• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijoje vėl pradėta kalbėti apie galimybę sugrąžinti „Geležinio kryžiaus“ apdovanojimą – kelių amžių senumo ordiną, kurio buvo atsisakyta po nacistinio režimo žlugimo, skelbia „Spiegel Online“.

REKLAMA
REKLAMA

„Geležiniu kryžiumi“ herojišku elgesiu mūšio lauke pasižymėję kariai buvo pradėti apdovanoti dar XIX amžiuje. Jis beveik niekuo nesiskyrė nuo Kongreso Garbės medalio, kuriuo apdovanojami JAV kariai. Tačiau, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, Geležinis kryžius ėmė simbolizuoti nacistinį režimą ir jo demoniškas ambicijas. Galiausiai, pasibaigus karo mėsmalei, jis apskritai buvo panaikintas.

REKLAMA

Tačiau dabar vokiečių kariai siekia susigrąžinti ordiną. Vokietijos rezervo karininkų prezidentas Ernestas-Reinhardas Beckas grupės susitikime Berlyne trečiadienį paragino, kad medalis vėl turi būti teikiamas kariams, pasižymėjusiems neeiline narsa bei drąsa. E.R. Beckas yra ir Vokietijos Bundestago narys.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pripažino, kad šis simbolis yra istoriškai problematiškas ir su šiuo ordinu Europoje buvo pasėta daug baimės ir siaubo. Tačiau E.R. Beckas pastebėjo, kad Geležiniu kryžiumi šiandien yra ženklinama visa Vokietijos kariuomenės technika, todėl nuo pat Balkanų iki Afganistano Geležinis kryžius jau tapo „pagalbos bei solidarumo“ simboliu. Tačiau Vokietijos visuomenė neatrodo labai sužavėta idėjos grąžinti šį ordiną. Vienas iš socialdemokratų parlamentarų Raineris Arnoldas teigė, kad šiuo metu svarbiausia rūpintis ne metalu ant karių krūtinių, o trūkstamos amunicijos bei technikos užsienio misijose tarnaujantiems Vokietijos kariams pirkimu.

Geležinio kryžiaus apdovanojimą kariams 1813 metais sugalvojo karalius Friedrichas Wilhelmas III. Adolfas Hitleris Geležinį kryžių gavo už savo tarnybą I pasaulinio karo mūšio lauke. Galiausiai, atėjęs į valdžią, jis 1939 metais pakeitė tradicinį ordino dizainą ir į jo vidurį įkomponavo svastiką. Nuo to laiko Geležinis kryžius tapo nacistinės Vokietijos siekio nukariauti visą Europą simboliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų