Smūgis „Facebook“: parduodami milijonų vartotojų asmeniniai susirašinėjimai sunerimti turėtų ir lietuviai

Internete buvo paviešinta 257 tūkst. „Facebook“ vartotojų informacija, o 81 tūkst. iš jų buvo prieinamos ir asmeninės žinutės. Programišiai, siejami su šiuo paviešinimu, tvirtina, kad jie turi 120 mln. vartotojų duomenis. „Facebook“ atstovai tikina, kad tai ne jų saugumo, o trečiųjų šalių priedų naršyklėms problema.

Šių metų rugsėjį viename iš teminių forumų „Blackhatworld“ pasirodė mįslingas įrašas, kurio autorius buvo vartotojas „FBSaler“: „Mes parduodame asmeninę „Facebook“ vartotojų informaciją. Mūsų duomenų bazę sudaro 120 mln. paskyrų, su galimybę pasirinkti pagal konkrečias valstybes. Vienos paskyros kaina – 10 centų“, – parašė jis.

Programišiai taip pat paliko nuorodą į puslapį, kuriame buvo sudėti jų turimų duomenų pavyzdžiai. BBC tikina neradusi įrodymų, kad informaciją parduodantys asmenys turi deklaruotus 120 mln. paskyrų, tačiau nurodytame tinklapyje iš tiesų buvo soc. tinklo vartotojų asmeniniai duomenys.

Viename iš tokių tinklapių buvo paviešinta 257 tūkst. vartotojų duomenys, teigiama „Digital Shadows“ atlikto tyrimo ataskaitoje, kurią cituoja BBC.

Neaišku, kaip daug yra nukentėjusiųjų iš Lietuvos

Daugiausiai nukentėjusiųjų – Ukrainoje. Buvo paviešinta 47 tūkst. šios šalies feisbuko paskyrų duomenų. 12 tūkst. vartotojų buvo iš Rusijos. Taip pat yra Didžiosios Britanijos, JAV, Brazilijos ir kitų šalių. Kol kas nėra aišku, ar daug nukentėjusiųjų lietuvių vartotojai. Duomenų bazės archyvuose, kuriuos pavyko rasti, matyti šimtai lietuvių pavardžių. Tačiau pati duomenų bazė kol kas nėra aktyvi, todėl nepavyko patikrinti, ar tie duomenys yra tikri.

BBC susisiekė su penkiais Rusijos piliečiais, kurie tapo vienais iš 81 tūkst. paviešintų susirašinėjimų aukomis. Visi jie patvirtino, kad tai yra tikra informacija.

Asmeniniuose žmonių susirašinėjimuose galima aptikti sveikinimų švenčių proga, „Depeche Mode“ koncerto aptarimo, uošvės skundų dėl uošvio neištikimybės, susirašinėjimų su gerbėjais, santykių poroje aiškinimųsi ir skundų, kad „nėra prošvaisčių kasdienėje rutinoje“.

REKLAMA

Kiti du trečdaliai paviešintų paskyrų buvo sudaryti iš asmeninės informacijos ir draugų sąrašo. BBC teigimu, visi telefonai, kurie buvo paviešinti su paskyromis, ir kurie jų buvo patikrinti, buvo tikri.

Pirmieji apie „Fbserver“ duomenų paviešinimą spalio 6-ąją parašė japonų naujienų agentūra „Kyodo“. Japonijos piliečiai, su kuriais susisiekė leidinys, taip pat patvirtino susirašinėjimų tikrumą. Beje, japonų leidinys apie nutekintus duomenis sužinojo iš savo Rusijoje dirbančio korespondento, kuris informaciją gavo iš „savo rusų šaltinio“.

BBC teigimu, galima teigti, kad su šiuo paviešinimu yra susiję su Rusija asmenys. Arba tie asmenys, kurie norėtų, kad liktų „rusų pėdsakas“.

„Rusų pėdsakas“

„Fbserver“ buvo sukurtas 2018-ųjų rugpjūčio pabaigoje. Puslapis registruotas tariamai Namy Mayly asmens, kuris gyvena Pakistane, vardu. Tinklapio registravimo metu buvo nurodytas rusų „mail.ru“ paslaugos tiekėjo paštas. Paties tinklapio serverio adresas spalio pradžioje buvo susietas su Sankt Peterburgo IP adresu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų