Ukrainos opozicijos smaigalyje – daktaras „Geležinis kumštis" Scena dalijasi su akiniuotu teisininku ir chirurgu

Kijevo gatvėse rafinuoti liberalai protestuoja šalia skustagalvių, tačiau jei prieš devynerius metus įvykusi Oranžinė revoliucija turi pasikartoti, reikia lyderio, kuris juos suvienytų.

Ir čia pasirodo Vitalijus Klyčko, stotingas pasaulio bokso čempionas, apsigynęs sporto mokslo daktaro laipsnį, kuris vis labiau atrodo kaip stipriausias opozicijos žaidėjas.

Protestuotojai ir komentatoriai mato V.Klyčko kaip būsimą lyderį, opozicijai siekiant nuversti prezidentą Viktorą Janukovyčių, atsisakiusį prekybinės sutarties su Europos Sąjunga (ES) ir nusprendusį gaivinti ekonominius ryšius su buvusia sovietine šeimininke Maskva.

„Palaikau Klyčko, - „opozicijos okupuotoje“ Kijevo merijoje sakė 54 metų buvęs gamyklos darbininkas Hrihorijus Parchomenka. – Jis užsidirbo turtą savo rankomis, todėl jam nereikia vogti iš žmonių“.

V.Klyčko, 2 m ūgio pasaulio sunkiasvorių bokso čempionas, dėl savo erudicijos pramintas „daktaru Geležiniu kumščiu“, scena dalijasi su akiniuotu teisininku, kuris nervinasi dėl savo prasto viešo įvaizdžio, ir chirurgu, kuris vadovauja kraštutinių dešiniųjų nacionalistų grupei. Štai tokia sunkiai įtikima „trijulė“ rengia gatvių iššūkį V.Janukovyčiaus vadovavimui.

Pasipiktinimas V.Janukovyčiaus praėjusio mėnesio sprendimu atsisakyti istorinės sutarties, kuria būtų buvę užmegzti glaudesni ryšiai su ES, primena visuomenės pasipiktinimą suklastota jo pergale 2004-ųjų rinkimuose, kai masiniai protestai privertė anuliuoti rezultatus.

Anuomet lyderė buvo Julija Tymošenko, kurios energija ir ugningos kalbos tūkstančius žmonių gatvėse išlaikė visą šaltą 2004-2005 metų žiemą.

J.Tymošenko sėdint kalėjime, eklektiškas opozicijos aljansas susiduria su iššūkiu, kaip išlaikyti pagreitį ir vienybę.

Jau visą virtinę savaitgalių V.Klyčko, buvusio ekonomikos ministro Arsenijaus Jaceniuko ir nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) lyderio Oleho Tiahnyboko raginimai išveda į gatves dešimtis tūkstančių žmonių.

J.Tymošenko šalininkai natūraliai turėtų linkti prie ją partijos lyderio poste pakeitusio A. Jaceniuko, bet daugeliui jų patinka ir V.Klyčko. Tuo tarpu su griežtosios linijos nacionalistais jie turbūt nesietų daug vilčių. V.Klyčko naudinga susidariusi nuomonė, kad jis nėra korumpuotas ir kad jis yra ne diskredituotos Ukrainos politinės sistemos produktas, o nacionalinis didvyris, gyvenęs užsienyje ir praturtėjęs iš iškovotų titulų.

REKLAMA

Sporto pasaulyje jis ir jo jaunesnysis brolis Volodymyras žvaigždės buvo daug metų. Nors Vitalijui Klyčko jau 42-eji metai, jis vis dar turi vieną iš keturių pasaulio sunkiasvorių titulų, kurių kiti trys priklauso Volodymyrui.

Praėjusį kartą Vitalijus savo titulą apgynė pernai, įveikęs varžovą vokietį kovoje, kuri buvo sustabdyta po keturių raundų.

Nepaisant nerangaus viešo stiliaus, V.Klyčko spinduliuoja santūrią jėgą, kuri Ukrainoje daug kam daro įspūdį. Jis vis labiau atrodo kaip protestų lauko vadas ir galėtų būti bendras kandidatas į varžovus V.Janukovyčiui.

„GATVIŲ LYDERIS“

Tačiau tai gali netikti 39 metų A.Jaceniukui, labiausiai išbandytam politikui iš minėto „trejeto“, kuris perėmė vadovavimą J.Tymošenko partijai parlamente ir daug mėnesių vadovavo spaudimui ją paleisti.

„Jaceniukas ima labai nervintis dėl Klyčko konkurencijos. Jis jaučia, kad (Klyčko) traukia antklodę ant savęs“, - sakė nepriklausomas analitikas Volodymyras Fesenka.

„Tačiau Klyčko autoritetas didėja. Jis iškilo kaip gatvių lyderis. Jis vadovavo miniai ir žmonės ėjo paskui jį. Tai charizmos atsiradimas – minios seka ne paskui kiekvieną“, - sakė jis.

A.Jaceniuko ir V.Klyčko liberalios darbotvarkės labai skiriasi nuo O.Tiahnyboko „Svoboda“ ukrainietiško nacionalizmo su stipriomis antirusiškomis gaidomis. Daugelis ukrainiečių šią partiją laiko antisemitine ir homofobine, nors O.Tiahnybokas tai neigia.

Žmonės Kijevo Nepriklausomybės aikštėje praėjusį sekmadienį reagavo su įtampa, kai „Svoboda“ šalininkai naujametinės eglės viršūnėje šalia Ukrainos vėliavos iškėlė savo žydrą vėliavą su geltona plaštaka trimis iškeltais pirštais.

Lygiai taip pat nacionalistai, kurių daugelis yra studentai iš Vakarų Ukrainos, kur dauguma gyventojų kalba ukrainietiškai, užaugę su ukrainietišku patriotizmu ir antisovietiniais jausmais, nelabai gerbia, sakykime, A.Jaceniuką, kuriam tenka grumtis su savo, kaip atitolusio intelektualo, įvaizdžiu.

REKLAMA

Prieš metus laikraščio „Kyiv Post“ paklaustas, kodėl, jo nuomone, susiformavo toks jo įvaizdis, jis santūriai atsakė: „Todėl, kad esu plikas ir nešioju akinius“.

Tačiau realybė tokia, kad ir A.Jaceniukas, ir V.Klyčko labai priklauso nuo “greitojo reagavimo būrių“, kuriuos „Svoboda“ organizacija gali išvesti į šalies aikštes.

„Tvyro įtampa, kurios nesimato. Esama prieštaravimų ir tie prieštaravimai stiprėja ... „Trejeto“ viduje vyksta smarkūs ir sunkūs ginčai“, - sakė V.Fesenka.

SUVIENYTI TIKSLO

„Kai šuo sergsti namus, jis turi būti piktas, - sakė 53 metų nacionalistų protestuotojas Serhijus Iščenka. - Tokie ir yra nacionalistai. Mes esame tie, kurie saugo mūsų žemę ir mūsų žmones“.

Protestuotojai kol kas nekreipia didelio dėmesio į skirtumus.


Rašyti komentarą...
k
kiti informacijos shaltiniai
2013-12-05 19:20:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
gerai pasake rimti zmones- pora tukstanciu reksniu tai dar ne ukraina
Atsakyti
0

A
APKALTA
2013-12-05 19:35:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI D.GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!
Atsakyti
0

Įtarimas
2013-12-05 19:12:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Įtariu, kad Klyčko kiti boksininkai smegenis atkrėtė
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų