Dėl šios reformos valdžia sulaukė aštrios kritikos, ypač iš Europos Sąjungos.
Pokyčiai, dėl kurių kilo antivyriausybinių protestų banga, apima bausmių už korupciją ir ekonominius nusikaltimus sušvelninimą 5,4 mln. gyventojų turinčioje ES ir NATO šalyje.
Reformai pritarė 78 valdančiosios koalicijos įstatymų leidėjai 150 vietų parlamente, o opozicija balsavime nedalyvavo.
Balsavimas vyko pagal pagreitintą teisėkūros procedūrą, kurią pasmerkė prezidentė ir visa opozicija.
Sulaukusi kritikos, vyriausybė sušvelnino pirminį įstatymo projektą ir pasiūlė griežtesnes bausmes už kai kuriuos nusikaltimus, tačiau šis žingsnis nesugebėjo nutildyti kritikų, pasipiktinusių, pavyzdžiui, dėl senaties termino sutrumpinimo nuo 20 iki 10 metų už kai kuriuos nusikaltimus, įskaitant išžaginimą.
Nuo kovo 20 dienos teisės aktais generaliniam prokurorui Marošui Žilinkai taip pat bus suteikti platesni įgaliojimai.
Liberalė prezidentė Zuzana Čaputova pasmerkė naująjį įstatymą.
„Baudžiamojo kodekso pakeitimo priėmimas yra bloga žinia Slovakijai ir visiems jos piliečiams“, – sakoma Z. Čaputovos pareiškime.
„Nepriimtina, kad tokie rimti valstybės baudžiamosios politikos pokyčiai vyksta be tinkamo teisėkūros proceso, – teigė ji. – Ketinu peržiūrėti visas įmanomas galimybes [...], kad šis įstatymas neįsigaliotų.“
Nepaisant to, prezidentės veto gali būti atšauktas paprasta parlamento balsų dauguma.
Reformų paketas apima planus panaikinti specializuotą prokuratūrą, prižiūrinčią aukšto rango pareigūnų korupcijos bylas, kuri, koalicijos teigimu, su ja elgėsi nesąžiningai.
Opozicija teigia, kad premjeras populistas Robertas Fico (Robertas Ficas) ketina sudaryti geresnes sąlygas su jo partija „Smer-SD“ glaudžiai susijusiems verslininkams ir oligarchams, kuriems kelia grėsmę tyrimas dėl jų nusižengimų.
Ketvirtadienį 15-oje šalies miestų surengtose demonstracijose prieš šiuos teisės aktus dalyvavo tūkstančiai žmonių.
Praėjusį mėnesį ES pareigūnai taip pat pasmerkė reformų planus, ragindami vyriausybę kol kas nesiimti reformų ir netaikyti pagreitintos procedūros „be tinkamų ir išsamių konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis“.
Ši tema, manoma, turės įtakos kovą vyksiančių prezidento rinkimų rezultatams.
Slovakijos prezidento rinkimuose iš viso dalyvauja dešimt kandidatų, pirmasis turas vyks kovo 23 dieną.
Jei nė vienas kandidatas nesurinks daugiau kaip 50 proc. balsų, balandžio 6 dieną vyks antrasis turas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!