• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį teigė, kad Kachovkos užtvankos susprogdinimas – tai katastrofa, kurią sukėlė Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino įsakymai, o situacija išlieka „ekstremaliai sudėtinga“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį teigė, kad Kachovkos užtvankos susprogdinimas – tai katastrofa, kurią sukėlė Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino įsakymai, o situacija išlieka „ekstremaliai sudėtinga“.

REKLAMA

„Ukrainska Pravda“ rašo, kad Rusijai susprogdinus užtvanką, dabar situaciją dar labiau pablogėjo, nes dešimtyje gyvenviečių, kurios šiuo metu yra okupuotos, rusai nevykdo gyventojų evakuacijos.

„Žmonės antrą dieną yra ant stogų, įkalinti dėl užplūdusio vandens, be geriamojo vandens, maisto, medicininės priežiūros. Kiek mirusių ar sužeistų ten šiuo metu yra, mes kol kas nežinome“, – kalbėjo prezidentas.

V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad rusams susprogdinus užtvanką, vanduo užliejo kuro, cheminių medžiagų, trąšų sandėlius, juodligės kapinynus, tačiau kokia situacija ten yra šiuo metu, neįmanoma pasakyti, kadangi rusų kariai yra okupavę Ukrainos teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, pažymima, kad ten nebuvo centralizuotos kanalizacijos, tad visos nuotekos pateko tiesiog į vandenį.

Ukrainos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios AE 

Ukrainos pietuose esančios sugriautos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios atominės elektrinės reaktoriams aušinti, ketvirtadienį pranešė užtvankos operatorius.

REKLAMA

Ukrainos energetikos bendrovės „Ukrhydroenergo“ generalinis direktorius Ihoris Syrota teigė, kad šiuo metu vandens lygis yra žemiau kritinės 12,7 m ribos. Tai reiškia, kad Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali aprūpinti Zaporižios atominės elektrinės tvenkinių, naudojamų elektrinei aušinti.

Ši užtvanka įrengta Dnipro upėje ir sudaro rezervuarą, iš kurio tiekiamas aušinamasis vanduo Rusijos okupuotai ukrainiečių Zaporižios atominei elektrinei. 

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) šią savaitę pareiškė, kad vanduo nebegalės būti pumpuojamas, jei jo lygis bus žemesnis nei 12,7 metro.

Jis nurodė, kad Zaporižios AE aušinimo tvenkiniuose ir kitur esantis vanduo dar kurį laiką gali būti naudojamas reaktoriams ir panaudoto branduolinio kuro baseinams reaktorių pastatuose aušinti.

R. Grossi teigė, kad šalia elektrinės esantis didelis aušinimo tvenkinys šiuo metu yra pilnas ir turi pakankamai atsargų, kad galėtų aprūpinti AE elektros energija kelis mėnesius, kol bus sustabdyti šeši reaktoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl labai svarbu, kad šis aušinimo tvenkinys išliktų nepažeistas... Raginu visas šalis užtikrinti, kad nebūtų daroma jokių veiksmų, kurie tam pakenktų“, – sakė jis TATENA valdytojų tarybos posėdyje.

Šiuo metu Zaporižios AE dirba TATENA ekspertų grupė.

Antradienį susprogdinus Kachovkos užtvanką Rusijos kontroliuojamoje Pietų Ukrainos dalyje, vanduo užtvindė dešimtis kaimų ir dalį netoliese esančio miesto bei sukėlė nuogąstavimų dėl humanitarinės katastrofos.

REKLAMA

Anksčiau R. Grossi teigė, kad elektrinės darbuotojai jau įgyvendino priemones, kuriomis siekiama apriboti vandens suvartojimą ir naudoti jį tik būtiniausioms su branduoline sauga susijusioms operacijoms.

„Tokiems įvykiams yra pasirengta... Tačiau akivaizdu, kad tai dar labiau apsunkina ir taip labai sudėtingą ir nenuspėjamą branduolinės saugos ir saugumo situaciją“, – sakė jis. 

Jėgainės reaktoriai šiuo metu yra sustabdyti, tačiau jiems vis dar reikia aušinamojo vandens, kad neįvyktų branduolinė katastrofa.

REKLAMA

„Ilgesnį laiką nesant aušinimo vandens pagrindinėse vėsinimo vandens sistemose, kuras išsilydytų ir avariniai dyzeliniai generatoriai negalėtų veikti“, – perspėjo jis. 

R. Grossi ne kartą ragino apsaugoti elektrinę, nes šalia jos ne kartą vyko apšaudymai ir kelis kartus buvo nutrauktas itin svarbus elektros energijos tiekimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų