1509 litų MMA: troškimas, vedantis į prarają Kiek gauna latviai ir estai?

Kol visi trokšta uždirbti daugiau, visos aplinkybės suka nugarą. Jei norime euro, ekonomikos stabilumo ir kuo mažiau staigmenų, didesnės MMA teks palaukti, ir tikriausiai ne vienerius metus.

Nors valdantieji mažiausiai uždirbančius ir labiausiai pažeidžiamus vis audrina kalbomis apie dar šiemet iki 1509 Lt kilsiančią MMA, ekonomistai į tokias svajones atsako kibiru šalto vandens – kol ne vėlu, reikia atsipeikėti ir priimti blaivius, racionalius sprendimus.

Kaimynai turi, norime ir mes

Nuo šių metų sausio 1 d. MMA Latvijoje padidinta nuo 35,57 euro iki 320 EUR (225 Lv), arba maždaug nuo 983 Lt iki 1105 Lt. Latvijoje dirbantys Lietuvos verslininkai įspėja nelipti ant to paties grėblio kaip latviai, vienu metu įvesdami ir eurą, ir kilstelėdami darbo užmokestį, nes kartu verslas spaudžiamas nedidinti kainų ir padidėjusių sąnaudų neperkelti ant vartotojų pečių. Tačiau prisiimti papildomas išlaidas pajėgūs ne visi.

Latvijos valstybės kontrolierius Juris Jansonas teigia, jog net ir padidėjęs minimalus atlyginimas nebus teisingas, esą jis vis tiek neleis žmogui patenkinti svarbiausių poreikių. Pasak kontrolieriaus, minimalus atlyginimas turėtų būti padidintas bent iki 1500 Lt.

Tačiau, finansų ministro Andrio Vilko nuomone, staigiam minimalaus atlyginimo šuoliui nepritartų verslininkai. Minimalus atlyginimas didės ir ateityje, tačiau, pasak ministro, dar lėtesniais tempais negu iki šiol. Pastaraisiais metais Latvijoje MMA didėjo apie 3 proc. Kasmet.

Estijos vyriausybė praėjusių metų lapkritį nusprendė, kad nuo Naujųjų metų darbdaviai turės savo darbuotojams už valandą mokėti mažiausiai 2,13 euro, o žemutinė mėnesinio atlyginimo riba, dirbant visu krūviu, sieks 355 eurus (1225 Lt).

Iki 2013 m. gruodžio 31 d. minimalus atlyginimas už valandą Estijoje siekė 1,90, euro, o per mėnesį – 320 eurų. Nuo 2015 m. sausio minimalus valandinis atlygis Estijoje sieks 3,34 euro, o minimalus mėnesinis atlygis, dirbant visu krūviu, sieks 390 eurų.

Padidėjus minimaliam atlyginimui Estijoje, savaime augo ir kai kurių kitų išmokų dydis, pavyzdžiui, motinystės (tėvystės) pašalpos, minimalus alimentų dydis, kitos. Estijoje minimalus atlyginimas yra didžiausias Baltijos šalyse. Latvijoje nuo 2014 m. sausio 1 d., palyginti su praėjusiais metais, minimalus atlygis padidintas 35,57 euro, iki 320 eurų. Lietuvoje minimalus atlygis nepakeistas – 1000 litų (290 eurų). Jis yra mažiausias Baltijos šalyse.

REKLAMA

Palaukus, reikia dar palaukti

Ekonomistas Gitanas Nausėda mano, kad MMA kėlimas turi būti siejamas su vidutiniu darbo užmokesčio augimu. „Pasižiūrėkime į Estiją, į kurią mes dažnai orientuojamės. MMA ten 1300 Lt, o vidutinis atlyginimas – 30 proc. didesnis. Kas bus, jei nustatysime tokį patį minimalų atlyginimą, kai vidutinis atlyginimas Lietuvoje gerokai mažesnis? Pakėlimas turėtų pasekmių nedarbo lygiui, o jei jis būtų radikalus – ir infliacijai“, – LRT radijo laidoje „Aktualijų studija“ komentavo ekonomistas.

Radikalus minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) padidinimas, kokį siūlo Darbo partija, anot ekonomisto, turėtų pasekmių ir nedarbo lygiui, ir infliacijai. Pasak jo, MMA kėlimas turėtų būti siejamas su vidutiniu darbo užmokesčiu. Savo ruožtu opozicija „darbiečių“ siūlymą didinti minimalų atlyginimą laiko viešųjų ryšių akcija.


Rašyti komentarą...
d
dejas
2014-01-07 11:59:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
kelkit iki 1600 lt , ir nereikia mum to euro
Atsakyti
-2

Z
Zinau
2014-01-08 13:41:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Darbdavius reikia tramdyti, atleidai per metus 10 darbininku is tos pacios darbo vietos - Uzdarai kontora. Nieko nebus, kol darbo birza tarpininkaus vergvaldziams. Jei del maziausiai kvalifikuotu darbininku, tai amzinai ju truks. Dabar pilna darbdaviu skelbimu, kuriu jie neistrina, nes zino kad turi teise nuvaryti darbininka uz mininmuma, kol tas nepajegs daugiau dirbti su 2x,3x padidintu darbo kruviu. Tada ismeta ir jau eileje laukia sekantis, kol per 1-3 men. pamato, kad jau xana, koju nebepavelka.
Atsakyti
0

P
Petras
2014-01-07 14:04:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valdžia nenori įsiklausyti į rinkėjų daugumos balsą. Lietuvoj iki šiol tinkamai nesukontroliuotas prichvatizatorius ir jo prisiklauso vietiniai paperkami valdininkai. Lietuvių euro nenori dauguma ,tuo klausimu nerengiamas referendumas. Seniai galima buvo didinti minimalią algą ,sumažės vokelių svoris. Pirmiausia sustiprinti kontrolę ir valdininkų atsakomybę ,to neįvykdžius bus vėl palaida bala,katra vyksta jau dvidešimt ketvirti metai...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (29)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų