• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu jūsų nepasiektų informacija apie gautą baudą, o tada staiga antstoliai nuskaičiuotų daugiau nei 300 eurų, greičiausiai manytumėte, kad įvyko klaida. Vis tik gali būti, kad pinigų ir neatgautumėte dėl vienos paprastos smulkmenos.

Jeigu jūsų nepasiektų informacija apie gautą baudą, o tada staiga antstoliai nuskaičiuotų daugiau nei 300 eurų, greičiausiai manytumėte, kad įvyko klaida. Vis tik gali būti, kad pinigų ir neatgautumėte dėl vienos paprastos smulkmenos.

REKLAMA

Specialistės aiškinimu, jei įrodytumėte, kad apie paskirtą baudą jūsų tikrai nepasiekė jokie pranešimai, atsirastų galimybė nuskaičiuotus pinigus atgauti.

Vis tik, jeigu informacija jūsų nepasiekė dėl pasenusių kontaktinių duomenų, kad ir 11 kartų išaugusi skola jums grąžinta nebūtų.

Sumokėti turi per 40 dienų, bet sužinojo tik po metų

Vienas skaitytojas anonimiškai papasakojo, kad daugiau nei prieš metus padarė kelių eismo taisyklių pažeidimą ir už tai gavo 30 eurų baudą.

Vis tik apie ją gyventojas neva nieko nežinojo: „Nebuvau informuotas nei SMS, nei el. paštu, nei laišku, kol antstolis nuo mano sąskaitos nuskaičiavo 320 eurų.“

REKLAMA
REKLAMA

Žmogus teiravosi, ar būtų galimą šį pinigų nuskaičiavimą apskųsti, nes apie baudą nebuvo teisingai informuotas, kad suma būtų sumažinta iki pirminės ir likę 290 eurų būtų grąžinti.

REKLAMA

Vis tik tv3.lt komentavę Antstolių rūmai pabrėžė – jei bauda buvo paskirta 2023 m., o išieškojimas užsitęsė, tai bauda, pagal Sprendimų vykdymo instrukciją, galėjo padidėti daugiausia iki 200 eurų.

Antstoliai įvardijo:

  • jei byla dėl 30 eurų baudos pradėta vykdyti 2023 m. gruodžio 15 d. ir vėliau, tai antstolio vykdymo išlaidos – daugiausia 77 eurai + PVM;
  • jei byla pradėta vykdyti laikotarpiu nuo 2022 m. birželio 14 d. iki 2022 m. gruodžio 13 d., didžiausios vykdymo išlaidos – 90 eurų + PVM;
  • jei byla pradėta vykdyti laikotarpiu nuo 2021 m. birželio 14 d. iki 2022 m. birželio 13 d., didžiausios vykdymo išlaidos – 102 eurai + PVM.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Nepriemokų administravimo departamento direktorės Džiugintos Balčiūnienės aiškinimu, administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo baudą turi sumokėti ne vėliau kaip per 40 dienų nuo nutarimo skirti baudą išsiuntimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Apskundus nutarimą, tačiau sulaukus nutarties, kuria skundas netenkinamas, baudą sumokėti reikia ne vėliau kaip per 40 kalendorinių dienų nuo nutarties išsiuntimo ar išdavimo dienos.

Pašnekovė nurodė, kad apie nusižengimą, už tai paskirtą baudą ir jos apmokėjimo terminus žmogų visuomet pirmiausia informuoja baudą paskyrusi institucija: policija, savivaldybės įmonės ir kt.

Kur galima matyti baudas ir kitas skolas?

D. Balčiūnienė paminėjo, kad baudą paskyrusi institucija baudos administravimui skirtus duomenis perduoda ir VMI.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ši laiku baudos ar mokesčių nesumokėjusiam gyventojui savo iniciatyva apie tai dar visada primena asmeniškai:

„Registruotiems Mano VMI naudotojams siunčia pranešimą e. būdu. O, jei gyventojas nėra VMI e. paslaugų vartotojas, pranešimai yra siunčiami ir klasikiniu paštu, pagal oficialiai deklaruotą gyventojo registracijos adresą.“

Specialistė pridūrė, kad visą aktualią informaciją apie mokesčių skolas, gyventojui skirtas administracinių nusižengimų baudas ir jų apmokėjimo terminus galima rasti ir netgi iš karto apmokėti prisijungus prie Mano VMI.

REKLAMA

Kai gyventojai nereaguoja į pranešimus apie skolą ir jos nesumoka, išieškojimas yra perduodamas antstoliui, dėl ko gyventojai patiria papildomų išlaidų, pažymėjo inspekcijos atstovė.

„Dėl šios priežasties visuomet raginame gyventojus įsitikinti, ar VMI sistemose (Mano VMI, EDS) jie nurodė aktualų el. pašto adresą ir kitus kontaktinius duomenis, o jiems pasikeitus – nedelsti ir juos atnaujinti.

Teisingai nurodyti duomenys palengvina komunikaciją tarp VMI ir kliento bei užtikrina, kad mokesčių mokėtojams svarbi informacija juos pasieks laiku“, – akcentavo D. Balčiūnienė.

REKLAMA

Kada pinigus atgausite, o kada jau nebe?

VMI atstovė pažymėjo – jei asmuo kreipiasi į pirminį baudos skyrėją (šiuo atveju – į policiją) ir įrodo, kad apie baudą negavo jokio pranešimo, nebuvo apie tai informuotas, yra galimybė susikaupusią skolą sumažinti iki pirminės, t. y. nuo 320 iki 30 eurų.

Anot pašnekovės, tokie atvejai, kai gyventojas negauna pranešimų, yra itin reti, mat institucijos apie tai iš karto informuoja.

Bet, jeigu jau taip nutinka, yra atsižvelgiama į kliento situaciją ir sudaroma galimybė atgauti nuskaičiuotus pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik specialistė pabrėžė – jeigu gyventojas negavo pranešimų apie paskirtą baudą dėl to, kad neatnaujino savo kontaktinės informacijos (adreso, tel. nr., el. pašto), sąlyga, kad jis nebuvo informuotas, negalioja.

Tai reiškia, kad asmuo tokiu atveju greičiausiai neatgaus nuskaičiuotų pinigų, o bauda nebus sumažinta iki pirminės, nes atnaujinti savo kontaktus yra jo atsakomybė:

„Pats gyventojas turi būti suinteresuotas užpildyti duomenis, nes mes nežinome, kur ir kada jis persikraustė. Mes naudojomės viešai prieinamais duomenimis, jį informavome, siuntėme pranešimus, tik jie jo nepasiekė.“

REKLAMA

Gali būti, kad sumokėjus baudos neanuliuos

D. Balčiūnienė neslėpė, kad gali būti atvejų, kuomet administraciniu nurodymu paskirtą baudą net ir sumokėjus laiku vis dar yra fiksuojama skola.

Pakliuvus į tokią situaciją, anot specialistės, pirmiausia reiktų kreiptis į VMI: „Gali reikėti pateikti mokėjimo paskyrime nurodytą ROIK (pažeidimo identifikacinį kodą) su jūsų mokėjimo pavedimo kopija.

Pasitvirtinus faktui, kad bauda buvo sumokėta laiku, galima pateikti skundą dėl nesumokėjimo laiku priimto nutarimo panaikinimo ir konstatavimo, kad administracinis nurodymas yra įvykdytas.“

REKLAMA

Atstovė pakartojo, kad dėl nutarimų, kuriais skirtos administracinių nusižengimų baudos, gyventojas gali pateikti skundą ir dėl kitų priežasčių. 

Pvz., tuo atveju, jei negavo informacijos iš institucijos.

VMI šių skolų neišieško – tvarka keisis?

D. Balčiūnienė aiškino, kad VMI iš sąskaitų savarankiškai išieško mokestines skolas.

Kitas skolas išieško antstoliai, kuriems išieškojimą perduoda pačios baudą skyrusios institucijos.

„Pagal galiojantį įstatymą, jei gyventojas gauna administracinę baudą, tarkime, už ne vietoje pastatytą automobilį ar pan., tačiau laiku baudos nesumoka, nereaguoja ir į VMI siunčiamą priminimą dėl baudos sumokėjimo, tai skolos išieškojimo vykdymas yra perduodamas antstoliui. VMI kol kas pati išieškoti iš sąskaitų gali tik mokesčių skolą“, – dėstė atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik ji paminėjo, kad šiuo metu VMI įgyvendina Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (angl. RRF) projektą „Vienas langelis prievolėms valstybei sumokėti“.

Anot jos, tai – mokestinių ir nemokestinių prievolių valstybei (pvz.: ekonominių piniginių sankcijų, baudų už nusikalstamas veikas, procesinių baudų, teismo priteistų sumų, žyminio mokesčio, bylinėjimosi išlaidų ir kt.) apskaitos centralizavimas.

Paprasčiau tariant, vietoje 37 išieškojimus vykdančių institucijų liktų tik viena – VMI. 

„Skaičiuojama, kad skolų valstybei išieškojimo procesas taptų paprastesnis ir efektyvesnis.

Pajungiant VMI sukauptus gebėjimus ir turimas informacines sistemas, mažėtų ir skolų išieškojimo kaštai. Preliminarus projekto įgyvendinimo startas – 2026 m. birželio 30 d.“ – pranešė pašnekovė.

"Jeigu jūsų nepasiektų informacija apie gautą baudą" - tuomet reikia baudą duoti nesugebejusiam informuoti ir antstolius kurie neįsitikinę, kad žmogus buvo supažindintas su bauda nulupo pinigus!!! Kodėl jie neliečiamieji? O žmogelį varto kaip nori? Kur tvarka?
kaip malonu dieną pradėti nuo grasinimų baudomis ir antstoliais. Visai kita nuotaika.
Kiek suprantama tai daroma sąmoningai ,jeigu žmogus dirba tai jį ir dundina , man už padarytą žalą teismo išlaidas ,astolis atsisakė išieškoti ,nuostolius atseit nemokūs vagys , net išieškojimo bylos neužvedė , teismo nuosprendžio dokumentai kažkur prapuolė ,išsiūsti ir elektroniniu būdu ,ir užsakomu laišku , va taip dirba anstoliai , o baudas iš dirbančio greitai nuskaičiuoje .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų