Šveicarijoje referendumu sprendžiamas veido šydų likimas

Šveicarai šiandien balsuoja neįprastame referendume, kurio iniciatoriai siekia šalyje uždrausti viešose vietose visą veidą slepiančias skaras, islamiškus šydus – burkas ir nikabus. Drausti veido šydus sumanė dešiniosios politinės jėgos, nepaisant to, kad šalyje tokius veido dangalus nešioja tik maža saujelė gyventojų.

Juodi akiniai nuo saulės, juodas veidą dengiantis nikabas ir užrašas, raginantis „stabdyti ekstremizmą“. Šveicarai šiandien balsuoja referendume, kuriame raginami pasisakyti už veidą dengiančių šydų draudimą. Diskusija šiuo klausimu šalyje vyksta jau ne vienerius metus, o referendumą inicijavo šalies dešiniosios jėgos. Beje, panašus draudimai galioja Prancūzijoje, Danijoje, Austrijoje, Olandijoje ir Bulgarijoje.

„Tie nikabai mus šokiruoja. Jie fundamentaliai prieštarauja mūsų civilizacijos vertybėms. Nes mes – laisvi žmonės – visur rodome savo veidą“, – tikina Jean-Luc Addor, Šveicarijos liaudies partijos kancleris.

Šalies mokslininkai pabandė suskaičiuoti, kiek gi iniciatorių baimės pagrįstos, ir paaiškėjo, kad Šveicarijoje sutikti moterį su veidą dengiančiu nikabu ar burka – tikimybė maža, nepaisant to, kad kiek daugiau nei 5 proc. gyventojų musulmonai.

„Bandėme suskaičiuoti, kiek moterų reguliariai nešioja nikabą. Suskaičiavome nuo 21 iki 37. Daugiau tiesiog nėra“, – sakė religijų tyrėjas Andreas Tunger-Zanetti.

„Nesame girdėję, kad reikia laukti, kol problemos bus nesuvaldomos. Taigi kai matome problemą – reikia ją iš karto spręsti“, – patikino Jean-Luc Addor.

Draudimas reikštų, kad niekas negalėtų dengti savo veido viešose vietose: tarkime, parduotuvėse ir gatvėje. Tiesa, būtų taikomos išimtys pamaldų vietose. Šveicarai, beje, prieš daugiau nei dešimtmetį – 2009 metais referendume nubalsavo ir už draudimą šalyje statyti naujus minaretus.

Draudimų priešininkai siūlymus vadina rasistiniais ir seksistiniais. Esą siūlymu kuriama iliuzija problemos, kurios tiesiog nėra.

REKLAMA

„Mums moterims tai jau atsibodo. Ypač musulmonėms. Lyg mes negalėtume pačios mąstyti ir pasirinkti. Mes renkamės nikabą arba šydą. Ir net jei aš be nikabo – palaikau moteris, nes tai jų pasirinkimas“, – teigė feministė Ouissem Ben Mustapha-Bennour.

Naujausios apklausos rodo, kad burkas ir nikabus viešose vietose – suskaičiavus balsus – gali tekti nusiimti, mat 49 proc. šveicarų palaiko draudimą. Prieštarauja 47 proc. Siūlymams, beje nepritaria ir šalies vyriausybė, ir parlamentas, tad jei siūlymui per referendumą vis dėlto nebus pritarta – veido šydą tektų nusiimti tik to paprašius pareigūnams, tapatybei nustatyti.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų