Trumpo reakcija po smurto scenų JAV: perduos valdžią, prašo „gijimo ir susitaikymo“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas po beprecedenčių smurto scenų JAV Kapitolijuje ketvirtadienį prašė „gijimo ir susitaikymo“, be to, pažadėjo sklandų valdžios perdavimą išrinktajam prezidentui Joe Bidenui.

Vaizdo pareiškimu jis siekė sklaidyti įtampą po jo šalininkų trečiadienio įsiveržimo į Kapitolijų, kur įstatymų leidėjai tuo metu tvirtino J. Bideno rinkimų pergalę.

(152 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Neramumai Vašingtone

D. Trumpas piktinosi susirėmimais Kapitolijuje, per kuriuos policija nušovė vieną moterį, ir sakė: „Nauja administracija bus inauguruota sausio 20 dieną. Dabar sutelkiu dėmesį sklandaus, tvarkingo... valdžios perdavimo užtikrinimui. Šiai akimirkai reikia gijimo ir susitaikymo.“

Tokį pareiškimą D. Trumpas paskelbė pasigirdus raginimams jį nušalinti dėl protestuotojų įsiveržimo į Kapitolijų, kur įstatymų leidėjams teko slėptis po krėslais ir užsidėti dujokaukes, policijai nesėkmingai bandant užbarikaduoti pastatą.

Riaušininkus sukurstė pats D. Trumpas, daug savaičių nepagrįstai puldinėjęs rinkimų sąžiningumą ir paraginęs savo šalininkus vykti į Vašingtoną protestuoti prieš oficialų išrinktojo prezidento J. Bideno pergalės patvirtinimą Kongrese. Dėl riaušių šis procesas buvo nutrauktas beveik septynioms valandoms.

Minia daužė langus, įsiveržė į Senatą ir Atstovų Rūmus, pasklido po įstatymų leidėjų, įskaitant Atstovų Rūmų pirmininkės demokratės Nancy Pelosi, kabinetus, pasiekė posėdžių sales. 

Saugumo pajėgos per keturias valandas trukusią operaciją panaudojo ašarines dujas. Policija pranešė, kad mirė Kapitolijuje pašauta moteris, tikriausiai D. Trumpo šalininkė iš Pietų Kalifornijos, o dar trys žmonės mirė riaušių rajone neaiškiomis aplinkybėmis.

D. Trumpo reakcija į smurtą – nepagrįstų savo pareiškimų apie rinkimų rezultatų klastojimą pakartojimas socialiniuose tinkluose – išprovokavo pasipiktinimą, jo paskyras blokavo visos didžiosios platformos.

REKLAMA

Tačiau ketvirtadienį paskelbtame kelių minučių trukmės vaizdo pareiškime jo tonas buvo taikingesnis. Savo vieną kadenciją valdžioje jis pavadino „viso savo gyvenimo garbe“.

Darbą baigiantis prezidentas taip pat nedviprasmiškai pasmerkė trečiadienio smurtą ir sakė: „Pyktį reikia nuraminti, ramybę atkurti.“

„Demonstrantai, kurie prasiskverbė į Kapitolijų, nepaisė Amerikos demokratijos buveinės. Tiems, kas dalyvavo smurto ir griovimo aktuose: jūs neatstovaujate mūsų šaliai“, – sakė jis ir pridūrė: „Tie, kas pažeidėte įstatymą, atsakysite.“

M. Pompeo po riaušininkų įsiveržimo į Kapitolijų: JAV nėra „bananų respublika“

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ketvirtadienį atrėmė kaltinimus, kad riaušininkų įsiveržimas į Kapitolijų rodo Ameriką esant „bananų respublika“.

Tokią analogiją įžvelgė virtinė kritikų užsienyje ir buvęs JAV prezidentas George'as W. Bushas, prezidento Donaldo Trumpo sukurstytiems riaušininkams siautėjus per Kongreso sesiją, galiausiai patvirtinusią išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalę.

„Šis šmeižtas parodo klaidingą bananų respublikų ir demokratijos Amerikoje suvokimą“, – sakė JAV diplomatijos vadovas, tvirtas D. Trumpo šalininkas.

Jis kalbėjo dėl trečiadienio smurto atsistatydinus dviem kitiems vyriausybės nariams.

„Bananų respublikoje minios smurtas nulemia valdžią. Jungtinėse Valstijose teisėsaugos pareigūnai slopina minios smurtą, kad žmonių atstovai galėtų valdyti pagal įstatymo viršenybę ir konstitucinę vyriausybę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė M. Pompeo.

G. W. Bushas trečiadienio pareiškime sukritikavo Respublikonų partijos, kuriai pats priklauso, kai kurių narių „beatodairišką elgesį“ kurstant „maištą“.

„Taip rinkimų rezultatai ginčijami kokioje nors bananų respublikoje, o ne mūsų demokratinėje respublikoje“, – rašė G. W. Bushas.


Rašyti komentarą...
A
Ale va
2021-01-08 08:25:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip suveiks JAV teisingumo sistema ir kaip atsakys kruvinų riaušių ,nusinešusių žmonių gyvybes ,organizatoriai?
Atsakyti
0

P
Pikasas
2021-01-08 09:18:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jungtinių Valstijų visuomenė ne tik suskaldyta, bet po Kapitolijaus šturmo netgi įsitempusi. Vis dar einantis prezidento pareigas gali džiaugtis, kad žiniasklaidos priemonės ištrynė jo kalbą rėmėjų miniai, pasakytai prasidedant Kongreso ir Senato posėdžiui. Jis pasiūlė savo gerbėjams eiti prie Kapitolijaus, paaiškindamas , kad daug kongresmenų yra labai silpni ir kad juos reikia pakeisti stipriais, tokiais kurie reikalingi dabarčiai. Visa ilga kalba buvo perdėm kurstanti ir prokurorams bus su ja darbo, kai tam ateis laikas. D.Trampas savo rėmėjus sukvietė ir aktyvizavo tviterio žinutėmis, kurias skaito 82 mln gyventojų. Kai prieš porą metų pusiau juokais siūliau panaikinti prezidento tviterio paskyrą, kad nebegalėtų žinutėmis nuolat visus šiurpinti, pati tokia situacija buvo anekdotiška. Dabar jam atjungtos tviterio, facebook ir instegram programos tam, kad absurdų skleidimas ir kurstymas liautųsi. JV demokratija tikrai nenusipelnė tokios situacijos, kai sudaroma galimybė šaipytis iš jos silpnumo. Ar D.Trumpui bus pritaikyta 25 -os papildytos nuostatos galimybę ir prezidento pareigas iki sausio 20 dienos eis viceprezidentas - nėra pati svarbiausia prevencinė priemonė. Spręsti parlamentarams... Dar kur kas svarbiau teisiškai išnagrinėti šio JV piliečio veiklą įstatymų numatyta tvarka, kai prezidento pareigos tokios galimybės neblokuos. V.Putinas spėjo pasirašyti įstatymą, kad visiems buvusiems Rusijos prezidentams teisinės persekiojimo galimybės negrėstų. D.Trampo toks pats siekis liko tik kalbų lygmenyje. Tad situacija greitai gali keistis iš esmės.
Atsakyti
0

V
Vargsta,
2021-01-08 11:04:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
kartu su Trumpu prašykis prieglobsčio pas Putiną.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų