Suomijoje prabilo apie „vidinę Raudonąją armiją“

Daugiau nei 24 tūkst. rusų, priėmusių Suomijos pilietybę, išsaugojo savo rusiškus pasus, rašo „Newsweek“ žurnalistė Elisabeth Braw. Šimtai jų privalo tarnauti dviejų šalių kariuomenėje – ir Rusijoje, ir Suomijoje. Paskutinius kelerius metus kai kurie suomių parlamentarai ir Gynybos ministerijos atstovai pradėjo atsargiai įtarinėti dvigubą pilietybę turinčius karius. O pats pilietybės įstatymas, kadaise buvęs populiarus, dabar jau iššaukia aršias diskusijas.

Pastaruosius kelerius metus Maskva agresyviai augina savo karinį dalyvavimą regione. Pavyzdžiui, Latvija vien šiais metais užfiksavo daugiau nei 50 atvejų, kai rusai grėsmingai priartėdavo prie šalies oro erdvės, taip pat buvo užfiksuota beveik 20 incidentų su priartėjusiais laivais, tarp jų ir povandeniniais. Metų pradžioje Švedijos kontržvalgyba perspėjo, kad Rusijos karinė žvalgyba bando verbuoti agentus ir domisi švedų policija bei kariuomene.

Tuo metu į Suomiją rusai važiuoja ieškodami geresnio gyvenimo ir jau tapo antrąja pagal dydį diaspora šalyje.

REKLAMA

Iki pat įvykių Ukrainoje daugelis suomių apie rusų imigraciją kalbėjo pozityviai, tuo labiau, kad, autorės teigimu, atvykdavo daug „gydytojų ir kitų aukštos kvalifikacijos profesionalų“. Tačiau matant, kaip Maskvos armija vykdo vis agresyvesnius išpuolius, o sieną dažniau kerta menkai apmokami rusai, situacija pasikeitė. Praėjusią vasarą Suomijos prezidentas pareiškė, kad dabartinė situacija reikalauja skirti daugiau dėmesio dvigubos pilietybės klausimui.

„Mes taip pat svarstome antrosios kartos klausimą – paauglių, kurie auga Suomijoje, – pasakoja sociologas Markku Kivinen. – Rusijos imigrantai susiduria su didžiulėmis problemomis darbinantis ir jaučiasi pažeminti dėl to, ką ten patiria“.

Straipsnio autorė pažymi: jaunas imigrantas, patiriantis sunkumų, nebūtinai taps nelojaliu piliečiu. Matyt, daugelis suomių tuo tiki.

Jaunas suomių karininkas, panorėjęs išlaikyti konfidencialumą, pažymi: „Kai kurie iš mano pažįstamų su dviem pilietybėmis kartais lankosi Rusijoje ir žino, kad čia reikalai yra daug geresni. Aš įsitikinęs, jie mano, kad Suomiją verta ginti“.

Vis dėlto kai kurie suomiai baiminasi, kad nedidelis skaičius rusų gali sąmoningai arba nesąmoningai savo tėvynei padaryti žalos. Be to, yra „grėsmingas rusų karinio paklusnumo Rusijai šešėlis, Kremliaus rusų piliečių kontrolė ir Maskvos bandymas verbuoti šnipus“.

„Mes suvokiame, kad kai kurie mūsų šauktiniai taip pat tarnavo ir Rusijos armijoje arba tarnaus ten vėliau, – pareiškė aukštas pareigas einantis Suomijos gynybos ministerijos atstovas, taip pat pageidavęs neatskleisti savo vardo. – Mes turime tai numatyti planuojant. Visa tai – sveiko proto ir rizikos kontrolės klausimas“.

Valdininkas taip pat pažymėjo, kad šauktiniai retai gauna prieigą prie slaptos informacijos. Tačiau, pridūrė jis, suomių kariuomenė niekaip neapriboja rusų šauktinių tarnybos prievolės dėl jų dvigubos pilietybės. „Mūsų šalyje demokratija, visi gyventojai yra lygūs, tai liečia ir ginkluotąsias pajėgas“, – paaiškino jis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų