių patraukė apsipirkinėti į kaimynines šalis. Tačiau, kaip bus kontroliuojama situacija po 2018 m. sausio 1 d., kuomet vairavimo teises turintys 18–19 metų jaunuoliai sumanys alkoholio vykti ir nusipirkti ten, kur legalu?

Tik įvažiavus į šalį, jaunesniems nei 20 metų asmenis – kita tvarka

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, asmenys iki 20 m. negalės ne tik įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, bet ir jų turėti.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė naujienų portalui tv3.lt teigia, kad nors kitose šalyse jaunuoliams įsigyti alkoholį bus legalu, Lietuvoje taikoma teritorinė teisė – tad kirtus valstybės sieną alkoholis vežamas mašinoje taps nelegaliu.

„Tas pats būtų, jeigu klaustumėte, ar kai Olandijoje legaliai nusipirkus narkotikų, gali juos legaliai atvežti į Lietuvą. Greičiausiai atsakymas būtų, kad ne. Šiuo atveju irgi, jei amžius yra, tai Lietuvoje taikoma kita amžiaus riba“, – sako ji.

Paklausta, kaip turėtų būti elgiamasi, jei sustabdyti jaunuoliai nurodys, kad alkoholis laikomas automobilyje yra tėvų, Seimo narė nurodo, kad tai visų pirma reikės įrodyti.

„Policija turės galimybes apklausti tėvus ir nustatyti aplinkybes. Tai ne tik radimo faktas pas kažką automobilyje, bet ir įrodinėjimo dalykas, kam tas daiktas priklauso. Visos aplinkybės atlikti tyrimus, kaip ir paprastai būna administracinėse bylose, egzistuoja“, – teigia ji.

Taip pat A. Širinskienė nemano, kad tokia skirtinga taikoma šalių politika Lietuvos jaunuolius paskatins vykti į kaimynines šalis alkoholio.

„Iš tikrųjų, man, kaip žmogui, kuris gyvena Latvijos pasienyje ir Latvijoje apsipirkinėja keturis metus ar daugiau, juokingai skamba teiginiai, kad masiškai kažkas važiuoja ir perka Latvijoje. Šį savaitgalį buvau Daugpilyje tose pačiose parduotuvėse, ne tik renginiuose, ir aiškiai matosi, kad didesnio lietuvių srauto kavinėse ar parduotuvėse nėra. (...) Ir aplink esančiuose miestuose nematau ir nustebusi seku žinias, kur atsiranda tas pigus alkoholis ir kitos pigios prekės, nes Latvijoje ir maistas, ir alkoholis nėra toks pigus“, – mano A. Širinskienė.

REKLAMA

Tiesa, kad važiavimai apsipirkti į Suvalkus klesti, ji neneigia. Tačiau teigia, kad reikia įvertinti tai, ar žmogus investuos į kelionę vien dėl alkoholio įsigijimo.

Advokatas: situaciją suvaldyti bus sunku

Nuo naujų metų visiems 18–19 metų piliečiams prieš sėdant už automobilio vairo, reikės pasitikrinti, ar tikrai automobilyje nėra alkoholinių gėrimų. Nors šie bus ir ne jų, įrodyti gali būti sunku.

„Patartina apsižiūrėti variuojamą priemonę. Aišku, reikia skirti du dalykus: nuo esančio alaus butelio ir keturių dėžių alaus. Viskas vertinama pagal faktines aplinkybes, kaip tai atrodo, ar protingas žmogus patikės tuo, ką jaunuolis papasakos ir, kaip paaiškins. Apsižiūrėti visada gerai, ką gabeni, nes maža ką“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja „Veto LT“ advokatų profesinės bendrijos advokatas Tadas Blažys.

Pasak jo, visuomet įgyvendinant alkoholio kontrolę kyla problemų. Kaip pavyzdį jis pateikia alkoholio vartojimą viešoje vietoje – įstatymas draudžia, bet, jei vartojama iš maišelio, pažeidimo pavyksta išvengti. Tai reiškia, kad ir šiuo atveju ne visi pažeidėjai gali būti pagauti.

„Šiuo atveju, jei aiškiai nesimatys, kad jie laiko alkoholinius gėrimus, tai ir netikrins, bet jei vyks policijos patikrinimas... Ypatingas dėmesys yra kreiptinas į transporto priemones, kurias vairuoja jaunesnio amžiaus vairuotojai. Tokiu atveju bus paprašyta atidaryti bagažinę ir prasidės kita istorija: iš kur alkoholis, kur važiuojate, kaip įsigijote.

Tad kai jaunuoliai veš alkoholį neturėdami 20 metų amžiaus Lietuvos teritorijoje, jie jau pažeidinės įstatymą“, – sako T. Blažys.

T. Blažio teigimu, gali būti atvejų, kuomet jaunuoliai tvirtins kad alkoholis ne jų.

„Kai yra 18 ir 16 metų, skirtumas yra pilnametis ar ne, dabar ta amžiaus riba persislinks ir turėsime lygiai tą patį žaidimą. Čia yra mano draugo, čia ne mano.


Rašyti komentarą...
z
zilva
2017-08-08 15:12:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip musu kolukieciai jaunima nuo emigracijos atkalba
Atsakyti
0

r
ridikas
2017-08-08 17:35:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Tautos gelbėtojai". Ar bent supranta, ką kalba? Jeigu jaunuolis alkoholį bagažinėj apkraus kitomis prekėmis? Tai pasienyje policininkai kratą darys? Su kviestiniais? Prekes į pakelę vers? O pro šalį užsieniečiai važiuos. :):):)
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų