„Nenustebsiu, jei jų skaičius pasieks 10 milijonų“, – sakė su Europos Taryba (ET) susijusio registro generalinis direktorius Markijanas Kliučkovskis.
Registre bus kaupiamos „pretenzijos dėl gyvybės praradimo ir sužalojimų, dėl priverstinio perkėlimo ar deportacijų, dėl sužeidimų, kankinimų ir kitokio pobūdžio fizinių kančių, įskaitant seksualinį smurtą karo metu“, – sakė M. Kliučkovskis žurnalistams ET būstinėje Strasbūre.
Kitos kategorijos apimtų „pretenzijas dėl pajamų, įplaukų ar turto praradimo, dėl verslo netekimo ir dėl žalos aplinkai“, – pridūrė jis.
ET, kuriai priklauso 46 valstybės narės, buvo įsteigta siekiant stebėti ir užtikrinti žmogaus teises Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Rusija iš ET buvo išmesta po 2022 metų vasarį pradėtos invazijos į Ukrainą.
Praėjusių metų gegužę Reikjavike vykusiame viršūnių susitikime buvo sutarta sukurti Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą padarytos žalos registrą, kuriame būtų fiksuojama žala, padaryta nuo karo pradžios.
Galiausiai bus nustatyta bendra finansinė suma, siekiant išieškoti iš Maskvos reparacijas.
Ukrainos teisės ekspertas M. Kliučkovskis sakė, kad jis neturi skaičiavimų, kiek šalis galiausiai galėtų pareikalauti iš Rusijos.
Jis pridūrė, kad nuo keturių iki šešių milijonų ukrainiečių pabėgo į užsienį, o du milijonai buvo perkelti šalies viduje.
Nuo balandžio pabaigos ukrainiečiai galės registruoti savo reikalavimus internetu, naudodamiesi jau veikiančia vyriausybine programėle „Diia“.
„Siekiama, kad būtų taip pat paprasta ir lengva, pvz., prisijungti telefonu“, – sakė M. Kliučkovskis. Pareiškėjai galės pridėti įrodymus, pavyzdžiui, „įvykių nuotraukas, pareiškimus, sertifikatus ar bet ką, kas, jų manymu, yra svarbu“, pridūrė jis.
Nors „Diia“ „beveik kasdien“ patiria kibernetines atakas, M. Kliučkovskis sakė, kad visi pretenzijų duomenys bus saugomi už Ukrainos ribų. Jis pridūrė, kad informacijos rinkimas yra tik pirmas žingsnis, nes vis dar vyksta tarptautinės diskusijos dėl kompensacijų finansavimo.
„Pagal tarptautinę teisę Rusija yra agresyvi valstybė ir jau turi pareigą atlyginti žalą už savo daromus pažeidimus, – sakė M. Kliučkovskis. – Civilizuotu atveju Rusija jos laikytųsi ir sumokėtų... mes kol kas to nesitikime“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!