Šiuo metu mama ar tėtis gali pasirinkti vaiko priežiūros atostogas ir „Sodros“ mokamas išmokas vienerius arba dvejus metus. Tačiau netrukus daugelį metų galiojančią tvarką planuojama keisti.

Pliažas Vilniaus Lukiškių aikštėje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Pliažas Vilniaus Lukiškių aikštėje (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Pirmadienį siūlomus pokyčius plačiau turėtų pristatyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Tačiau portalui tv3.lt iš patikimų šaltinių pavyko apie juos sužinoti kiek anksčiau.

Minimalūs europiniai reikalavimai

Kiek daugiau nei prieš metus buvo priimta ES direktyva dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros.

Joje numatyti minimalūs reikalavimai dėl tėvystės ir vaiko priežiūros atostogų, taip pat jų apmokėjimo visoje bendrijoje.

Daugeliu aspektų Lietuvoje įtvirtintos gerokai didesnės garantijos, nei reikalauja direktyva.

Pavyzdžiui, pagal direktyvą kiekvienoje ES valstybėje turi būti užtikrinta, kad tėvai vyrai, arba tėvui prilyginami antrieji partneriai turėtų teisę į 10 darbo dienų tėvystės atostogas, kurios turi būti paimtos, kai darbuotojui gimsta vaikas.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos Darbo kodekse numatyta, kad darbuotojams po vaiko gimimo suteikiamos 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogos (priklausomai nuo mėnesio tai gali būti 20-22 darbo dienos). Jos suteikiamos bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukanka vieni metai.

Direktyva reikalauja, kad paėmęs tėvystės atostogas vyras gautų bent tokią išmoką, kuri jam priklausytų negalint dirbti dėl ligos. Šiuo metu „Sodra“ moka 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio tėvystės išmokas. Tuo metu jos mokama ligos išmoka yra 62,06 proc. kompensuojamojo užmokesčio.

ES direktyva reikalauja, kad vaiko priežiūros atostogos būtų mažiausiai 4 mėnesiai. Lietuvoje atostogos vaikui prižiūrėti gali trukti kol jam sueis 3 metai.

Tiesa, „Sodra“ moka vaiko priežiūros išmokas tik kol vaikui sueis metai arba dveji.

Pasirinkus išmoką iki metų, mokama 77,58 proc. kompensuojamojo uždarbio. Pasirinkus išmoką gauti iki vaikui sueis dveji – nuo nėštumo ir gimdymo arba tėvystės atostogų pabaigos iki vaikui sueis vieni metai mokama 54,31 proc., vėliau – 31,03 proc. uždarbio.

Neretai tėvai pasirenka atostogas ir išmokas iki dvejų metų – taip gaunama didesnė bendra pinigų suma. Be to, antrais metais išmoka nemažinama, jeigu prižiūrėdamas vaiką gauni papildomų pinigų.

Privalu pasirinkti: vaiko priežiūra arba netekti pinigai

Minėtoje ES direktyvoje yra viena nuostata, kuri iki šiol Lietuvos teisėje neįgyvendinta, bet tą teks padaryti.

Ji skamba taip: „Valstybės narės užtikrina, kad nebūtų galima perduoti dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogų“.

REKLAMA

Paprastai tariant, jeigu mama arba tėtis nepasinaudos bent 2 mėnesių vaiko trukmės atostogomis, tai vienas kitam jų negalės perduoti ir dėl to negaus už jas vaiko priežiūros išmokų.

Šiuo metu vidutinė vaiko priežiūros išmoka yra 500 eurų per mėnesį. Taigi tokio dydžio išmokas gaunanti šeima galėtų netekti bent 1 tūkst. eurų.

Tokią nuostatą reikės perkelti į Lietuvos įstatymus iki 2022 m. rugpjūčio. Ruošdamasi tam, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė pasiūlymus visuomenės ir suinteresuotų grupių diskusijai. Viešai jie bus pristatyti pirmadienį, tačiau tv3.lt žurnalistui jau teko su jais bent iš dalies susipažinti.

Skatins greičiau grįžti į darbą

Taigi pagal neoficialiai gautą informaciją, ministerija siūlys, kad vaiko priežiūros atostogų trukmę vėl bus galima pasirinkti iš dviejų variantų.

Papildymas: po ministerijos pristatymo paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojams ir specialistams reiks pasirinkti ir įgyvendinti vieną iš dviejų alternatyvų – išmokos bus mokamos 18 arba 24 mėnesius.

Trumpesnes atostogas pasirinkę tėvai gautų didesnę sumą vaiko priežiūros išmokų.

Pasirinkus pusantrų metų trukmės išmoką, 4 mėnesius (iš jų du neperleidžiamus – mamai, kitus du – tėčiui) būtų mokama išmoka, siekianti 78 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio. Likusius mėnesius – 60 proc.

Jeigu tėvai rinksis dvejų metų išmoką, tai 4 mėnesius (iš jų du neperleidžiamus – mamai, kitus du – tėčiui) būtų mokama išmoka, siekianti 78 proc. Tuomet kol vaikui sukaks vieneri – 45 proc. kompensuojamo uždarbio, o vėliau – tik 25 proc.

REKLAMA

Palyginti su dabartine tvarka, antraisiais metais siūloma mokėti 6 proc. punktais mažesnę išmoką.

Pagal ministerijos skaičiavimus, imantiems pusantrų metų vaiko priežiūros atostogas visada labiau apsimokės, nes jie tiesiog gaus daugiau pinigų. Kita vertus, jie greičiau grįš į darbo rinką.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna beveik 40 tūkst. gyventojų. Iš jų 30,1 tūkst. moterų ir 9,7 tūkst. vyrų.

Graudu
2020-06-28 16:01:50
Geriau dykaduoniams pasalpas nurezkite kurie darbo birzoje metu metus stovi. Niekur nedirba ir net neketina nes pasalpas nuolat gauna. O ne is mamu atiminekite paskutinius pinigelius
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Inga 2020-06-30 21:55:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau jie patys ne zino ka issigalvot   ATSAKYTI
Rita 2020-06-30 11:36:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darzeliu tai nera, kad tokius mazus palikt, o ir siaip ju trukumas. Mamu algos neretai per mazos, kad aukle samdyti. Taigi mamos rinksis buti su vaikais, vyrai eis uzdarbiauti i seseli arba vaziuos i uzsieni diebti. Padides kitokiu pasalpu poreikis. Valstybe nieko neislos, o tik pralos vaikydamasi tu standartu, kuriuos primetineja ES, kurie neatitinka musu pragyvenimo lygio.    ATSAKYTI
Pasipiktinusi. 2020-06-30 00:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip visada - isdalina pinigus kuriu neturi. Ir galvoja po to nuo ko nuresti. Nuo pencininku negalima. Davai nureskim nuo mamu..    ATSAKYTI
Klaipediete 2020-06-29 23:58:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mes darzelio negausim, nors rugseji busim jau 1m ir 10 menesiu, nes gimem gruodi. Tobula Klaipedos sistema nurase, nes gimem gruodi. Kas gime sausi-tas pirmenybe turim. Tai kur siulot deti vaikuti tokio amziaus. Jeigu net beveik 2 metu vaikui nebus kur eit. O aukles irgi ne kiekviena seima isgali pasisamdyti. Liuks jeigu turi mociutes ir senelius.. Tegu sulygina europietiskas algas, tada ir skalpuoja mamas. Ir taip jau nureze per gera procentu pakeitima.. Anksciau gaudavo mamos daugiau. O su antru nors procentai nesikeicia gauna maziau. O eskalavo kad ta pati. Tai ir cia nures pinigu tiek, kad mamos neisgyvens su tokia procentu suma. Privales eiti dirbti kad islaikytu seima. Maziau duokit pasalpiniam. Mes uzsidirbam sau ismokas. Maziau lyskit prie mamu. Kaip tik skatinti turetu-juk tuoj niekas ir taip nebegimdys...    ATSAKYTI
Inga 2020-06-29 17:16:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal ir gerai, kad skatina anksčiau gryžti į darbo rinką, tačiau kur vaikutį tokio amžiaus palikti? Metų vaiko nėra kur palikti, nedaug darželių priima vaikus nuo metų. Samdyti auklę? Tuomet turi būti darbo užmokestis daug aukštesnis už vidutinį, kad vertėtų gryžti į darbą, o ne pačiai prižiūrėti. Pas mus Lietuvoje, nelabai yra sąlygų tokiems pakeitimams.   ATSAKYTI
Lulu 2020-06-29 17:01:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbi.ari visa gyvenima.mokescius moki.o dekretines neini.nes nepragyvensi uz tokius grasius.ir nori kad gimstamumas didetu.geriau dikaduonis birzoje nemokekite arba verski atidirbti uz gaunamus pinigus.kituose valstybese skatina gimstamuma.pinigus moka.bustui kompensacijas isigijimui kompensuoja.o cia darzeliu ner.ner zodziu kas per valdzia   ATSAKYTI
Elytė 2020-06-29 16:36:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gaila, tai dar vienas bandymas sužlugdyti Lietuvą - ne skatina gimstamumą, o sunkina aplinkybes...
   ATSAKYTI
Rita 2020-06-29 16:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal pamąstykite sėdintys seime ir priimkite logiškus sprendimus,du metus REIKIA mokėti 100 % išmokas,gal tada gimstamumas padidės,o ne jas mažinti.Kur dėti vaikutį pusantrų metų,kai darželiuose vietų nėr.   ATSAKYTI
Elena 2020-06-29 16:30:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Toliau naikinama Lietuva -vietoj to, kad skatintų gimstamumą, dar labiau sunkina padėtį..
   ATSAKYTI
Rita 2020-06-29 16:35:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jūs teisi  
Ana 2020-06-29 11:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na taip, svolociai jus o ne valdytojai salies, kaliniai nemokamai valgo o musu vaikai darzeliuose mokykluose moket turi! Uz ka tuo nusikaltelius maitinate? Kad zudo zmones? Ka jus vaikai yra padare blogo??? Dabar ir is mamu nurezia pinigus, nes kaliniai skundziasi prastu maistu???    ATSAKYTI
Verk noris... 2020-06-29 10:56:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Debilai visiški sedi tame seime,kurie ble vaiku nequgina,darzeliu trukumas kqd net nera po dvieju metu kur vaika vesti,kisk i mokamus darzelius o is ko moketi,kai kainos kosmines o atlyginimai asaros.Pirmi "protingieji" tie kurmiai seime tegul pasalpinius pqkrqto kurie nosi krapsto ir pinigus gauna,o ne mamas kurios gimdo ir augina naujas kartas.   ATSAKYTI
Mąstau,kad 2020-06-29 10:44:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei jau lygiuotis į Europos Sąjungos direktyvas tai gal ne pasirinktinai. Kodėl
nepradedama nuo minimalaus užmokesčio peržiūrėjimo ? Kodėl nepasirūpinti kad ir mūsų pensininkai ne,ne vien siemúnai ar kita grietinėlė, bet eiliniai Lietuvos žmonės tikrai atidirbę tiksliau statę gautų ne išmaldą o kaip ir priklauso normalią pensiją. Kažkaip žvairai tas visas direktyvas valdžiažmogiai nagrinėja. Laikas valdžiažmogoų algas susieti su minimaliu atlyginimų ir pasižiūret kaip ten ES su priedais transportui sikpopieriui ,saldainiams ir t.t išrinktiesiems
   ATSAKYTI
Bobutė 2020-06-29 10:38:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gėdingi sprendimai- ne vaikų saskaita reik taupyt,o juk šeimoj yra daugiau vaikų ir teks suktis su mažesniais pinigais. Teks užsidirbt šešėliuoscar brakonieriaut mėsytę...   ATSAKYTI
Er 2020-06-29 10:21:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tuomet reikia keisti ir priėmimus į darželius tvarką, ir mažiesiems metai turėtų prasidėti ne nuo rugsėjo, o kai sueina metai ir 5menesiai, kad 1mėnuo adaptacijai, iki kol mama griš į darbą. Ir taip įsivaidzuoju, kad kiekvienas darželis turėtų įkurti dar vieną grupę, nes vaikų padaugės   ATSAKYTI
Normaliai 2020-06-29 10:04:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir kas čia gero? Taip skatinsime gimstamumą? Jūs turbūt juokaujat. Manau priėmus tokias pataisas 1vaikas šeimoj bus maximum. Nes vien problemos ir iš finansinės pusės ir vėliau su darželiai, nes jų trūksta. Tas kas tinka eu netinka mums. Ten kitas pragyvenimo lygis, darželių pilna dauguma išgali ir į privačius leist ar aukles samdyti.    ATSAKYTI
Dar pridėsiu 2020-06-29 10:07:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl nėra direktyvos dėl darbo užmokesčio, čia neturėtų būti nustatytos gairės? Tada ir visa kita lengviau būtų galima sudirektyvint  
Monika 2020-06-29 09:54:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
visam pasaulyje tiek ilgai nesedi namuose auginant vaika,kiek pas mus,tegul damos eina dirbt,o cia tokios lengvatos ir jom vis blogai,trumpinkit tas ismokas ir kuo greiciau   ATSAKYTI
Netavo reikalas 2020-06-29 10:08:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Raso turbut senmerge, neturinti vaiku ir nusivylus gyvenimu  
Ana 2020-06-29 11:08:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Degrade   
Kristina 2020-06-29 12:27:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žinau ką reiškia grįžt į darbą su 1m7mėn vaiku. Ligos non stop, auklei sukišta visa alga, kad tik darbe nepyktų dėl biuletenių ir suėsti nervai. Ir va grįžkit, kad norit.   
Nesvarbu 2020-06-29 22:56:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sanmergie tu mokesi auklem po 800€ i menesi kad tevei galetu dirbti neturi veiku nesamones raso  
Lina 2020-06-29 09:23:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Antikristo ir pabaigos laikas. Išnaikinti viską, kas gražu, kelti chaosą, panika ir visą kitą mėšlą. Turiu vieną vaiką 7metų, daugiau nebeturėsiu. Tesaugo jus Dievas.    ATSAKYTI
Eg 2020-06-29 10:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Eik tu sau kokia tu gera mama, nebeturesi vaiku nes bapkiu neduoda? Gal ir gerai, kuo maziau savo durnu genu perduosi tuo visiems geriau :)  
Slapukams valdžioje 2020-06-29 06:26:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Baisu, kad nei skelbia, nei diskutuojama, nei tariamasi su visuomene, ir čia prisiekusių tautos tarnų ir tarnaičių veikla. Europos direktyva.....yra tokia direktyva ponai - prisidirbus atsistatydinti, turit pareigą svarstyti eu direktyvas ir reik turėt o galneturėt proto visur pritarti, gal kad nuo lovio nenuvytų,.... O lenkai perskaitė ir nepriėmė ,ir ką? ...   ATSAKYTI
Mama 2020-06-29 05:44:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal nustokit meluot, kad mokat nuo darbo uzmokescio, nes mokat NUO LUBU tuos procentus! Daugeliui vilnieciu mamu, kuriu didesnes algos, mokami menki procentukai.   ATSAKYTI
Neringa 2020-06-29 16:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu jums nes gaunu vos 344 eurus tai kur ju rasyti 500 euru juokdarei   
12 2020-06-29 05:30:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turiu viena vaika , dbr kai pamaciau kas darosi lietovoi nebegimdysiu daugiau vaikuciu as tikrai vaikus myliu bet noriu jiems gero gyvenimo su tokiom salygom as 1 patemsiu dar dar bet ne daugiau aciu valstybei.   ATSAKYTI
Birgmenas 2020-06-29 08:33:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Lietuvoj negimdysi ir nereikia. Tavo reikalas. Viakuo nepatenkintų furijų nereikia. Gimdyk Ispanijoje, Izraelyje, Prancūzijoje. Ten ir tiek išmokų negausi. Negausi ir apmokamų 3 metų vaiko priežiūrai  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pinigai, apsauginė kaukė. Justino Auškelio nuotr.
Karantino metu sumažinti savo išlaidas teko kone visiems žmonėms. Ne visi susidūrė su finansiniais sunkumais, tačiau nežinomybė ir vis dar neaiški situacija dėl ...
(Žygimanto Gedvilo ir Andriaus Bagdono nuotr.)
Dauguma tautiečių savaitgalius ar atostogas leidžia prie ežerų ar upių. Tačiau kyla konfliktai, nes žmonės nepasidalina vandens telkinių pakrančių. Šalia jų sodybas turintys ...
Asociatyvi nuotr. (nuotr. TV3)
Karantino metu išaugęs susidomėjimas sodybomis ir sodais vis dar tęsiasi. Žmonės domisi, ieško ir perka sodybas ar nedidelius namelius sodų bendrijose. Pasak nekilnojamo turto ...
Vilniaus oro uostas. Fotodiena/Justinas Auškelis
Latvijos oro bendrovė „AirBaltic“ pranešė nuo pirmadienio skraidinanti nauja kryptimi – iš Vilniaus į Kroatijos kurortą Dubrovniką.  Šiuo metu „airBaltic“ kasdien vykdo ...
Nida  (nuotr. Fotodiena.lt)
Pirmadienį po kelerių metų pertraukos atidaromas Nidos aerodromas – čia vėl galės leistis mažieji orlaiviai. „Džiaugiuosi, kad rastas sutarimas ir Neringą vėl bus galima ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų