Po dviejų savaičių karantinas turėtų baigtis, tačiau jo pasekmes per savo kišenę gyventojai jus dar bent pora mėnesių. Kai kuriems karantinas už nieką padovanos per 1 tūkst. eurų. Tai užtikrinančią paskubomis priimtą tvarką kai kurie ekspertai vadina neracionalia ir kvaila. Jos sumanytojai teigia, kad pinigai duodami už nepatogumą.

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Paskubomis pakeistas Užimtumo įstatymas garantavo savarankiškai dirbantiems asmenims 257 eurų mėnesinę išmoką viso karantino metu ir 2 mėnesius jam pasibaigus.

Skiriant ir mokant šią išmoką visiškai nevertinama, kokios buvo ar yra žmogaus pajamos iš savarankiškos veiklos. Užtenka, kad savarankiška veikla būtų įregistruota prieš tris mėnesius iki karantino ir kad gyventojas neuždirbtų pinigų pagal darbo sutartį.

„Skiriant 257 eurų išmoką dirbantiems savarankiškai, vertinamos tik pajamos, gaunamos iš darbo sutarties, jei asmuo tokią turi. Šios pajamos neturi viršyti 607 eurų. 

Siekiantiems gauti fiksuotą išmoką nėra reikalavimo, kad asmuo turi būti neatkūręs savo veiklos ar kad turėtų negauti pajamų iš savo veiklos. Kitaip tariant, savarankiškai dirbantis asmuo gali ir gauti 257 eurų išmoką, verstis įprasta veikla ir gauti už tai pajamas“, – informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Paprastai kalbant, jeigu vykdydamas savarankišką žmogus karantino metu uždirbo, pvz., iš išvežiojamos ar internetinės prekybos, advokato praktikos (pvz., toliau rengė dokumentus klientams), iš bet kurios kitos savarankiškos veiklos ir jo pajamos nė kiek nenukentėjo, jam vis tiek bus mokama išmoka.

Kadangi karantiną Vyriausybė planuoja baigti birželio 16 d. – praėjus lygiai trims mėnesiams nuo jo pradžios. Įvertinus, kad išmoka bus mokama dar du mėnesius, tai iki rugpjūčio 16 d. jos gavėjams iš viso bus sumokėta po 1258 euro.

Užimtumo tarnyboje iki gegužės 27 d. savarankiškai dirbantys asmenys išmokai gauti pateikė 82 924 prašymus, išmoka paskirta 74 527 asmenims. Jau dabar jiems išmokėta per 26 mln. eurų. Ši suma gali išaugti iki beveik 100 mln. eurų.

„Tikėtina, kad dalis karantino pradžioje veiklą sustabdyti turėjusių ir todėl pajamų negavusių savarankiškai dirbančių asmenų veiklą jau atkūrė ir pajamas pradėjo gauti, tačiau jie vis dar susiduria su iššūkiais dėl specialių priemonių, kurių turi imtis siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui“, – taip ministerija paaiškino, kodėl išmokos verti ir tie, kurie iš savarankiškos veiklos uždirba milijonus.

Norėjo lygių sąlygų

Neoficialiomis portalo tv3.lt žiniomis, vykdydami įprastinę veiklą 257 eurų išmokas gauna kai kurie advokatai ir jų padėjėjai. Dėl to paklausėme Lietuvos advokatūros, kiek gali būti tokių advokatų, ar išmokos nepraradus pajamų yra teisinga ir kodėl.

„Duomenų, kiek advokatų ir jų padėjėjų gauna išmokų, neturime ir negalime pateikti. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad vos tik paskelbus karantiną Lietuvoje, teismuose buvo atšaukti suplanuoti posėdžiai bylose, nagrinėjamose žodinio proceso tvarka, išskyrus įstatymuose nustatytus neatidėliotinus atvejus. Tokius kaip pavyzdžiui, dėl klausimų, susijusių su suėmimu, vaiko paėmimu iš nesaugios aplinkos atvejus.

REKLAMA

Tad nemaža dalis advokatų ir jų padėjėjų, kurie savarankiškai vykdo savo veiklą, neteko pajamų. Lietuvos advokatūros nuomone, visi piliečiai yra lygūs prieš įstatymą ir turi teisę pretenduoti į atlygį, jeigu atitinka galinčių pretenduoti į išmokas sąlygas“, – atsiųstame komentare paaiškino advokatus vienijanti organizacija.

Advokatūra neslepia pasirūpinusi, kad išmokas gautų didesnis savarankiškai veiklą vykdančių asmenų ratas, tarp kurių ne tik advokatų ir jų padėjėjų, bet ir notarai, antstoliai, verslo liudijimus turintys asmenys ir kiti:

„Dėl šio įstatymo pataisos redakcijos, Lietuvos advokatūra pareikalavo lygybės prieš įstatymą principą taikyti visiems savarankišką veiklą vykdančių asmenų atžvilgiu (kad tai būtų taikoma visų profesijų atžvilgiu, taip pat ir autoriams, ir menininkams, ir žurnalistams, ir advokatams, ir verslo liudijimus turintiems asmenims) ir suteikti visiems galimybę gauti valstybės išmoką.“

Neracionalu ir kvaila

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė, kritiškai vertina tai, kad išmokos savarankiškai dirbantiems asmenims visiškai nepriklauso nuo dabartinių jų pajamų ar anksčiau mokėtų įmokų.

„Tokia tvarka nėra racionali. Tačiau traukinys jau pajudėjo ir nuvažiavo – pinigai išdalinti. O išdalinus ledus ar saldainius dabar atimti juos iš gyventojų būtų tiesiog negražu iš valdžios pusės.

Bet tai tikrai neracionalu. Manyčiau, tai buvo gana kvailas, neūkiškas sprendimas. Tik labai turtingos valstybės gali sau tą leisti“, – kalbėjo D. Čibirienė.

REKLAMA

Net ir nutraukus karantiną, ką dabar numatoma padaryti birželio 16 d., išmokos gyventojams toliau bus mokamos dar du mėnesius.

„Gyventojai jau turi tokius lūkesčius, kad išmokas gaus. Daug kas jas susiskaičiavo kaip būsimas pajamas. Gaila, kad valdžia taip gana neatsakingai jas išdalino. Vis dėlto, manyčiau, kad norint jas atšaukti, taip pat turėtų būti svarūs argumentai – kas pasikeitė, kad dabar atšaukiame, keičiame tvarką ir tuos pinigus atimame“, – svarstė LBAA prezidentė.

Paklausta, ar, jos nuomone, karantiną jau reikėtų atšaukti D. Čibirienė kalbėjo:

„Nesu medikė, bet jeigu karantinas yra tam, kad būtume apsaugoti nuo užsikrėtimo, tai karantino neužteks nei iki birželio, nei iki rugsėjo. Matome, kad ligos inkubacinis laikotarpis didelis, niekas nežino, kiek iš tikrųjų žmonių yra apsikrėtę – juk tikrintos tik rizikos grupėje esantys gyventojai, o visi kiti netikrinti.“

Pasak pašnekovės, mes nežinome tikros situacijos ir kiek reikia bijoti –  teisingo atsakymo niekas nežino. Tik po kelių metų paaiškės, ar tikrai vertėjo įvesti karantiną.

„Juk kažkuriuo momentu valstybės finansai išsikvepia, nebėra resursų tęsti karantiną ir teks nutraukti. Taigi klausimas, ar iš viso reikėjo pradėti, jei negalėjome pabaigti iki galo. Manyčiau, karantinas pasiteisintų, jeigu būtume finansiškai pajėgūs išlaikyti iki galo taip, kaip priklauso. Jeigu ne, gal ir nevertėjo tokio karantino“, – abejojo D. Čibirienė.

amatininkas
2020-05-28 06:49:27
autoriau, iš kur tiek neapykantos paprastam žmogui kuriam buvo uždrausta dirbti, o kai leido klientų yra mažiau nei per pusę. o visą tą laiką reikia už viską mokėti psd, patalpų nuomą ir dar už kažką išgyventi pačiam ir vaikams. nepergyvenkit mes iš 257 numavičiais ir ragauskais tikrai netapsime ...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
rasuole 2020-07-01 19:18:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai,kad dar uz geguze net nesumokejo ismokos savarankiskai dirbantiems,tai gal jau ir nebemokes   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-05-31 10:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visiškai neadekvatu, neracionalu ir neteisinga. Ypač papildomai dirbantiems su darbo sutartimis. Nes pvz jei uzdirbi 608 € jau nebepriklauso? bet kai mokesčius susimokėti, tai moki ir pagal DU ir pagal savarankišką veiklą ir uz kiekvieną gautą papildomą eurą...
Pažįstu ne viena ir ne du žmones, kurie atvirai sako, kad iš pašalpų jie gyvena žymiai geriau nei dirbtų... Tokiomis situacijomis supranti, kad mūsų valdžia pasikliauti ir tikėti neverta.   ATSAKYTI
... 2020-05-31 05:57:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Straipsnio autorius, ne žurnalistas.. Normalus žurnalistas parašytu kokia maža išmoka, kaip žmonės gyveno iš savo veiklos ir galėjo mokėti paskola, a sustabdytas priverstinai ju verslas ir gaunamos kapeikos... Žiniasklaida LT kaip Andžela...    ATSAKYTI
Viską atimti! Su procentais! 2020-05-30 21:58:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sutinku su D. Čibirienė, kad paskirti tokią išmoką buvo labai neracionalu ir net juokinga. Iš savo veiklos puikiai išlaikydavau 5 žmonių šeimą, apmokėdavau paskolas ir lizingus. Likau 2 men be darbo, bet gavau tą didžiulę paramą. Geriau pagalvotu, ar teisingai skyrė milijonines paramas ir kitas lengvatas tiem, kurie net nebuvo užsidarę ir puikiai uždirbo per tą karantiną...   ATSAKYTI
Gitana 2020-05-29 15:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savarankiškai dirbantys, ne tik sau dirbantys ir labai daug uždirbantys-gaji visuomenės nuomonė, bet ir tie, už kuriuos darbdaviai nemoka mokesčių ir tenka taupyti valstybės mokesčiams, o tikros pajamos vos siekia vidutinį šalies atlyginimą.    ATSAKYTI
Empatijos stoka 2020-05-29 11:43:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Homofobiskai visa tai skamba. Mes mokam mokescius ir valstybes pareiga sunkiu momentu palaikyti savus piliecius. Sie pinigai tai yra musu sumoketu mokesciu dalis ir ne siam .....spresti apie mano ir valstybes finansinius santykius!!!   ATSAKYTI
Nesupratusi 2020-05-29 11:30:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man atsakykit į tokį klausimą. Mano darbas sezoninis. Gruodžio mėn.nutraukiu veiklą, balandžio 1 pradedu vėl. Taip jau 15 metų.Mokesčių sumoku daug,įvertinus tai kiek uždirbu. Balandžio 1 veiklos pažymos neišdavė, nes buvo draudžiama bet kokia veikla, 257 € kompensacijos nedave, nes buvo nutraukta veikla. DIRBTI NELEIDO, PINIGŲ NEDAVĖ. DVĖSK! Ačiū dievui turiu vaikų užsienyje, kurie ten dirba ir padėjo. Bet pensininkai turintys nenutrauktą per žiemą veiklos paž.nes jiems nereikia mokėti PSD., bet realiai nedirbo iki karantino ir neturėjo jokių pajamų iš darbo, kurias reikėtu kompensuoti, gavo, ir gauna iki šiol. Kas ta ind.veiklos pažyma? Laimingas loterijos bilietas? Nes jeigu per žiemą 3 mėn ja nutrauki, tai tau šygą, o jeigu NEDIRBI iki pavasario, bet nenutrauki, tai tau 257x5 laimėjimas. Kolėl mūsų valdžiai vieni žmonės yra ŽMONĖS, o kiti ŠIUKŠLĖS.    ATSAKYTI
Nesupratusi 2020-05-29 11:27:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man atsakykit į tokį klausimą. Mano darbas sezoninis. Gruodžio mėn.nutraukiu veiklą, balandžio 1 pradedu vėl. Taip jau 15 metų.Mokesčių sumoku daug,įvertinus tai kiek uždirbu. Balandžio 1 veiklos pažymos neišdavė, nes buvo draudžiama bet kokia veikla, 257 € kompensacijos nedave, nes buvo nutraukta veikla. DIRBTI NELEIDO, PINIGŲ NEDAVĖ. DVĖSK! Ačiū dievui turiu vaikų užsienyje, kurie ten dirba ir padėjo. Bet pensininkai turintys nenutrauktą per žiemą veiklos paž.nes jiems nereikia mokėti PSD., bet realiai nedirbo iki karantino ir neturėjo jokių pajamų iš darbo, kurias reikėtu kompensuoti, gavo, ir gauna iki šiol. Kas ta ind.veiklos pažyma? Laimingas loterijos bilietas? Nes jeigu per žiemą 3 mėn ja nutrauki, tai tau šygą, o jeigu NEDIRBI iki pavasario, bet nenutrauki, tai tau 257x5 laimėjimas. Kolėl mūsų valdžiai vieni žmonės yra ŽMONĖS, o kiti ŠIUKŠLĖS.    ATSAKYTI
Miroslavas 2020-05-29 11:25:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnyje yra klaida. Čia parašyta, kad savarankiškai dirbantys Lietuvoje uždirba milijonus. Reikėjo parašyti, kad jie uždirba trilijonus, būtų dar stipresnis straipsnis.
Aš kaip įmonės savininkas dirbu savo įmonėje taip pat, kaip ir samdomi darbuotojai. Karantino metu negavau nei cento iš savo įmonės, tuo tarpu įmonėje dirbantys samdomi darbuotojai, buvę prastovose, gavo beveik pilnus savo atlyginimus. Pradėjus veikti po apribojimų, įmonės apyvarta nukrito beveik perpus, taigi neaišku kada galėsiu pradėti vėl mokėti sau atlyginimą, nes prioritetas taikomas samdomiems darbuotojams. Savarankiškai dirbantys yra dvigubai daugiau nuskriausti, negu samdomi darbuotojai, o ne atvirkščiai, kaip rašo autorius. Vietoje straipsnių rašymo tegul tampa savarankiškai dirbančiu, tai greitai taps milijonieriumi, o gal net trilionieriumi.    ATSAKYTI
Adelė 2020-05-29 09:51:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daktarai ir mūsų negydo , o sveikatos draudimą turime mokėti .   ATSAKYTI
Sutinku 2020-05-30 22:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negydo, bet algas gauna. Ir dar premijas kai kuriems, medaliai....
   ATSAKYTI
A 2020-05-29 06:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas yra gerai kad mokama tikrai valstybė nenukentės. Bet va toms šeimos kurios turi kelis vaikus, augina vienas asmuo ir dar turi senyvo amžiaus žmogų kurį reikia slaugyti ir dar jei vaikas pirmokelis pamokas ruošti su juo. Tai jam niekas nekompensuoja už tai. Nors tai patyriau pati an savo kailio. Tai yra tikrai nelengva. Ir kaip sako valstybė mokės vaikui vienam 120 eurų, daugiavaikė 200. Bet jei vaikų šeimoje 3 tai kiekvienam net 100 neišeina. O tas kuris turi 1 taip gaus 120. Ar ne kvailas įstatymas. Tai sakytų šeimai išmokama pašalpa o ne vaikams.    ATSAKYTI
Turiu tris 2020-05-30 22:08:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie kokias čia išmokas kalba? Negirdėjom.   ATSAKYTI
S 2020-05-31 09:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus kazka netaip supratote, viena vaika auginant po 120, o 3 - kiekvienam vaikui po 200   ATSAKYTI
2020-05-29 05:55:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negalėjau vykti pas klientus jų priimti irgi negalima o verslo liudijimas pirktas metams b
   ATSAKYTI
257 eurai. Skvernas maladiec 2020-05-28 22:09:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kreivas Martynai,pažiurėk i veidrodi ir pamates vaizda atsakyk i klausima ka matai.Gudrybe, kvailuma ant gamtos neapsižiurejima :)))))))))   ATSAKYTI
baisu 2020-05-28 18:00:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kokia geda taip pliurpti   ATSAKYTI
Eilinis 2020-05-28 14:38:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaimiečiai tik tiek ir temoka-skolintis ir švaistyti valstybės finansus! Kvailiausias veiksmas!   ATSAKYTI
kokia 2020-05-28 13:40:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
cinike ta cibiriene, kad tu skurde baigtum savo dienas. Juk ne vien teisininkai dirba individualiai. As pvz valau langus, tvarkau namus, dirbu kaip individuali imone. Kai paskelbe karantina, nors mano veikla nebuvo uzdrausta, uzsakymu sumazejo 60 proc. Per metus imone uzdirba tik apie 6tukst. pajamu, jei ne si parama tikrai butu striuka. Aciu vyriausybei.   ATSAKYTI
kad 2020-05-28 13:31:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
niekas nemoka ir tu kapeiku, jau geguže baigiasi o jokios paramos, atrodo kad tie savarankiškai dirbantis tik priešai, norintis pinigu, bet ar jiems kas padejo susikurti sau darbo vieta, visko rupintis, jie neturi apmokamu atostogu, jiems net darbo staža nepilnai skaito, tai kur čia ir kas pralobo, apgailetina   ATSAKYTI
Lordas 2020-05-28 11:03:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur 257 žmonėms mato,pasižiūrėkite kur desimtim tūkstančių dalijama,ten bijoti nosį kisti.   ATSAKYTI
O kam? 2020-05-30 22:05:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pažiurekit, kam tv3 priklauso. Nebus klausimų.   ATSAKYTI
Zemaite 2020-05-28 10:49:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mes,paprasti prekybininkai,dirbantys pagal verslo liudijimus,tikrai milijonu neuzdirbam ir tas darbo sustabdymas tikrai kirto per kisene.As,asmeniskai,pusantro men. gyvenau is santaupu,nes skirta pasalpa labai jau menka,bet vis geriau nei nieko.Man tik juokinga,kad prekiaujantiems maisto produktais irgi buvo skirta tokia pat pasalpa,kaip ir mums,nors ju darbas nebuvo sustabdytas.Beje,ju prekyba klestejo,zmones pirko,kaip pries kokias sventes.Juokinga...   ATSAKYTI
besmegenis 2020-05-28 10:44:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu Tauta skelbtu "Tautos priešų" sąrašą, tai manau, jog sąrašo pirmuose numeriuose turėtu būti įrašyta D. Čibirienė ir tokie, kaip ji "mąstytojai". Gyvenam ubagų šaly, žinodami, kad didžioji dalis Lietuvos žmonių vos galą su galu suduria, badauja, o jie, reikšdami tokias mintis, tiesiog tyčiojasi iš tų kurie badauja.    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vaistinėje (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Privalomų vaistinėms turėti vaistų sąrašas trumpės, žada sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė ir sako, kad tai bus padaryta jau šią savaitę.   ...
Kęstutis Mažeika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Europos Komisijai (EK) rudenį ketinant pateikti ambicingesnių šiltnamio efektą sukeliančio anglies dioksido (CO2) išmetimo į atmosferą sumažinimo planų vertinimą, Lietuvos ...
Elektra (nuotr. stop kadras)
Ankstų pirmadienio rytą Kuršių nerijoje dėl elektros tinklo remonto dešimčiai valandų išjungiamas elektros tiekimas. Elektros Kuršių nerijoje elektros nebus nuo 6 iki 16 ...
(Sauliaus Žiūros nuotr.)
Per karantiną nutraukus daugelio įmonių veiklą imta baimintis masinių darbuotojų atleidimo. Siekiant to išvengti, buvo sukurta naujų išmokų ir subsidijų darbuotojams ir ...
Vidmantas Janulevičius. Martyno Ambrazo nuotr.
Visame pasaulyje vis garsiau kalbama apie antrąją koronaviruso bangą. Tačiau naujasis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas ir verslininkas Vidmantas ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų