Tai bus vienas iš tų retų asmeninių dviejų pačių įtakingiausių pasaulio lyderių susitikimų. Nepaisant to, kad B. Obama ir V. Putinas gana dažnai bendrauja telefonu, pastaruoju metu jie nebuvo susitikę nė sykio. Daugelis iš jų bendrų tarpusavio susitikimų buvo stebėtinai trumpi, o dažnai ir nemalonūs.
„The Washington post“ pateikia asmeninių B. Obamos ir V. Putino susitikimų apžvalgą:
2009 metai: dviejų valandų trukmės susitikimas Maskvoje
2009 metais B. Obama buvo tik ką išrinktas JAV prezidentu, o V. Putinas, kuris tuo metu jau atidirbo dvi kadencijas prezidento poste ir užėmė Rusijos premjero postą.
Nors oficialiai V. Putinas tuo momentu nebuvo pats svarbiausias politikas Rusijoje, B. Obama buvo itin suinteresuotas susitikti būtent su juo. Jis atvažiavo į Pamaskvėje įsikūrusią V. Putino rezidenciją, kad pabendrautų su juo, ir jų susitikimas tęsėsi dvi valandas vietoje suplanuotų pusantros valandos susitikimo. Fotografams buvo leidžiama fotografuoti abu lyderius tuo metu, kai tie gėrė arbatą V. Putino sode.
„Aš pamačiau jame rūstų, protingą, skvarbų, labai nesentimentalų ir itin pragmatišką žmogų, – po šio susitikimo pareiškė B. Obama. – Ir klausimuose, dėl kurių mes nesutariame, tokių kaip Gruzija, artimiausiu metu nereikia tikėtis bendrų sprendimų“.
2012 metai: dar vienas susitikimas Meksike
B. Obama ganėtinai lengvai sugebėjo rasti bendrą kalbą su Dmitrijumi Medvedevu, V. Putino prezidento posto perėmėju: D. Medvedevas ir B. Obama netgi kartu valgė mėsainius Arlingtone.
Tačiau 2012-ais prezidentu ir vėl tapo V. Putinas.
Abu prezidentai pirmą sykį prie derybų stalo sėdo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių ekonominio susitikimo metu. Prakalbėjo jie dvi valandas, ir beveik trečdalį laiko skyrė konfliktui Sirijoje, kuris prasidėjo 2011 metais. JAV administracijos valdininkai šį susitikimą vadino produktyviu, tačiau netrukus situacija pasikeitė.
2013 metai: nevykusi fotografija, susitikimo atšaukimas ir 20-30 minučių pokalbis
2013 metais V. Putinas ir B. Obama susitiko Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo metu Šiaurės Airijoje. Jo metu buvo padarytos vėliau liūdnai išgarsėjusios šios lyderių poros nuotraukos: vienoje iš jų abu vadovai jau nebesistengė tvardyti savo nepasitenkinimo vienas kitu.
Susierzinimas buvo gana realus: B. Obama ir kiti Didžiojo aštuoneto (G-8) nariai norėjo pasiekti B. al Assado pasitraukimo iš Sirijos prezidento posto ir tokiu būdu užbaigti karą šioje šalyje. Tačiau V. Putinas palaikė B. al Assadą, taip sutrukdžius realizuoti šį planą. Agentūros „Reuters“ teigimu, dviejų lyderių susitikimas buvo „įtemptas“.
Netrukus po šio susitikimo B. Obama pareiškė, kad susitikimas Maskvoje su V. Putinu, kuris turėjo netrukus vykti Sankt-Peterburge G-20 susitikimo metu yra atšaukiamas. Daugelis mano, kad sprendimas atšaukti susitikimą buvo susijęs su Rusijos sprendimu suteikti prieglobstį buvusiam saugumo darbuotojui Edwardui Snowdenui.
Galų gale B. Obama ir V. Putinas visgi susitiko Sankt Peterburge. Liudininkų teigimu, jie kalbėjosi apie 20-30 minučių salės kampe, kol kiti susirinkę laukė jų pokalbio pabaigos. Ir vėl pagrindine jų pokalbio tema buvo Sirija.
2014-ieji: 15 minučių pokalbis Sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje dienos minėjime
Po gana nemalonius jųdviejų sutalpinimo ekrane scenos, B. Obama ir V. Putinas pabendravo oficialių renginio pietų metu. Lyderiai neilgam buvo pasišalinę ir apie 15 minučių skyrė pokalbiui apie Ukrainą.
2014-ieji: apsikeitimas replikomis Pekine
Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) susitikimo metu B. Obama ir V. Putinas ir vėl kelis sykius buvo pasišalinę nuo likusių susirinkusiųjų. „Trijų pokalbių metu, kurių bendra trukmė sudarė 15-20 minučių, prezidentas B. Obama turėjo galimybę pakalbėti su prezidentu V. Putinu, – tuomet pasakojo Baltųjų rūmų atstovė Bernadette Meehan. – Jie aptarė situaciją Irane, Sirijoje ir Ukrainoje.“
„Reuters“ žurnalistas Mattas Spetalnickas pasakojo, kad žurnalistams pavyko nugirsti dviejų galingiausiųjų pasaulio lyderių pokalbio Pekine dalį. „Labai gražu, ar ne?“ – paklausė V. Putinas angliškai, turėdamas omenyje salę, kurioje jie buvo.
„Taip“, – atsakė B. Obama.