Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Yra naujai atsiradusi liga, pavadinta COVID-19, dabar gauna išskirtinį dėmesį, deja, tai nėra vienintelė liga, kuri atsiranda (arba vėl pasirodo) ir kelia pavojų žmonijos likimui.

Yra naujai atsiradusi liga, pavadinta COVID-19, dabar gauna išskirtinį dėmesį, deja, tai nėra vienintelė liga, kuri atsiranda (arba vėl pasirodo) ir kelia pavojų žmonijos likimui.

REKLAMA

Siekdami pabrėžti šią riziką, JAV nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) vadovas, infektologas Anthony Fauci ir NIAID vyresnysis patarėjas Davidas M. Morensas sukūrė žemėlapį, kuriame pavaizduotos naujai atsirandančios ir atsinaujinančios ligos, su kuriomis šiuo metu susiduria pasaulis. Žemėlapis buvo sukurtas kaip A. Fauci ir D. M. Morenso tyrimo dalis, priimta publikuoti žurnale „Cell“. Tyrimas yra recenzuojamas ir buvo publikuotas kaip įrodymas siekiant prieinamumo.

Žemėlapyje pavaizduoti kai kurie gerai žinomi seni priešai, kurie šiuo metu atgimsta kai kuriose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, cholera, tymai, vidurių šiltinė, Ebola ir difterija, ir keletas naujai atsirandančių, dažnai mažiau žinomų grėsmių, tokių kaip Akhmeta virusas, Hendra virusas, Bourbon virusas ir daugybė naujų gripo atmainų.

REKLAMA

Taip pat yra vienas „tyčia atsirandančios“ ligos pavyzdys – juodligės bioterorizmas. Tai susiję su daugybe incidentų per pastaruosius kelis dešimtmečius, kai Bacillus anthracis bakteriją teroristai panaudojo kaip biologinį ginklą. Vienas ryškiausių pavyzdžių – 2001 m. juodligės išpuoliai JAV, kai laiškai su juodlige buvo išsiųsti daugeliui naujienų žiniasklaidos biurų ir senatorių. Dėl to žuvo penki žmonės, o dar 17 susirgo.

Keletas naujausių tyrimų ir ataskaitų parodė, kad dabartiniai žmonijos santykiai su gamta labai padidina riziką, jog liga pereis iš gyvūnų į žmogų, o tai gali sukelti naują zoonozinės ligos protrūkį. Iš tiesų, dauguma ligų šiame žemėlapyje yra zoonozinės ligos, aiškiai pabrėžiant šį aspektą. Pasauliui toliau kėsinantis į natūralią aplinką ir pasiduodant „nutrūkusiems santykiams“ su gamta, zoonozinės ligos grėsmė tik didėja.

REKLAMA
REKLAMA

Tai būtų pesimistinė žemėlapio interpretacija. Tačiau iš šių duomenų galima išgauti ir šiek tiek optimizmo. Atsižvelgiant į tai, kaip pasaulis tapo tarpusavyje susijęs, galima laikyti žygdarbiu, kad daugelis šių infekcinių ligų buvo arba yra sėkmingai suvaldomos vakcinomis, vaistais ir kitomis mokslo žiniomis bei atradimais. Žinoma, kaip parodė COVID-19, labai lengva suklupti.

Raudonai pažymėtos naujai atsirandančios ligos (naujos ligos).

Mėlynai pažymėtos atsinaujinančios ligos (ligos, kurių plitimas buvo suvaldytas, tačiau vėl atsirandančios).

Juodai pažymėtas bioterorizmas juodlige.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų