Turkijos operacija Sirijoje – jataganas Rusijai į nugarą?

Kai beveik prieš metus turkų karinės oro pajėgos numušė į Turkijos oro erdvę įskridusį rusų bombonešį „Su-24“, Vladimiras Putinas pavadino tai „peilio dūriu į nugarą“. Nuo to laiko daug kas pasikeitė. Po stipraus santykių atšalimo Maskva ir Ankara, atrodo, galiausiai susitaikė. Tačiau neaišku, kiek ilgai tęsis naujas draugiškas Turkijos ir Rusijos santykių etapas. Ankara rugpjūčio pabaigoje pradėjo Sirijoje antžeminę operaciją, kurios tikslai nesutampa su Maskvos strateginiais interesais. Kremlius kol kas labai atsargiai vertina šiuos Turkijos veiksmus, tačiau jau dabar aišku, kad „Eufrato skydu“ pavadinta operacija gali tapti lenktu turkišku kardu – jataganu, įsmeigtu į Maskvos interesų nugarą.

23

Pirmiausia verta trumpai priminti, kokie gi yra tie Rusijos interesai Sirijoje. Maskva nuo pat pilietinio konflikto pradžios palaikė šios šalies diktatorių Basharą Assadą. Šį palaikymą lėmė tiek objektyvios, tiek subjektyvios priežastys. Objektyvi priežastis yra Rusijos karo laivyno techninio aptarnavimo bazė Tartuso mieste – faktiškai paskutinė Rusijos karinė bazė užsienyje ne posovietinėje teritorijoje. Be to, konfliktas Sirijoje leido Maskvai praplėsti savo strateginę infrastruktūrą šioje valstybėje. Rusija dabar turi čia ir karo aviacijos bazę Chmeimime.

(23 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Turkija stiprina smogikų Sirijoje puolimą

Subjektyvios priežastys yra susijusios su tuo, kad Kremlius labai skausmingai reagavo į vadinamąjį Arabų pavasarį, įžiūrėjęs jame tas pačias „spalvotųjų revoliucijų“, kurių taip bijo Rusijos valdžia, technologijas. B. Assadas ir jo bandymas jėga išspręsti iškilusias problemas, t. y. sunaikinti oponentus, atitinka vertybines Kremliaus pozicijas, todėl Maskva vis dar palaiko jį kovoje prieš suvienytos opozicijos jėgas. Čia galima priminti, kad oficialiai Rusija Sirijoje siekė prisijungti prie kovos su teroristine „Islamo valstybės“ (ISIS) organizacija, tačiau daugiausia antskrydžių Rusijos karo aviacijos pajėgos surengė prieš B. Assado oponentų pozicijas.

REKLAMA

Rusų karo ekspertas Pavelas Felgengaueris teigia, jog susitaikiusi su Ankara Maskva reikalavo, kad Turkija pagaliau uždarytų sieną su Sirija, kartu tai nutrauktų opozicijos pajėgų aprūpinimą. Tuomet beliktų tik laukti, kol opozicijos kontroliuojami miestai Alepas ir Idlibas neatsilaikys, o tai faktiškai reikštų B. Assado pergalę. Tikėtina, kad Turkija pasinaudojo sienos kontrolės sustiprinimo dingstimi kaip priedanga savo operacijai, tačiau jos rezultatai niekaip negalėtų pradžiuginti Rusijos.

Kaipgi atrodo Turkijos operacija Sirijoje – kokios realios jos priežastys ir tikslai? Atsakymai į šiuos klausimus yra esminiai situacijos perpratimui.

Būtina paminėti, kad paskutiniai mėnesiai Turkijai buvo gana sunkūs. Pirmiausia vien per pastaruosius metus šią šalį sudrebino daugiau nei trisdešimt teroro išpuolių skirtingose vietovėse, tarp jų ir didmiesčiuose – Ankaroje bei Stambule. Turkijos valdžia pasirodė negebanti užtikrinti savo piliečių saugumo. Sutariama, jog pagrindinis teroristinio pavojaus šaltinis šiandien yra „Islamo valstybės“ organizacija. Karinės sausumos operacijos Sirijos teritorijoje pradžia siejama su kol kas paskutiniu stambiu teroro išpuoliu – savižudžio susisprogdinimu rugpjūčio 20 d. Gaziantepo mieste per vestuves. Per šį išpuolį žuvo 54 žmonės.

Turkija taip pat išgyveno liepos pradžioje bandymą įvykdyti karinį perversmą. Šioje istorijoje irgi kol kas yra nemažai klausimų be atsakymų. Oficialiai – dalis Turkijos kariuomenės sukėlė maištą ir mėgino nušalinti nuo valdžios Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą ir jo bendražygius. Maištas žlugo. Turkijos valdžia atsakė į jį represijomis – ne tik prieš kariškius, bet ir prieš jėgos struktūrų, žiniasklaidos ir akademinio pasaulio atstovus. R. T. Erdoganui pavyko išsaugoti savo valdžią, o po valymų jis kol kas įgijo ir visišką kariuomenės kontrolę.

Įsiveržimas į Sirijos teritoriją (jį Damaskas pavadino šalies suvereniteto pažeidimu) parodė, kad Turkija pasiryžusi veikti gana kietai. Turkijos kariuomenė pirmiausia padėjo Sirijos susivienijusios opozicijos atstovams išmušti ISIS pajėgas iš Džarabuluso miesto ir atgauti jo kontrolę. Tačiau Turkijos kariuomenės veiksmai neapsiribojo vien kova su teroristais. Atakuotos buvo ir kurdų, kurie irgi kaunasi prieš ISIS, pozicijas.

REKLAMA

Galima teigti, kad Turkija, vykdydama „Eufrato skydo“ operaciją, turi kelis natūralius tikslus. Viena vertus, Ankara bando susilpninti „Islamo valstybę“, kuri destabilizuoja situaciją regione. Kita vertus, nepamiršti ir seni Turkijos priešai – kurdai (ir Kurdų darbininkų partija). Šiandien yra gana reali tikimybė, kad kurdai pagaliau galėtų sukurti savo nacionalinę valstybę – Kurdistaną, panaudodami tam dalį savo kontroliuojamos teritorijos Sirijoje. Net jeigu Kurdistanas oficialiai nekeltų teritorinių pretenzijų Turkijai, jo atsiradimą prie savo sienų Ankara vis tiek vertintų kaip pavojų savo nacionaliniam saugumui.

Turkija šiuo metu gana sėkmingai tęsia operaciją, įgyvendindama savo tikslus. Jos pajėgos plečia kontroliuojamos teritorijos ribas. Faktiškai Ankara kuria tam tikrą buferinę zoną savo pasienyje, stengdamasi sustiprinti saugumą šia kryptimi.


Rašyti komentarą...
P
Putinas
2016-09-19 13:04:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
huh? turkai daro kas jiems pasakyta!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų