Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Praėjus beveik mėnesiui po Bundestago rinkimų Vokietijoje, pradedama formuoti Didžioji koalicija. Angelos Merkel krikščionys demokratai oficialias derybas pradeda su jų pagrindiniais varžovais laikomais socialdemokratais. Toks sprendimas priimtas po to, kai nepavyko susitarti dėl koalicijos su Žaliųjų partija.
Sprendimas greičiausiai trečiadienį pradėti derybas dėl ministrų postų su socialdemokratais priimtas, nelikus kitos išeities. Rugsėjo 22-osios rinkimai Angelai Merkel atnešė asmeninį triumfą ir trečią kadenciją, bet ne būtiną daugumą parlamente. Dviejų didžiųjų partijų koalicija gali tapti tikru buldozeriu prieš mažųjų – Žaliųjų partijos ir kraštutinių kairiųjų partijos „Die Linke“ opoziciją. Pasak krikščionių, įvertinta, kas bendra ir kokiais klausimais nuomonės skiriasi, ir neva pasitikėjimo pakanka.
„Po trijų derybų raundų tapo aišku – galime rasti bendrą pagrindą, kad priimtume sprendimus ir sėkmingai artimiausius ketverius metus valdytume šalį“, – sako Krikščionių demokratų sąjungos generalinis sekretorius Hermannas Groehe.
Socialdemokratai skuba pabrėžti – jie laikosi savo reikalavimo, kad atlyginimo minimumas būtų nustatytas federaliniu lygiu ir ne mažiau 8,5 euro už valandą, kitaip koalicija netenka prasmės. Jų lyderis spaudžiamas išpešti kuo daugiau naudos, tik tuomet esą partija sutiks būti A. Merkel šešėlyje, kaip jau teko būti po 2005-ųjų rinkimų.
Socialdemokratų nuomone, būtinoms investicijoms į infrastruktūrą, švietimą, socialines programas per metus reikia ne mažiau 80 milijardų eurų, ir juos reikėtų surinkti padidinus turtingųjų mokesčius.
Dabartiniame politikos pokeryje lemiama korta socialdemokratams teko po to, kai iš derybų iškrito Žalieji. Sekmadienį jie tars galutinį žodį, ir jau sulaukė krikščionių užuominų apie galimas nuolaidas – neprieštarauti minimalaus atlygio nustatymui, žinoma, jeigu ir socialdemokratai rodys gerą valią, ypač jeigu atsisakys noro didinti mokesčius turtingiesiems.
„Mums susidarė įspūdis, kad yra prasmės pradėti kurti koaliciją, nors dar esame labai toli nuo konkrečių rezultatų, bet galime rasti bendrą pagrindą ir sėkmingai užbaigti derybas dėl koalicijos“, – teigia Socialdemokratų lyderis Sigmaras Gabrielis.
Savo reikalavimų koalicijai turi ir gimininga A. Merkel partijai Bavarijos krikščionių sąjunga – ji siekia, kad užsienio vairuotojams būtų įvesti greitkelio mokesčiai.
Analitikų nuomone, krikščionims ir socialdemokratams, pavyks sukurti didžiąją koaliciją. Jie taip pat pastebi kad kitose taip pat demokratiškose šalyse tokia koalicija taikiu metu beveik neįsivaizduojama. Bet Vokietijoje, kur politinė kultūra paremta sutarimo paieška, tai įmanoma.