Lietuvos gyventojams liko mėnuo nuspręsti, kaip kaupti ir ar iš viso kaupti pensiją antrosios pakopos pensijų fonduose. Bet kokiu atveju, daugelis dėl įvairių priežasčių visų sukauptų pinigų taip ir nepamatys. O štai estai planuoja visiškai kitokią pensijų reformą, po kurios kiekvienas žmogus bet kada galės išsiimti sukauptas lėšas.

Lauko kavinė (nuotr. Karolis Kavolėlis/fotobankas)

Lauko kavinė (nuotr. Karolis Kavolėlis/fotobankas)

Jeigu kaupiate pensiją ir mirsite nesulaukę pensinio amžiaus, jūsų turtas bus paveldėtas. Jeigu sulauksite, už sukauptą turtą bus privalu pirkti anuitetą – teisę į reguliarią išmoką. Per likusį gyvenimą visa sukaupta suma gali būti ir neišmokėta.

Gyventojas gaus viską ir iš karto tik tuo atveju, jeigu sulauks pensijos ir pensijų fonde jo sukaupto turto vertė neviršys 3 tūkst. eurų.

Po liepos 1 d. nebus galima nutraukti kaupimo – jei kas jau kaupia, tam turės skirti dalį atlyginimo visą likusią karjerą. Ir nauji darbuotojai į kaupimą bus įtraukiami automatiškai.

Radikali Estijos reforma

Praėjusio dešimtmečio pradžioje visose trijose Baltijos šalyse buvo įvesta labai panaši antroji pensijų kaupimo pakopa. Dabar ne tik Lietuvoje, bet ir Estijoje ji iš esmės reformuojama.

REKLAMA

Gegužės 28 d. Estijos Vyriausybė paskelbė jos gaires. Dokumente teigiama, kad jau nuo 2020 m. pradžios įsigalios įstatymų pataisos, numatančios kelis esminius pokyčius. Visi gyventojai, kurie jau dalyvauja ar dar tik dalyvaus kaupime, galės jį nutraukti. Tokiems asmenims žadama sukurti išmokų mokėjimo tvarką, pagal kurią pinigai būtų sumokėti per dvejus metus po kaupimo nutraukimo.

Tęsiantys kaupimą antroje pensijų pakopoje turės teisę sukauptą turtą iš fondų pervesti į asmenines investicines sąskaitas. Iš jų per dvejus metus taip pat būtų galima grynaisiais pinigais išsiimti visą sukauptą turtą.

Lietuva, Latvija ir Estija (nuotr. 123rf.com)

Lietuva, Latvija ir Estija (nuotr. 123rf.com)

Tiesa, išsiimant turtą iš pensijų fondo arba investicinės sąskaitos, nuo išimamos sumos bus privalu sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Estijoje standartinis GPM tarifas yra 20 proc. Tad jei žmogus nori išsiimti, pvz., 10 tūkst. eurų vertės turto, po sumokėtų mokesčių į rankas jam išeis 8 tūkst. eurų.

Ar pasiteisintų Lietuvoje?

Lietuvos pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas atsargiai vertino Estijoje planuojamą pensijų kaupimo reformą, nes dar neaiškios jos detalės.

„Atkreipčiau dėmesį, kad preliminariai daugelio punktų įgyvendinimui paliktas gana ilgas laikas – per 2 metus, be to, kiek žinau, pensijų sistemos reformai kai kuriais klausimais pasiruošimas jau vyko keletą pastarųjų metų – tad, galbūt, šios reformos metu bus išvengta klaidų dėl skubotumo“, – svarstė pašnekovas.

Jo vertinimu, viena iš pagrindinių reformos naujovių – tai galimybė bet kada pensijų santaupas iš pensijų fondo perkelti į asmeninę investicinę sąskaitą. Taip pat – galimybė iš šios sąskaitos santaupas bet kada išsiimti, sumokant pajamų mokestį.

REKLAMA

„Viena vertus, kaupiančiajam suteikiama daugiau laisvės ir prieiga prie santaupų anksčiau laiko. Antra vertus, reikia įvertinti, ar visuomenė tam pasiruošusi: ar didelė dalis kaupiančiųjų pensijai skirtų santaupų neišleis greitai einamajam vartojimui ir neliks prie „suskilusios geldos“. Ilgus metus kauptų santaupų gali greitai nebelikti, o jų jiems labai truks senatvėje, nes žmonės gyvena vis ilgiau ir ilgiau“, – aiškino M. Kalesinskas.

Sodra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Sodra (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Anot jo, suprantama kritika dėl gana aukštų kai kurių Estijos pensijų fondų administravimo mokesčių ir nelabai efektyvios veiklos ir prastų rezultatų.

„Tačiau man labiau patinka kelias, kuriuo šios problemos sprendžiamos Lietuvoje. Dabartine reforma ženkliai mažinami II pakopos pensijų fondų administravimo mokesčiai ir įvestas pažangus gyvenimo ciklo principas. Pagal jį nuo šiol valdomos šių fondų investicijos, o ir ligšioliniai Lietuvoje veikiančių pensijų fondų investavimo rezultatai – neblogi“, – aiškino M. Kalesinskas, pridūręs, kad kai kuriems iš jų vis dėlto turįs reikšmingų pastabų.

M. Kalesinskas nemano, kad estų planuojamas kelias labai geras, šis esą būtų tinkamesnis III pakopai, t. y. visiškai savanoriškam kaupimui:

„Ten yra prasminga plėsti galimybes ir suteikti daugiau laisvės kaupiančiajam, negu dabar, nes tai yra papildomas pensijos užsitikrinimas ir normalu jį kuo mažiau riboti. Tai galėtų būti idėja Lietuvai. Tačiau nemanau, kad tai tinkamiausias sprendimas II pakopai. Kaupimas joje turi paprastą ir aiškų tikslą – padidinti pagrindines pajamas senatvėje, kurios leistų užsitikrinti bazinius poreikius, tad to tikslo reikia paprastai, ilgai ir disciplinuotai siekti ir čia turėtų būti kuo mažiau mėtymosi.“

REKLAMA

Lietuvai nerekomenduotų

Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys mano, kad estų planus vadinti esmine reforma dar anksti, esą kol kas tėra paskelbta valdančiosios koalicijos veiklos programa.

„Iš pateiktų siūlymų akivaizdus valdančiųjų noras į pensijų kaupimo sistemą įvesti papildomus lankstumo elementus, taip skatinant žmones senatvei kaupti aktyviau. Minimos investicinės sąskaitos – vienas iš tokių lankstumą bei asmeninę atsakomybę didinančių elementų.

Tačiau matytume ir neigiamą aspektą – kad nėra akcentuojamas bazinis kaupimo poreikis ir ilgalaikio kaupimo bei investavimo poreikis. Ypač poreikis kaupti pensijai, atsižvelgiant į neigiamas demografines tendencijas. Negalima sekti Lenkijos ar Vengrijos pavyzdžiu – ilgalaikiams tikslams skirtų lėšų leisti vartoti čia ir dabar, ypač ekonominio pakilimo laikotarpiu – tą pabrėžia ir EBPO ekspertai“, – komentavo asociacijos vadovas.

Šarūnas Ruzgys Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas

Šarūnas Ruzgys Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas

Jis atsargiai vertino galimybę investicinių sąskaitų sistemą ar jos elementus pritaikyti Lietuvoje veikiančiai sistemai:

„Iš esmės tai savotiška III pensijų kaupimo pakopos alternatyva, kuri, vertinant bendrą III pakopos populiarumą šalyje, abejotina, ar duotų veiksmingą postūmį kaupimui. Šiuo metu galiojanti tvarka, kai valstybė papildomai skatina maksimaliai kaupiančius, o fondai persiorientavo prie riziką adekvačiai balansuojančių gyvenimo ciklo fondų, sistemą verčia ne tik patrauklia, bet ir maksimaliai stabilia, mažiau priklausoma nuo politinių skersvėjų.“

REKLAMA

Š. Ruzgio teigimu, Lietuvoje reikšmingas žingsnis būtų sąlygų sudarymas, kad prie privačios žmogaus pensijos kaupimo galėtų prisidėti ir darbdaviai. Tačiau tam prireiks laiko, kaip ir su kiekviena naujove, visuomenė turi susigyventi, priprasti.

„Ko gero viena svarbiausių rekomendacijų naujajai Estijos Vyriausybei būtų pirma gerai įsivertinti ar iš vis reformos reikalingos. Tačiau, jei taip, reformas įgyvendinti be skubos, nusistatyti adekvačius pokyčių įgyvendinimo terminus, o diskusijoms ir sprendimo paieškoms duoti pakankamai laiko bei tinkamai į jas įtraukti visuomenę, kompleksiškai keisti tiek mokesčių, tiek pensijų sistemas vienu metu“, – komentavo pašnekovas.

Tiesa yra tokia
2019-06-06 08:27:29
Taip yra todėl, kad estų politikai dirba tautos labui, o mūsų politikai parsidavę užsienio bankams ir visokiems fondams. Tie pensijų fondai yra legali pinigų šėrykla tiems fondams, numetant apgraužtus kaulus kaupiantiesiems.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Regina 2019-06-07 17:00:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano darbo stažas 47 metai, o pensija 340. Klausimas - tai kuriems galams reikėjo šitiek arti, o pensijos tik vaistams užtenka???   ATSAKYTI
rydxc 2019-06-07 11:57:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas bus daugiau po 30m niekas nezino .mes kai sulauksim bus jau 70metu .kai iseisim i pencija .mazeje zmoniu .kas mum tuos sukauptus pinigus sumokes.musu nustekens mokesciais .kad uzlinktumem iki pencijos .kad tik nereiketu moketu .tevas pradirbo daugiau kaip 30m stenges gauti didesne pencija .net nesulauke isvajotos pencijos .o kur dingo visi pinigai .bent moketu kazkokia dali zmonai ar vyrui .tiek zmones isvargo .dabar mama gauna pasles pencija 10e .apsurdas .tai kam kaupti .kad tie pasiimtu visus pinigus .geriau paciam detis i savo saskaita .tai zinosi .kad sau kaupi   ATSAKYTI
Me 2019-06-06 20:53:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ner ka čia kalbėt.. kas naudinga žmogui, nenaudinga bankams.   ATSAKYTI
Roma 2019-06-06 15:38:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Norėčiau žinoti kas toks naivus savo įstatais tegul jis ir kaupia
   ATSAKYTI
Bankininkas 2019-06-06 15:16:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Yra prancuzijoj toks dalykas PEA

Gali ideti iki 5 metinu vuidutiniu pranzuzisku atlyginmu (dabar 130k eur)

kai ideti nemoki sodros mokesciu, BET issimti gali tik, pirmo busto pirkimo, vedybu, pirmo vaiko arba pensijos atveju

   ATSAKYTI
As 2019-06-06 14:39:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Duoti pinigus pensiju fondui tai neveik tas pats kas duoti nepazystam zmogui su jusu pinigais kazino pazaisti. Sekmes naivuoliai.   ATSAKYTI
Estams TAIP 2019-06-06 12:15:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Estu politikai saziningai pripazino, kad pensininkui aktualiau gauti sutaupytus grynais. Kol zmogus dar veiksnus, jis nuspres, kokia savo svajone igyvendinti. Kruopas prie pensijos is Carito gaus..   ATSAKYTI
zaad 2019-06-06 11:54:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
man dar idomus dalykas, gyveno sau zmogelis, dirbo mokejo i SODRA kaip priklauso, ir bac nedagyveno iki pensijos, kur dingsta tie pinigai kurios jisai sumokejo per visus mokescius? o kiek tokiu zmoniu yra, manau ten nemenkos sumeles gaunasi kurios kaskurtai dingsta   ATSAKYTI
As 2019-06-06 14:42:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Matau,kad jusu galveleje gogol mogol. Taigi sodrone tu izsidirbi TEISĘ į pensiją, o ne į taupykle meti.  
Pats tu gogol mogol 2019-06-07 14:28:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks dar gogol mogol? As i pensija galiu kad ir dabar iseiti, nieks man su sautuvu prie smilkinio neliepia dirbti iki pensijinio amziaus. Tik lietuviai vergu tauta, tiki valstybes ismislais ir kaip aveliu banda daro viska, ka liepia. Nekaupkit niekur pensijos, taupykit patys, jus tik isnaudoja kaip marionetes!   
Bočius 2019-06-06 11:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pensininkui sulaukus pensinio amžiaus,būtina išmokėti sukauptus eurus .iškart,o ne "trupinti"!!!   ATSAKYTI
Ir 2019-06-06 09:58:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal straipsnį raginama kuo greičiau eiti iš II pakopos pensijų kaupimo sistemos!!!!!!!!
Jei kuriate pensijų kaupimo sistemą, tai nemuilinkite žmonėms akių ir aiškiai pasakykite, kas yra kas.
Turi būti taip, kad žmogus išėjęs į pensiją, turėtų pasirinkimo laisvę, kada jam tuos savo sukauptus pinigus pasiimti. Žmonės Gerieji, ar mes kaupiantieji, neturime dalyvauti rengiant pensijų kaupimo tvarką!!!!!   ATSAKYTI
Ne 2019-06-06 12:27:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Straipsnis nesiulo nutraukti kaupima, turim tureti pasirinkima, ka veikti su savo pinigais. Valdzios gigantams nesiseka tautai nesti geri, - prisiminkime vaiku teises, svietima ..  
Bite 2019-06-06 09:51:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vagys!!!!!!!! Melagiai!!!! Nėra ką pasakyti....   ATSAKYTI
as 2019-06-06 09:32:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
eiliny karta zmoniu apgaudinejimas kazkas pasisavins pinigus tai geriau visai nekaupti o ne dirbti kazkokiems dalbajobams    ATSAKYTI
Totalūs vagys... 2019-06-06 09:16:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kam kaupti jei negausi tų pinigų... Žmogus nesumoka mokeščių iškart krato kišenes, o čia kaupi ir dar pavogia...   ATSAKYTI
lietuvis 2019-06-06 09:16:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
As nesuprantu, kam truksta kojines, ateikit , paskolinsiu.Kokio velnio eiti i tuos bankus???   ATSAKYTI
Vladas 2019-06-06 09:12:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad tik žmonėms būtų blogiau. Išsirinkom bankininką, tai dabar bankai klestės, nusiaubs visą Lietuvą.   ATSAKYTI
jooo 2019-06-06 09:11:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaupkite kaupkite... fondu valdytojai nori gerai gyventi is sukauptu pinigeliu............   ATSAKYTI
M 2019-06-06 09:11:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas negaus tų sukauptų pensijų ,nesąmonė čia yra.   ATSAKYTI
Tiesa yra tokia 2019-06-06 08:27:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip yra todėl, kad estų politikai dirba tautos labui, o mūsų politikai parsidavę užsienio bankams ir visokiems fondams. Tie pensijų fondai yra legali pinigų šėrykla tiems fondams, numetant apgraužtus kaulus kaupiantiesiems.    ATSAKYTI
Čia 2019-06-06 08:23:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
todėl, kad estai vykdo realų kaupimą ir pinigai yra, o pas mus, įtariu, nebūtų ką išmokėti tokiu atveju :)   ATSAKYTI
Cha 2019-06-06 08:18:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ngalima dėl to, kad paveldimi pinigai tik jei dar neišėjai į pensiją ir numirei. Jei spėjai išeiti,m paveldės Sodra.   ATSAKYTI
Tiesa yra tokia 2019-06-06 08:57:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne sodra, o tas pensijų fondas. Sodra yra Lietuvos įstaiga, o pensijų fondas - greičiausiai užsienio.  
Tiesai, kuri yra tokia 2019-06-06 12:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taigi dabar atėjus pensijos dienai fondas visą sukauptą sumą perves Sodrai, kuri ir mokės pensiją. Ir kuria liks nepanaudoti pensininko pinigai. Kol neišėjo į pensiją, pinigai yra fonde ir iš jo pervedami mirties atveju paveldėtojams.   

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Wizz Air (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vengrijos oro bendrovė „WizzAir“ nuo kovo pabaigos  nutraukia skrydžius iš Vilniaus į Islandijos sostinę Reikjaviką ir Graikijos sostinę Atėnus.  Be to, rečiau ...
Stadiono statybos Kaune (nuotr. stop kadras)
Turkijos kompanija „Kayi Insaat“ teismui apskundė Kauno valdžios sprendimą nutraukti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybų sutartį. Kauno apygardos teismo atstovė Milda ...
Vilniaus daugiabučiai (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniuje gruodį augo bendri butų pardavimai, tačiau pirminėje rinkoje jų parduota mažiau nei lapkritį. Kaune bei Klaipėdoje atvirkščiai – mažėjo bendri, tačiau didėjo ...
(nuotr. stop kadras)
Augant ekonomikai augo ir keliautojų skaičius. Lietuviai rinkosi vis ilgesnes, dažnesnes ir tolimesnes keliones. Augo ne tik poilsinių, bet ir verslo kelionių skaičius.  ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) trečiadienį pranešė baigusi ikiteisminį tyrimą, kuriame Palangos centre įsikūrusių trijų populiarių įstaigų vadovė įtariama ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Gediminui Žiemeliui – nauji nemalonumai: su juo siejama įmonė tiriama dėl kontrabandos
DABAR RODOMA
Narkevičius sumanė viešai išvardyti, ką nuveikė per penkis mėnesius poste
DABAR RODOMA
Lietuviai galės lygiuotis į Vakarų Europos šalis tik po gerų dvidešimties metų
DABAR RODOMA
Girtas 15-metis sukėlė avariją: kartu važiavo 14-16 metų draugai
DABAR RODOMA
Suknežinto vilkiko nesužeistas likęs vairuotojas pasakė, kas įvyko
DABAR RODOMA
Aiškėja, kas sugalvojo Lietuvoje pagrobti lenką ir kur jį slėpė
DABAR RODOMA
Specialistai įspėja: šilta žiema neužmigdė visų erkių
DABAR RODOMA
Kovoja dėl stambiausio Lietuvoje plėšriojo paukščio gyvybės: įtariamas apsinuodijimas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų