Štai ir viskas: nekokia žinia dėl didesnių atlyginimų

Didesnių atlyginimų laukiantiems lietuviams žinia iš ekonomistų: teks susitaikyti su tuo, kad jei algos netrukus ir didės, tai labai nesmarkiai. Tiesa, ekspertai ramina, kad „Brexito‘“, prekybos karų ir menkstančio eksporto kontekste Lietuva laikosi kaip reta tvirtai. Tad kiek turėtume uždirbti kitąmet ir ar jau metas veržtis diržus?

Kasdienis vaizdelis sostinėje, kai vidurdienį greta prabangių automobilių lauko kavinių staliukus nusėda būriai pietaujančiųjų, kurie už maistą nepagaili ir dešimčių eurų, 600-ams tūkstančių Lietuvos skurstančiųjų gali sukelti mažų mažiausiai susierzinimą. Tačiau statistika nepalaužiama: gyvenimas šalyje gerėja, o atlyginimai auga.

Paskelbti naujausi darbo užmokesčio duomenys rodo, kad dabar, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, lietuviai „į rankas“ uždirba net 13 procentų daugiau. Dažnas darbingo amžiaus praeivis, bent jau sostinės gatvėse, patvirtina, kad tai panašu į tiesą:

„Manau, tikrai žmonės gyvena geriau. Kai leidau atostogas Nidoje, sprendžiant iš kainų ir kad žmonių buvo pilna, kavinėse turėjai rezervuotis vietas, tikrai gyvenimas gerėja, ne blogėja.“

REKLAMA

„Manau, kad gerėja. Remiuosi tėvų pasakojimais, kaip buvo anksčiau, tai bendrai atrodo, kad tikrai labai stipriai gerėja situacija.“

„Pastebiu, kad prieš metus kokie buvo atlyginimai, kokie yra dabar – atrodo, kad gerėja.“

„Gerėja, turbūt. Sprendžiu iš žmonių kiekio parduotuvėse gal.“

„Man turbūt daugiau į minusą. Nes aš pensininkas esu.“

Pasak Statistikos departamento, antrąjį šių metų ketvirtį vidutinė alga „į rankas“ Lietuvoje pasiekė 818 eurų. Tiesa, pastaraisiais mėnesiais algos labiau džiugino viešojo, o ne privataus sektoriaus darbuotojus. Jeigu vidutinė valdininkų alga priartėjo prie 850-ies eurų, privataus sektoriaus darbuotojų algos „į rankas“ vos perkopė 800-us.

„Darbo užmokestis buvo pakeltas sveikatos įstaigų darbuotojams – slaugytojams, gydytojams. Praėjusiais metais turėjo įtakos ir mokytojų darbo apmokėjimo reformos pokyčiai“, – sako departamento atstovė Dalia Iliekytė.

Tiesa, žvelgiant į pastarųjų mėnesių skaičius, jau pastebimas algų augimo lėtėjimas. Jeigu pastaraisiais metais atlyginimai vidutiniškai šokteldavo dešimtadaliu, ekonomistai prognozuoja, kad kitais metais tempas smuktels perpus.

„Antrą šių metų ketvirtį privačiame sektoriuje atlyginimų augimas vos viršijo 6 proc. Nors tai yra gan spartus tempas ES kontekste, bet buvo lėčiausias nuo 2015 m. Prognozuojame, kad ir toliau lėtės ir kitąmet gali siekti tik 5 proc“, – teigia ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Kur kas niūresnės – pasaulinės prognozės. Tvyrant nežiniai dėl „Brexit‘o“ ir įsiplieskus prekyboms karui tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos, pasauliniam ekonomikos augimui žadamos tik per praėjusią krizę matytos žemumos.

„Mes prognozuojame, kad kitais metais pasaulio BVP augimas bus lėčiausias nuo pasaulinės finansų krizės, nesieks 3 proc. Ir bus ne viena didelė pramoninė valstybė, kuri atsidurs recesijoje – turbūt, ir Vokietija, ir Italija“, – sako N. Mačiulis.

Dėl šių priežasčių neišvengiamai lėtės ir Lietuvos bendrojo vidaus produkto augimas. Jam irgi žadamas smukimas nuo beveik keturių iki dviejų procentų. Tačiau ekonomistai ramina, kad nieko panašaus į prieš dešimtmetį patirtą krizę kol kas nematyti. O ilgai į viršų kilę atlyginimai esą galiausiai turi spausti stabdžius – darbdaviai paprasčiausiai jau nebeturi iš kur didinti algas.


Rašyti komentarą...
E
Euras
2019-08-28 10:18:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Vis geryn ir geryn" bet vistiek gyvenam nuo algos iki algos. Taip, nebadaujam, mokesčius susimokam bet po to jau nekas ir lieka. Nuolatinė tuščia rutina.
Atsakyti
0

S
Statistika
2019-08-28 10:32:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei darbuotojas uždirbo 500 €, o darbdavys 5000 - tai darbdaviui padidinus algą 1000 €, vidutiniškai abiejų atlyginimas didėja 18 proc. Tik kiek tuo gali džiaugtis darbuotojas?
Atsakyti
0

V
Vidas
2019-08-28 10:41:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ant"popieriaus"uždirbu 555eurų. Į rankas gaunu 397. Kas pasisavina likusius? Valstybė,kaip visada pinigų neturi
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų