Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienį parėmė ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) planus atnaujinti šalies branduolinį arsenalą.
Premjerui, prieš kurį sukilo jo partijos nariai, laimėti šį balsavimą padėjo opozicijai priklausančių parlamentarų balsai.
T.Blairo planą, kuriame numatyta skirti 15-20 mlrd. svarų sterlingų (76-102 mlrd. litų) įsigyti naujus povandeninius laivus, apginkluotus raketomis su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, parėmė 409 parlamentarai, prieš balsavo 161. Nauji laivai pakeis britų povandeninius laivus, kurių tinkamumas tarnybai baigiasi 2024 metais.
T.Blairo plano atnaujinti "Trident" balistinių raketų su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis sistemą neparėmė 87 parlamentarai iš jo Leiboristų partijos. Tai buvo didžiausias partijos kolegų maištas prieš T.Blairą nuo 2003 metais vykusio balsavimo, per kurį buvo pritarta karui Irake, ir didžiausias leiboristų sukilimas prieš premjerą vidaus politikos klausimu per visą jo buvimo valdžioje dešimtmetį.
Dėl leiboristų maišto premjeras būtų patyręs pralaimėjimą 646 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose, kuriuose jo partija turi 67 vietų persvarą, tačiau jį parėmė opozicijai priklausantys konservatorių parlamentarai, ir jis laimėjo 409 balsais prieš 161.
Šis maištas buvo dar vienas skaudus smūgis T.Blairo valdžiai partijoje jam rengiantis pasitraukti iš premjero posto.
T.Blairas, kuris ketina atsistatydinti per kelis artimiausius mėnesius, tvirtai laikosi nuomonės, kad šalis turi atnaujinti savo branduolinių ginklų arsenalą, nors tam nepritaria jo Leiboristų partija, kuri kažkada aktyviai pasisakė už tai, kad Britanija apskritai atsisakytų branduolinių ginklų.
Dėl nesutarimų šiuo klausimu iš vyriausybės pasitraukė keturi leiboristų politikai.
Oponentai tvirtina, kad Britanijai nebereikia tokios ginkluotės, kuri šaltojo karo metais buvo būtina kaip priemonė atgrasyti nuo agresyvių veiksmų tuometinę Sovietų Sąjungą. Be to, pasak jų, šalies branduolinio arsenalo atnaujinimas apsunkins pastangas įtikinti tokias valstybes kaip Šiaurės Korėja atsisakyti savo branduolinių ambicijų.