• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio valstybėms stengiantis suorganizuoti taikos derybas Sirijos pilietiniam karui užbaigti, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) reikalavo Basharo al Assado (Bašaro Asado) atsistatydinimo.

Pasaulio valstybėms stengiantis suorganizuoti taikos derybas Sirijos pilietiniam karui užbaigti, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) reikalavo Basharo al Assado (Bašaro Asado) atsistatydinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abu lyderiai ketvirtadienį susitiko Vašingtone, įsibėgėjant pastangoms įtikinti B.al Assado režimą ir Sirijos opoziciją kitą mėnesį dalyvauti tarptautinėje taikos konferencijoje.

REKLAMA

Bendroje spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose Turkijos ir JAV lyderiai pakartojo savo pozicijas, bet B.Obama pripažino: "Nėra jokios stebuklingos formulės nepaprastai smurtinei ir sunkiai situacijai, tokiai kaip Sirijoje, spręsti".

Pasaulio lyderiai pastarosiomis dienomis mynė takus į Maskvą ir tikimasi, jog Rusija gali paveikti B.al Assado režimą, kad šis dalyvautų derybose ir nutrauktų žudymą, kuris, kaip nurodo aktyvistai, Sirijoje jau pareikalavo maždaug 94 tūkst. gyvybių.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį turi susitikti su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu (Ban Kimunu), o Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) sakė, kad reikia didesnių pastangų siekiant įtikinti Maskvą neberemti B.al Assado.

"Privalome surengti atviras diskusijas su Rusija ir įtikinti ją, kad užbaigimas su Basharu al Assadu atitinka jos interesus, regiono interesus, taikos interesus", - sakė F.Hollande'as.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Jordanija paskelbė, kad kitą savaitę priims "Sirijos draugų" grupę, kurioje dirba užsienio reikalų ministrai iš 11 svarbių valstybių, tarp jų - Egipto, Kataro, Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Turkijos ir Vokietijos.

Politikos vadovai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos ketvirtadienį taip pat surengė derybas Vašingtone, kurių metu rengėsi planuojamai taikos konferencijai.

REKLAMA

B.Obamai susitikus su R.T.Erdoganu, Izraelio pareigūnai AFP sakė, kad CŽV direktorius Johnas Brennanas (Džonas Brenanas) atvyko į Izraelį derėtis dėl Sirijos krizės.

B.Obama labai stengėsi įtikti Turkijos lyderiui, bet Ankaroje matyti nusivylimo ženklų dėl JAV prezidento atsargios pozicijos Sirijos klausimu. Turkijai tenka dorotis su pabėgėlių iš Sirijos banga.

REKLAMA

Prezidentas nenori tiekti ginklų ir amunicijos sukilėliams, nes baiminasi, kad tie ginklai gali atsidurti su "al Qaeda" susijusių ekstremistų rankose.

Po susitikimo su R.T.Erdoganu, B.Obama niekaip nepademonstravo, kad jo pozicija būtų pasikeitusi.

"Mes abu sutariame, kad Assadui reikia trauktis. Jam reikia perduoti valdžią laikinajai institucijai, - sakė jis. - Tai vienintelis būdas, kaip išspręsime šią krizę."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau vienas turkų pareigūnas AFP sakė, kad R.T.Erdoganas spaus dėl JAV tiesioginės karinės pagalbos sukilėliams.

"Visi tarptautinėje bendrijoje yra labai susirūpinę, nerimauja dėl radikalių elementų, - sakė jis. - Mes, žinoma, esame susirūpinę labiau nei bet kas kitas, (nes) esame Sirijos kaimynai ... Nieko nedarymas nėra sprendimas."

REKLAMA

B.Obama yra sakęs, kad Vašingtonas turi moralinį ir nacionalinio saugumo stimulą sustabdyti žudymą, bet pareikalavo daugiau įrodymų dėl pranešimų, kad Sirijos pajėgos panaudojo cheminius ginklus ir taip peržengė JAV nustatytą "raudoną liniją".

Turkija taip pat atrodo skeptiškai nusiteikusi dėl to, kad per taikos konferenciją, kurią Vašingtonas planuoja su pagrindine B.al Assado sąjungininke Maskva, bus susitarta dėl kelio gairių politinei pereigai.

REKLAMA

"Turime būti ... realistai ir labai atsargūs, kad nepaverstume to procesu be nustatytos pabaigos, kuris suteiktų režimui galimybę laimėti laiko ir tęsti savo smurto kampaniją", - sakė minėtas pareigūnas.

Nepaisant bendro raginimo dėl taikos, trečiadienį Jungtinėse Tautose įvykęs balsavimas akcentavo išlikusius Vašingtono ir Maskvos nuomonių skirtumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija balsavo prieš pasiūlymą JT Generalinei Asamblėjai pasmerkti tai, ką arabų ir Vakarų valstybės smerkia kaip B.al Assado išpuolių prieš civilius gyventojus "eskalavimą".

Pasiūlymas, nepaisant Rusijos pasipiktinimo, buvo priimtas, bet jį parėmusių valstybių buvo tik 107 - mažiau nei 133, kai panašus balsavimas buvo surengtas rugpjūčio mėnesį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų