Kiauliena – viena iš dažniausiai ant lietuvių stalo atsiduriančių mėsos rūšių. Nors Lietuva nėra didelė, galima pastebėti, kad skirtinguose miestuose vidutinė mėsos kaina gali skirtis kone ketvirtadaliu. Be to, per pastaruosius metus kiauliena tiek parduotuvėse, tiek turguje apskritai pabrango 20–30 proc. Specialistai neatmeta, kad artimiausiu metu ji gali dar labiau pabrangti.

Redas Vilimas/Fotobankas nuotr.

Redas Vilimas/Fotobankas nuotr.

Remiantis naujausiais Statistikos departamento duomenimis, paskelbtais Oficialiosios statistikos portale, kiaulienos kumpio su kaulu kilogramo vidutinė kaina Lietuvoje yra 3,47 euro, tačiau skirtinguose miestuose vidutinė kaina gali skirtis daugiau nei 0,70 euro. Vidutinė kaina svyruoja nuo 3,12 iki 3,89 euro.

Kiaulienos kumpis su kaulu mažiausiai kainuoja Šiauliuose – 3,12 euro, Klaipėdoje – 3,42 euro, Kaune – 3,48 euro, Vilniuje – 3,44 euro. Didžiausia šios mėsos kaina yra Panevėžyje, čia ji siekia 3,89 euro.

Maltos kiaulienos vidutinė kaina beveik visuose miestuose, išskyrus Vilnių, taip pat didesnė nei 3 eurai už kilogramą: Kaune – 3,15 euro, Klaipėdoje ir Panevėžyje – 3,22 euro. Šiauliuose malta kiauliena brangiausia, jos kaina čia – 3,47 euro. Pigiausia – Vilniuje – 2,78 euro.

REKLAMA

Aukštesnės rūšies kiaulienos nugarinės be kaulo kaina Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 5,57 euro už kilogramą. Pigiausia ji Klaipėdoje – 5,32 euro, Vilniuje kainuoja 5,56 euro, Kaune keliais centais brangiau – 5,63 euro, brangiausia Panevėžyje – 5,78 euro.

Kainos padidėjo visoje Lietuvoje

Analizuojant Statistikos departamento pateiktus duomenis galima pastebėti, kad dalis kiaulienos yra brangesnė mažesniuose miestuose, visgi, kas tam gali daryti įtaką, nėra aišku. Tačiau pastebimos bendros kiaulienos brangimo tendencijos būdingos visai Lietuvai.

Remiantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) pateikta informacija, šių metų spalį kiaulienos kainos, palyginti su praėjusių metų spaliu, yra padidėjusios, tačiau Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse ir stacionariose turgavietėse kainų kilimas skiriasi.

Per metus daugiausiai pabrango kiaulienos sprandinė. Parduotuvėse jos kaina vidutiniškai išaugo beveik 30 proc., turgavietėse – apie 15 proc. Šviežios, atšaldytos nugarinės be kaulo kaina parduotuvėse padidėjo 18 proc., turguje – beveik 11 proc. Itin didelis kainų didėjimo skirtumas matomas lyginant kumpio be kaulo kainą parduotuvėse ir turguose. Prekybos tinklų parduotuvėse kumpis per metus pabrango daugiau nei 18 proc., o turguose – 6 proc.

REKLAMA

Pagrindinė mėsos brangimo priežastis – kiaulių maras

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas kaip vieną iš mėsos brangimo priežasčių įvardija afrikinį kiaulių marą: „Šiuo metu kiaulių supirkimo kainos kyla, kadangi Kinijoje dėl afrikinio kiaulių maro sunaikinta 20–30 proc. Kai kurios Europos šalys eksportuoja daugiau nei įprasta ir susidaro mažesnė pasiūla.“

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė perdavė didžiųjų prekybos tinklų atsakymus. Sprendžiant jų, visose jų  parduotuvėse mėsai taikomos vienodos kainos, nepaisant to, kokiame regione yra parduotuvės, o kiaulienos kainos kiekvieną rudenį šiek tiek didėja dėl sezoniškumo. Visgi prekybininkai pabrėžia, kad tendencijos pasaulinėje rinkoje palietė ir Lietuvą. Teigiama, kad dėl kiaulių maro jaučiamas kiaulienos trūkumas, jos supirkimo kaina nuo šio pavasario augo beveik kas mėnesį ir vis dar jaučiamas rinkos nestabilumas.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius, teigia, kad kol kas nuo pavasario 30–40 proc. padidėjusi žaliavinės kiaulienos kaina atsispindi tik šviežios mėsos kainoje.

„Gaminiuose proporcingo brangimo kol kas nėra, o proporcingas brangimas gali susidaryti priklausomai nuo to, kiek gaminyje yra grynos mėsos. Kiek žinau, tik smulkesni gamintojai, kurių nėra prekybos tinkluose, gali taip spręsti klausimą, įprastai tai regioninio tipo gamintojai.  Didieji gamintojai dėl turimų įsipareigojimų, sutarčių su tinklais negali taikyti proporcingo kainų kėlimo, todėl brangimas yra nuosaikesnis“, – teigia E. Mackevičius.

REKLAMA

Visgi LMPA direktorius pabrėžia, kad atsižvelgiant į pasaulines kiaulienos kainų tendencijas ir prognozes, kurios numato galimai dar porą metų išsilaikantį dabartinį žaliavų kainų lygį, mėsos brangimas yra neišvengiamas.

„Tai priklausys nuo to, kiek nuostolio galės prisiimti individualiai kiekviena įmonė. Aišku, dėl to kenčia visa grandinė pradedant nuo ūkininko, pašarų tiekėjo, perdirbėjo ir t.t., bet ko nepadarysi dėl noro konkuruoti dėl vartotojo palankumo“, – įžvalgomis dalijosi E. Mackevičius.

Kiaulių supirkimo kainos, kurios šių metų II ketvirtį, palyginti su I ketvirčiu, sparčiai augo – apie 38 proc., o III ketvirtį, palyginti su 2019 m. II ketvirčiu, sumažėjo daugmaž 4 proc. Toks kiaulių supirkimo kainų šuolis II ketvirtį turėjo įtakos mažmeninių kainų padidėjimui. ŽŪIKVC pranešime teigiama, kad analizuojamu laikotarpiu kiaulių supirkimo kainų mažėjimas buvo pastebimas ir kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje (-1,11 proc.) ir Latvijoje (-3,53 proc.).

Lietuva užaugina apie 40 proc. kiaulių, reikalingų vartojimui, o trūkstamas kiekis yra importuojamas iš kitų ES valstybių, todėl kainų pokyčiai Lietuvoje priklauso ir nuo kiaulienos kainų pokyčių kitose ES valstybėse.

vilnietis
2019-12-14 13:09:07
Niekur nebrangsta tik lietuvoje burzujai brangina .. ir tautai makaronus kabina..kada ivyks revoliucija juos pirmuosius susaudytiu reikes..o ji arteja.. taip gyventi negalima..
atsiminkite kodel ivyko pirmasis pasaulinis karas kodel rusiojoje revoliucija. kodel antrasis pasaulinis karas..Nes burzujai ciniskai isnaudoja tauta. ir del to kyla riauses revoliucijos.. Pasaulis nemates karo europoje.. tiek ilgai kad vel prisisauks..mano nuomone.. kai pasaulis ritasi zemyn . ivyksta kazkas baisaus ir tai ne naujiena.. viskas sukasi ratu.. ateina geris ir po to blogis ..filosofinis mastymas..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Grigorij 2019-12-15 00:30:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nei lietuviskos, nei rusiskos, nei lenkiskos kiaulienos, mesos - dveselienos, zmogaus gyvenimo trumpintojos, provokuojancios vezi, ateroskleroze, infarktus ir insultus, taip pat pikti ir agresyvuma, uztersiancios Sela (prisiminkit apie isakyma NEZUDYK)!!! Kol jaunesnis, ar turi didele sveikatos atsargos, tai taip nejauciama. Is Dideles bedos, leidziama paukstiena. O siaip, norit buti sveikesniais - nieko isgalvoti nereikia: vietoj mesos vartokit zuvi. Na, galima ilgai pasakoti apie zaluminu, naturalaus maisto, vegetariskumo, Sveikaus Gyvenimo Budo Milziniska nauda. Nepasakosiu, neitikinesiu. Yra tokiu, kurie apie zoles, koses net girdeti negali. Bent mesa pakeiskit i zuvi! Linkiu Geros Sveikatos, Sveiko Proto, sveiku teisingu minciu, salygotu taip isvalytos, pagydytos Sielos!!! Bukit su Dievu, jo puseje, net, gal but, budami ateistais (ne nuodeme)!   ATSAKYTI
Grigorij 2019-12-15 03:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar prisiminkit, kaip J.Kristus savo mokinius zuvim maitino, o apie tai, kaip jie kirto mesa, niekur neperskaitysit, nes to NIEKAD nebuvo.  
Grigorij 2019-12-15 03:58:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Verciau turit pamegti savo gyvenima, ji ir branginkit, o ne abejotina gurmaniskuma. Kaip sake Didysis N. Ostrovskis: "Самое дорогое у человека - это жизнь. Она дается ему один раз, и прожить ее надо так, чтобы не было мучительно больно за бесцельно прожитые годы, чтобы не жег позор за подленькое и мелочное прошлое, чтобы, умирая, смог сказать: вся жизнь и все силы были отданы самому главному в мире - борьбе за освобождение человечества. И надо спешить жить. Ведь нелепая болезнь или какая-либо трагическая случайность могут прервать ее."  
Aklas 2019-12-14 17:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu, ar čia kurvų, ir sukcčiu komentarai.    ATSAKYTI
Nežinomas 2019-12-14 17:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ką turite omenyje?   
Badaujantis 2019-12-14 16:50:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ačių partiai tėvynei, kad jus mus badu marinat. Šlovė Naisiams !!!   ATSAKYTI
Geriausias pasiūlymas 2019-12-14 16:35:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aš uždirbu gerą atlyginimą iš namų 5394 - 7285 doleriai per savaitę, kas yra neįtikėtina, mažiau nei prieš metus buvau bedarbis siaubingoje ekonomikoje. Kiekvieną dieną dėkoju Dievui, kad turėjau palaiminimą gauti šias instrukcijas, ir dabar mano pareiga yra sumokėti už jas ir pasidalyti su visais. tiesiog sekite šią svetainę ...

.................>>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Egis 2019-12-14 16:09:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Europoje vertina jautina, lietuviai specialiai visuose socialinėse tinkluose ir infoacijos priemonėse, nori pasiteisinti - kodėl LTU brangsta maistas.LTU yra atsilikusi šalis nuo baltijos šalių.Reikia mažinti korpuotus biuriokratus valdininkus, kitaip nebus šviesos Lietuvoje.   ATSAKYTI
patarimas 2019-12-14 15:15:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pirksim Lenkijoje ,o ir aplamai nebūtina valgyti nešvariausią mėsą.Tegul tie augintojai ją ir ėda.   ATSAKYTI
Nežinomas 2019-12-14 13:24:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, Lietuvoje gyvenantiems musulmonams ir žydams kiaulienos pabrangimas tikrai nebus labai didelė bėda.    ATSAKYTI
vilnietis 2019-12-14 13:09:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Niekur nebrangsta tik lietuvoje burzujai brangina .. ir tautai makaronus kabina..kada ivyks revoliucija juos pirmuosius susaudytiu reikes..o ji arteja.. taip gyventi negalima..
atsiminkite kodel ivyko pirmasis pasaulinis karas kodel rusiojoje revoliucija. kodel antrasis pasaulinis karas..Nes burzujai ciniskai isnaudoja tauta. ir del to kyla riauses revoliucijos.. Pasaulis nemates karo europoje.. tiek ilgai kad vel prisisauks..mano nuomone.. kai pasaulis ritasi zemyn . ivyksta kazkas baisaus ir tai ne naujiena.. viskas sukasi ratu.. ateina geris ir po to blogis ..filosofinis mastymas..   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Koronavirusui toliau sėjant mirtį Kinijoje, lietuviai masiškai atšaukia keliones ne tik į šią šalį. Gerokai mažiau, kaip sako kelionių organizatoriai, norinčiųjų vykti į ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Dar besimokančiam ar mokslus jau baigusiam jaunimui visuomet kyla klausimas, kokį darbą pasirinkti. Ieškant darbo paprastai svarbiausiu kriterijumi tampa atlyginimas, tad ...
Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)
Koronavirusas smogia ne tik žmonėms, bet ir ekonomikai. Šio viruso pasekmes mes dar tik pajusime. Kadangi Kinija vadinama pasaulio fabriku, jau dabar daug kam pasaulyje pradeda ...
Koronavirusas Italijoje (nuotr. Scanpix)
Italijoje plintant koronavirusui, uždaryti kai kurių Šiaurės Italijos vietovių paštų skyriai, todėl iš jų ir į juos nebus siunčiamos siuntos. „Iki atskiro pranešimo nebus ...
Darbo pasiūlymas melžėjai (Facebook nuotr.)
Reikalavimas, darbo skelbimuose nurodyti atlyginimą, daugeliui darbo paieškas daro paprastesnes ir greitesnes. Skelbimų, kuriuose atlyginimas netenkina lūkesčių daugelis netgi ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų