REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Afrikinis kiaulių maras: nepirkite, jei nežinote, kur kiaulaitė užauginta

Parduotuvės mėsos iš Ignalinos neįsileidžia

Ar saugu dabar pirkti ir valgyti kiaulieną ir jos gaminius? Ar kas nors stebi, kokia mėsa ir iš kur patenka į prekybos tinklus?

Tokių klausimų po to, kai buvo nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys didžiuliame kiaulių komplekse Ignalinos rajone esančiame UAB „Idavang“ Rupinskų padalinyje, redakcija sulaukė nemažai. Atsakydami į juos prekybininkai teigia kontrolę sugriežtinę jau seniai, o dabar ją dar labiau sustiprinę.

Klausimų sulaukia ir prekybininkai

„Žmonės tikrai šiek tiek nerimauja. Mūsų jie taip pat klausia, iš kokių regionų atvežta kiauliena prekiaujama mūsų parduotuvėse, ar ji saugi vartotojui. Jiems atsakome, kad mes iš tų 7 Lietuvos rajonų, kuriuose paskelbta ekstremali padėtis, nei anksčiau, nei dabar nepirkome mėsos, todėl pirkėjai gali būti ramūs, nes užkrėsta kiauliena pas mus tikrai neprekiaujama“, – portalui balsas.lt sakė prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė.

Perkantys „Iki“ parduotuvėse, teigia šio tinklo Viešųjų ryšių departamento vadovas Andrius Petraitis, didesnio susidomėjimo dėl to, iš kur atkeliavusi kiauliena ar jos gaminiai, kuriais prekiaujama parduotuvėse, nerodo. „Mes prekiaujame lietuviška kiauliena ir nepastebėjome, kad daug žmonių klaustų, iš kur ji atgabenta ar kuriame regione buvo užaugintos kiaulaitės. Kad pirkėjai keistų savo įpročius ir rinktųsi kitos rūšies mėsą, taip pat nepastebėjome“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Ėmėsi papildomų saugumo priemonių

R.Saulytės teigimu, kai tik paaiškėjo, kad afrikinis kiaulių maras įžengė į Lietuvą, prekybininkai sugriežtino reikalavimus tiekėjams.

REKLAMA

„Be kokybės sertifikatų, prioritetinį dėmesį skiriame ir mėsos kilmės atsekamumui – norime žinoti, kokiame regione kiaulės buvo užaugintos, paskerstos ir pan. todėl esame tikri, kad iš tų zonų, kuriose aptiktas užkratas, mėsa į mūsų parduotuves nepateks. Praėjusią savaitę, kai buvo aptiktas afrikinio kiaulių maro židinys Ignalinos rajone, mes dar kartą kreipėmės į tiekėjus prašydami dar kartą atkreipti į tai dėmesį, todėl tikimybės, kad ant prekystalių gali patekti mėsa iš užkrėstų vietų, praktiškai nėra“, – sakė ji. „Maxima“ atstovė pridūrė, kad „kilmės atsekamumo“ kriterijus taikomas ne tik šviežiai mėsai, bet ir pusgaminiams, konservams – visiems gaminiams, kuriuose yra kiaulienos.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes bendradarbiaujame su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), keičiamės informacija ir operatyviai reaguojame į kiekvieną jų pranešimą, todėl jeigu kiaulių maras išplistų dar kuriame nors regione, mes turėtume galimybę skubiai reaguoti“, – pridūrė R. Saulytė.

Kiauliena ir jos gaminiai – vieni mėgstamiausių, todėl, teigia A.Petraitis, reikalavimai mėsos tiekėjams buvo sugriežtinti iš karto, kai tik pasirodė pirmieji pranešimai, jog afrikinis kiaulių maras pasiekė Lietuvą.

„Mes iš karto kreipėmės į kiaulienos tiekėjus prašydami pateikti mums garantijas – kokias prevencines priemones jie taiko, kad nepatektų pavojų galintys sukelti mėsos gaminiai ir šviežia mėsa, ir gavome patvirtinimą, kad mums tiekiama kiauliena yra visai saugi. Tačiau ir patys stebime situaciją, kad galėtume operatyviai reaguoti“, – sakė A. Petraitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, dabar šviežios kiaulienos perkama šiek tiek mažiau – kaip ir kiekvieną vasarą, pastaruoju metu populiaresni yra gaminiai, skirti kepti gamtoje, pavyzdžiui, marinuota kiauliena šašlykams. „Visiems šiems gaminiams taikomi tokie patys griežti saugos reikalavimai, kaip ir šviežiai mėsai, nes nė vienas nenorime, kad vartotojams patektų pavojų sveikatai galintis sukelti produktas“, – pridūrė jis.

Pirkėjai turėtų būti atidesni

Portalo balsas.lt pašnekovai kiaulienos mėgėjams pataria atkreipti dėmesį į mėsos kilmę – įsitikinti, kad ji yra iš saugių regionų. „Didieji prekybos centrai atidžiai stebi, iš kur atkeliauja mėsa. Mus nuolat kontroliuoja valstybinės institucijos. O nusprendusiems įsigyti kitur (kad ir turguje), nepatartume pirkti mėsos, jeigu abejojate dėl jos kokybės ar labai sunku atsekti, iš kokios šalies ar kokio regiono ji yra atkeliavusi. Kaina neturėtų būti esminis kriterijus – svarbiausia yra mėsos kokybė, o dabar dėl afrikinio kiaulių maro keliamo pavojaus ypatingai svarbu tiksliai žinoti, iš kokio regiono mėsa yra atkeliavusi“, – pataria R. Saulytė.

REKLAMA

Kaip skelbta, Ignalinos rajonas yra jau 7-tas, kuriame dėl afrinkinio kiaulių maro paskelbta ekstremali padėtis. VMVT atstovai informuoja, kad uždrausta į apsaugos (3 km nuo ligos židinio) ir stebėsenos (10 km) zonas arba iš jų vežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.

Šio reikalavimo įgyvendinimą Ignalinos rajone kontroliuoja 24 val. per parą veikiantys kelių kontrolės postai, kuriuose budi policijos pareigūnai ir savanoriškosios krašto apsaugos pajėgų savanoriai. Ypač griežtai stebimi du kontaktiniai ūkiai Kėdainių ir Radviliškio rajonuose, į kuriuos šių metų liepą iš UAB „Idavang“ Rupinskų padalinio buvo išvežtos kiaulės.

VMVT taip pat primena, kad žmonės turėtų kasdien stebėti savo auginamų kiaulių sveikatos būklę, kilus įtarimui, kad kuri nors susirgo, jas izoliuoti ir nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją. Taip pat primenama, kad reikėtų nelaikyti kiaulių lauke, kad būtų užkirstas kelias kontaktams su laukiniais gyvūnais ir kt. Griežtai draudžiama gyvulius šerti virtuvės atliekomis, nes tai yra vienas iš pagrindinių šaltinių, per kurį užkratas plinta. Kilus įtarimams dėl gyvulių sveikatos, kiaulių laikytojai turi nedelsdami informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, informuoja VMVT.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų