Rytų fronte – nieko naujo. Kontaktinėje linijoje vos pora dešimčių kilometrų nuo Mariupolio, Ukrainos kariuomenė ir toliau aktyviai kaunasi su Rusijos remiamais separatistų kovotojais. Šiuo metu apkasuose ramu, tačiau tiek kariai, tiek stebėtojai patvirtina, jog kasdien per visą okupuotų Luhansko ir Donecko sričių fronto liniją vyksta nuolatiniai susirėmimai, vien šiemet pareikalavę beveik dviejų dešimčių karių gyvybių.
Nepaisant dėl artėjančių rinkimų padidėjusio apšaudymo pavojaus, visai šalia priešakinių pozicijų – nedidelio Pavlopolio miestelio administracija išdidžiai demonstruoja rinkimams paruoštą apylinkę.
Paskutinį kartą vietos gyventojai valdžią čia rinko prieš daugiau nei devynerius metus. Per praėjusius rinkimus balsuoti čia buvo neįmanoma – aplink virė nuožmūs mūšiai, o miesto kontrolė ėjo iš rankų į rankas. Dabar administracijos darbuotojai tikisi, jog visi 300 čia gyventi likusių žmonių aktyviai ateis balsuoti.
Už poros kilometrų, pravažiavę gausiai užminuotą kontakto liniją, užsiregistruoti rinkimų apylinkėse kaip Pavlopolio galėjo ir okupuotų sričių gyventojai, tačiau bent jau čia tokių neatsirado. Politologai pripažįsta, kad rinkimuose nedalyvaujant 5-iems milijonams užimtos rytinės šalies dalies bei okupuoto Krymo gyventojams, kandidatų, palaikančių Ukrainos prorusišką politiką, galimybės itin sumenko. Tai pirmi rinkimai, kai šalis nesvarsto rinktis tarp Rytų ir Vakarų. Visgi nepamirštama, kad Kremlius turi visą paletę įrankių destabilizuoti padėti šalyje per rinkimus.
Pavlopolio parduotuvė – viena iš nedaugelio vietų, kur miestelyje matyti gyvybės. O ir tos daugiausia įkvepia ne vietiniai gyventojai, o iš savo tarnybos vietų čia apsipirkti atvykstantys Ukrainos kariai. Čia besidarbuojanti moteris sako, jog rinkimams ji ruošiasi ne mažiau nei kiti šalies gyventojai. Didžiausias jos viltis, kad naujam kandidatui pavyktų pagaliau pasiekti taiką.
Po penkerių metų karo – konflikto pabaiga daugeliui čia gyvenančių tokia pati miglota kaip ir kandidatų planai konfliktą užbaigti. Siekdami mažinti žmonių nerimą, Ukrainos kariai konflikto zonos gyventojus stengiasi kiek įmanoma paremti. Pasak skurdžias Mariupolio regiono šeimas nuolat lankančios Oksanos – taip norima parodyti, jog likusi šalis karo kamuojamų žmonių nepamiršo. Ji tikina, jog palengva, kritiškas požiūris ir nusivylimas valdžia palengva ima keistis.
Tačiau net ir karo šešėlio užtemdytame Mariupolyje ne vienas kalbintas pripažįsta, kad nepaisant valdžios pastangų, jaučiasi užmirštas šalies politinio elito, neva besirūpinančio tik kova dėl įtakos Kijeve. Ir nors miesto administracija džiaugiasi, kad karo nusiaubtas ir Rusijos blokuojamas uostamiestis atsistojo ant kojų – žmonėms jaustis saugiems negana. Jie nori permainų.
Nepaisant nusivylimo, ekspertai mano, jog rytojaus rinkimuose, kuriuose dėl patekimo į antrą etapą kaunasi 39 kandidatai, aktyvumas sieks mažiausiai 60 procentų. Manoma, jog dabartinis prezidentas Petro Porašenka, trečią kartą dėl posto kovojanti Julija Timošenko ir šoumenas Vlodimiras Zelenskis turi daugiausia šansų pirmą turą laimėti.